1. خانه
 2. navigate_before
 3. آلمان
 4. navigate_before
 5. کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان

کاریابی در آلمان
فهرست محتوا پنهان

کاریابی در آلمان و بازار کار آن قوانین و مقررات متعددی دارد. برای دریافت یک شغل مناسب. باید در ابتدا مطمئن باشید که برخی از الزامات و شرایط کارکردن در آلمان را دارید. بسیاری از کارفرمایان کارکنان خود رابراساس مدارک تحصیلی و تجربی در همان رشته یا شغل انتخاب می کنند.

اما در مواردی حتی بدون داشتن مدرک خاصی در همان مورد. باز هم شانس پیدا کردن یک شغل خوب را دارید. در این قسمت میتوانید اطلاعات مربوط به مراحل و شرایط مورد نیاز برای شروع کاریابی در آلمان. و بالا بردن شانس خود برای پیدا کردن کار مد نظر را کسب نمایید .

کاریابی در آلمان برای ایرانیان

در آلمان. فرصت های بسیاری برای افراد حرفه ای ایرانی وجود دارد البته اگر توانایی کار حرفه ای را داشته باشند. مهمترین عامل برای ایرانیان در اخذ کار در آلمان تقویت مهارت های زبانی می باشد.

ایرانیان در آلمان می توانند از یک سیستم تامین اجتماعی خوب و توسعه یافته برای خود و خانواده خود جهت محافظت در برابر خطرات عمده پس از اشتغال در آلمان استفاده کنند. برای کاریابی در آلمان ابتدا باید با تحقیقات اولیه در اینترنت از طریق سایت های شغلی در آلمان روش های مختلف برای پیدا کردن شغل را یاد بگیریم.

تنها به جستجوی کار در روزنامه ها و بانک های مشاغل خصوصی و دولتی نباید اکتفا کنیم. اگر به عنوان یک ایرانی متقاضی کار در آلمان هستید در وهله اول زبان خود را تقویت کنید و سپس اگر به شرکت یا شغل خاصی علاقه مند هستید به راحتی می توانید درخواست خود را برای آن کار ارسال کنید تا در صورت خالی شدن موقعیت شما را آگاه سازند.
اگر کارفرما یا کارگزینی مربوطه نسبت به درخواست شما احساس خوبی داشته باشد. باعث می شود از شمابرای یک مصاحبه شغلی در آلمان دعوت کنند.

فرصت های شغلی آلمان

فرصت بیشتری برای پیدا کردن شغل و کاریابی ( در بخش های خاص) در آلمان خواهید داشت. علاوه بر موارد ذکر شده در فوق. کشور آلمان به عنوان بزرگ ترین مرکزاقتصادی در کشور اروپا شناخته می شود و از این جهت رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

همانطورکه انتظار می رود پیدا کردن شغل و کاریابی در آلمان. کسب مهارت های خاص را می طلبد. این در حالی است که اخذ برخی از مشاغل بسیار راحت است و به تجربه ای خاص نیاز ندارد. با توجه به وضعیت های موجود و میزان متقاضیان ایرانی فراوان برای مهاجرت و کار در آلمان شما باید همواره به جست جوی موقعیت های شغلی مناسب باشید.

در نظر بگیرید که کارهای خوب بایستی شکار شوند. فرصت های شغلی زیادی در ذکر شده است. در ادامه ما EURES و شبکه (BA) آلمان در آژانس فدرال اشتغال به استناد نمونه های بانک مشاغل را عنوان می کنیم.

نحوه یافتن مشاغل در آلمان

و البته. شما می توانید برای تبلیغات مناسب در روزنامه های روزانه و هفتگی را ببینید و یا به سادگی به شرکت انتخابی خود به صورت حضوری مراجعه کنید یا با آنها تماس حاصل کنید.
سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مقدمات مهارت آموزی. تایید مدارک مهارتی و نیز آموزش زبان آلمانی متقاضیان کار در آلمان را فراهم آورده و پس از برگزاری آزمون زبان توسط سازمان سنجش آموزش کشور. افراد واجد شرایط برای یک دوره آموزشی و در نهایت جذب در بازار کار کشور آلمان به دانشگاه علوم کاربردی معرفی شوند.

به اساس پیش نویس این توافق سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به عنوان شریک و همکار اصلی دانشگاه علوم کاربردی در ایران در حوزه آموزشهایی فنی و حرفه ای مشغول به کار می شود.

مرکز تربیت مربی این سازمان علاوه بر امکانات آموزش مهارتی آمادگی دارد که دوره های آموزش زبان آلمانی با جهت گیری را برگزار و افراد را برای TELC آموزشهای فنی و حرفه و منطبق با استانداردهای اخذ آزمون به سازمان سنجش آموزش کشور معرفی کند.

نحوه ایجاد قرارداد بین کارفرما و کاجو

همچنین طرفین توافقاتی برای مبادله مربیان. کارآموزان و طراحی و تعریف استانداردهای آموزش مهارتی و نیز برگزاری رویدادهای بین المللی انجام دادنددانشگاه علوم کاربردی که پیش از این تفاهم نامه همکاری با دانشگاه صنعتی شریف در (FHM) آلمان زمینه ایجاد دوره های مشترک مهندسی عمران. تأسیس آزمونهای زبان انگلیسی و آلمانی و تأسیس پژوهشکده مشترک مطالعات انرژی و محیط زیست داشته است از دانشگاه های مطرح کشور آلمان در زمینه تامین نیروی متخصص و ماهر صنایع کوچک این کشور صنعتی است و ارتباط نزدیکی با صنایع این کشور دارد.

برنامه اراسموس + آلمان

اراسموس + برنامه اتحادیه اروپا برای آموزش جوانان جویای کاریابی در آلمان است که برای 2020 تعریف شده است و شامل تبادل دانشجو. اخذ تجربه کاری سال های 2014 و فرصت های شغلی داوطلبانه است. این برنامه برای به دست آوردن مهارت های شغلی در آلمان به مدت سه تا 12 ماه است. اراسموس + همچنین فرصت برای تجربه کاری و یادگیری مهارت های جدید و زبان. و همچنین داوطلبانه کار داوطلبانه در کشورهای مختلف برای دو هفته تا 12 ماه فراهم می کند.

پیدا کردن یک شغل مناسب أصلا کار آسانی نیست. اما لحظه زیبا وقتی رقم میخورد که بعد از تلاش های زیاد قرارداد کار دریافت میکنید. قبل از امضای قرارداد و شروع کار. باید قرارداد کار را با دقت بررسی کنید.

نکات مهم

زبان کاری درتقریبا همه کار‌ها. آلمانی است و در بعضی موارد با تسلط به زبان انگلیسی هم میتوان شروع بکار کرد . بنابراین باید به زبان آلمانی مسلط بود و نوع و سطح مدرک زبانی که باید داشته باشید. بستگی به نوع کار و کارفرما دارد. راه های مختلفی برای یادگیری ویا بهبود مهارت های زبان آلمانی وجود. قبل از اینکه دنبال کار بگردید. باید اجازه کار داشته باشید و بدانید که مجاز به کار کردن در آلمان هستید یا خیر. که در قسمت ویزای کاری به طور کامل توضیح داده شد.

مراحل

در مرحله نخست فرد باید تمام مدارک تحصیلی یا اسناد کاری که از کشور خود دارد. باید قبل از شروع به جستجو برای کار را ترجمه (اگر نیاز باشد) و به تائید برساند. اطلاعات بیشتر بیشتر در قسمت ارزشیابی مدارک در مهاجرت به آلمان توضیح داده شد .

اگر تا حالا در هیچ رشته ا‌ی مدرک حرفه‌ای ندارید و نمی دانید چه شغلی را دنبال کنید. مشاوران ما می توانند در این زمینه شما را راهنمایی نمایند . آنها اطلاعات و همچنین اداره‌های کار در باره همه حرفه‌ ها . شرایط کاری. حقوق ماهانه هر شغل و شانس یافتن کار در هرحرفه را به شما توضیح میدهند.

کشور آلمان در راستای سیاست های جذب نیروی کار و افزایش جمعیت از سال 2020 اقدام به جذب نیروهای متخصص از سراسر جهان می نماید که در برخی رشته ها نیازی به تحصیلات آکادمیک و یا مدارک شغلی نمی باشد. بدیهی می باشد که با شناخت شغل هایی که آلمان در لیست شغل های پر تقاضا ارائه می دهد می توانید جایگاه شغلی و مناسب خود را یافته و با کمک موسسه ی کاریابی بین المللی سینا سمیعی مهاجرت خود را بهتر و با اطمینان بالاتر انجام دهید.

قراردادکار موقت و دائم آلمان

در قرارداد کار موقت نوشته شده که کار شما ازچه زمانی شروع چه وقت به پایان میرسد و به محض پایان یافتن مدت ذکر شده. قرارداد کار به طور خودکار خاتمه می یابد. در قرارداد کار دائمی مدت زمان مشخصی وجود ندارد. بنابراین قرارداد کار دائمی برای همیشه است و اگر کارمند و یا کارفرما بخواهند به قرارداد کار خاتمه دهند باید پروسه استعفا و یا برطرف کردن کارمند (Kündigung) را پیش ببرند. لطفاً توجه داشته باشید:

اگر مطمئن نیستید که پس از پایان دادن به قرارداد دائمی خود شغل جدیدی پیدا خواهید کرد یا خیر. حداقل باید سه ماه قبل از پایان قرارداد خود به اداره کار گزارش دهید. در غیر این صورت پول بیکاری کامل دریافت نمی کنید.

قراداد کتبی

 • اینکه شما حق قرارداد کار کتبی را دارید یا خیر. بستگی به نوع قرارداد کاری شما دارد.
 • در مورد قراردادهای کاری موقت. قبل از شروع کار باید یک قرارداد کار کتبی دریافت کنید. اگر قرارداد کار خود را بعد از شروع کار دریافت کنید و یا اصلاً دریافت نکنید. محدودیت زمانی معتبر نیست و شما حق دریافت قرارداد کار دائمی دارید.
 • اگر قرارداد شما دائمی است. قرارداد کار کتبی الزامی نیست. در این حالت. یک قرارداد کار در ابتدا فقط می تواند به صورت شفاهی منعقد شود. در این حالت. کارفرمای شما باید حداکثر یک ماه پس از شروع کار. شرایط کار شما را در یک نامه رسمی به اختیار شما قرار دهد. در این نامه باید موارد ذیل ذکر شود: شروع و ساعات کاری. شرح مختصری از کار . میزان دستمزد شما. تعداد ساعات کار در هفته. مهلت برای اخراج یا استعفا و غیره.

نکته مهم کاریابی در آلمان

از کارفرمای خود بخواهید که حتما قرارداد کار و یا تفاهم نامه در مورد شرایط کار را بصورت کتبی به شما بدهد. در غیر اینصورت اگر مشکلی با کارفرمای خود داشته باشید از نظر قانونی شکایت کرده نمیتوانید.

توافق نامه های جمعی آلمان (Tarifvertrag)

توافق نامه های جمعی بین کارفرمایان یا سازمان های حمایت از کارفرمایان و اتحادیه های کارگری ایجاد میشود. اتحادیه های کارگری نماینده منافع کارگران هستند. موافقت نامه های جمعی شرایط کار (یعنی ساعت کار . دستمزد و غیره) کارمندان یک شرکت یا صنعت خاص مانند: صنعت فلز و برق یا صنایع شیمیایی را مشخص میکنند. به طور معمول. شرایط کار درموجودیت یک توافق جمعی در یک بخش خاص. بهتر از بخش های است که توافق جمعی وجود ندارد و شرایط کار فقط در قرارداد های کار مشخص میشود. در بخش شوراهای کار و اتحادیه های کارگری می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

حداقل دستمزد در آلمان (Mindestlohn)

در کشور آلمان. کارگران بالای سن ۱۸ سال و بسیاری از کارآموزان (کسانی که آوسبیلدونگ میکنند) حق دارند که حداقل دستمزد قانونی (Mindestlohn) را دریافت کنند. حداقل دستمزد قانونی هر سال تغیر میکند. در سال ۲۰۲۰ حداقل دستمزد قانونی ۹.۳۵ یورو بصورت ناخالص (brutto) در ساعت است. کارمندان و کارگران نباید کمتر از آن دریافت کنند.
لطفاً توجه داشته باشید: حداقل دستمزد قانونی برای گروههای زیر اعمال نمی شود:

 • کارآموزانی (Praktikantinnen)که که دوره کارآموزی اجباری را برای مدرسه یا دانشگاه می گذرانند.
 • کارآموزانی که دوره کارآموزی کمتر از سه ماه برای شروع آسبیلدونگ و یا دانشگاه رفتن انجام میدهند.
 • افرادی که برنامه های آموزشی و آمادگی به دستور اداره کار و یا جاب سنتر انجام میدهند.
 • کارگرانی که بیش از یک سال از بیکار بودند و حالا کمتر از شش ماه است که دوباره مشغول به کار هستند.
 • داوطلبان (Volontärinnen).

ساعات کاری در کاریابی در آلمان

در اصل هر کارمند و یا کارگر اجازه ندارد بیشتر از ۸ ساعت در روز کار کند. البته می توانید برای مدت زمان کوتاه و مشخص. ۱۰ ساعت در روز کار کنید. ساعت های که اضافه کارکردید باید طی شش ماه آینده توسط وقت آزاد اضافی جبران شود.
لطفا توجه داشته باشید: اگر بیش از۶ساعت در روز کار میکنید. باید در مدت ۳۰ دقیقه استراحت کنید. این استراحت اجباری است اما این به عنوان ساعت کاری حساب نمی شود.

مالیات بر درآمد آلمان

مالیات بر درآمد مهمترین نوع مالیات در آلمان است. این نوع مالیات بیشترین درآمد برای دولت را به ارمغان می آورد و هم کارفرمایان وهم کارگران پرداخت می کنند و تقریبا همه افراد را در بر میگیرد. در آلمان هفت نوع درآمد مختلف وجود دارد که باید برای شان مالیات بر درآمد پرداخته شود:

 • درآمد از کار مستقل
 • درآمد از کار با یک کارفرما
 • تجارت
 • کشاورزی و جنگلداری
 • درآمد از سرمایه
 • رهن و اجاره
 • همچنین سایر درآمدهای ذکر شده در قانون مالیات بر درآمد. مانند حقوق بازنشستگی و غیره

برای بعضی از درآمد ها لازم نیست مالیات بر درآمد پرداخت کنید. این موارد شامل کمک هزینه والدین (Elterngeld). کمک هزینه بیکاری (Arbeitslosengeld). بافوگ (BAföG) و بورس های تحصیلی میشوند. همچنان اگربه مقدار کم کار میکنید و یا درآمد شما پایین تر از کمک هزینه اولیه (Grundfreibetrag) است. مالیات بر درآمد پرداخت نمیکنید. کمک هزینه اولیه (Grundfreibetrag) برای هر سال تعین می شود و در سال ۲۰۱۹ برای افراد مجرد ۹.۱۰۸ یورو و برای زوج های متاهل ۱۸.۳۳۶ یورو درآمد در یک سال است.

اگر درآمد شما زیر این مقدار باشد. دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد ندارید. اما در غیر این صورت: هرکسی که در آلمان اقامت داشته باشد و درآمد کسب کند. باید مالیات بر درآمد را بپردازد.
لطفاً توجه داشته باشید: اگر در آلمان اقامت دارید و در اداره احوال نفوس ثبت نام کرده اید. باید از تمام درآمد خود در آلمان – از جمله درآمدهایی که در خارج از کشور بدست می آورید مالیات پرداخت کنید.

بیمه در کاریابی در آلمان

آلمان دارای یک سیستم تأمین اجتماعی خوب است و همه افراد در برابر خطرات بیکاری (Arbeitslosigkeit). بیماری (Krankheit). نیاز به مراقبت های طولانی مدت (Pflegebedürftigkeit). خطرات حوادث شغلی (Betriebsunfälle) و بازنشستگی (Rentenversicherung) بیمه هستند. قوانین و مقررات مربوط به این بیمه های توسط دولت تنظیم و کنترل می شود. این قوانی توسط موسسات و شرکت های فعال در حوزه بیمه فعال هستند اجرا میشود. شرکت های بیمه سلامت (Krankenkassen). اداره های کار (Arbeitsamt) و اداره های بیمه بازنشستگی (Deutsche Rentenversicherung) با همکاری همدیگر این قوانین را اجرا میکنند.

پنج ستون اصلی سیستم تأمین اجتماعی آلمان

بیمه درمانی Krankenversicherung: بیمه درمانی هزینه های مداوا برای همه بیماری ها و هزینه های دوران بارداری را در میپردازد.
بیمه برای مراقبت های پرستاری Pflegeversicherung: در صورت نیاز به مراقبت توسط یک پرستارهزینه های مراقبت و پرستاری را میپردازد.
بیمه در برابر حوادث کاری Unfallversicherung: اگردر محل کار به هر دلیلی به شما صدمه‌ی وارد شود و یا بدلیل شغل خود به یک بیماری مبتلا شوید و از کار باز بمانید. این بیمه هزینه های آن را پوشش می دهد.
بیمه بیکاری Arbeitslosenversicherung: بیمه بیکاری در صورت بیکارشدن. هزینه های معمولی زندگی شما را تضمین می کند.
بیمه بازنشستگی Rentenversicherung: اگر به دلیل سن بالا و یا بیماری قادر به کار نباشید. هزینه های زندگی را بیمه بازنشستگی پرداخت می کند.

بازنشستگی در آلمان

اگر در آلمان کار کنید و بیش از ۴۵۰ یورو در ماه درآمد داشته باشید. کارفرمای شما به طور خودکار بخشی از حقوق و دستمزد شما را به بیمه بازنشستگی پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این. کارفرمای شما هم باید یک مقدار هزینه به عنوان سهم خودش برای به بیمه بازنشستگی شما پرداخت کنید. یعنی مقدار بیمه بازنشستگی را شما و کارفرما بصورت مشترک پرداخت میکنید. دولت همه این بیمه ها را جمع آوری میکند. این پول ها برای افرادی که در حال حاضر بازنشسته هستند پرداخت می شود. اگر بعدا شما هم بازنشسته میشوید. حقوق بازنشستگی شما توسط نسل جوان که کار میکنند و این بیمه ها را پرداخت میکنند پرداخت می شود.

شماره بیمه بازنشستگی (Rentenversicherungsnummer)

شماره بیمه بازنشستگی (RVNR) یک عدد دوازده رقمی است که در تمام طول زندگی قابل استفاده است. نوزادانی که بعد از سال ۲۰۰۵ در آلمان متولد میشوند این شماره را هنگام تولد دریافت می کنند. بعضی افراد زمانی که اولین کار خود را شروع می کنند یا زمانی که برای اولین بار از طریق جاب سنتر به یک بیمه بهداشتی سلامتی عمومی ثبت نام می شوند.

شماره بیمه بازنشستگی خود را در کارت بیمه های اجتماعی خود و هم در نامه های که از اداره بیمه بازنشستگی خود دریافت میکنید مشاهده میکنید. اگر این شماره را گم کرده اید. می توانید از بیمه درمانی یا اداره بیمه بازنشستگی Beratungsstelle der Deutschen Rentenversicherung و یا خط تلفن ۰۸۰۰۱۰۰۰۴۸۰۰ به صورت رایگان دریافت میکنید.

مراکز و ادارات مربوط به کاریابی آلمان

 • اداره کاریابی در آلمان(Arbeitsagentur):

اولین نقطه شروع برای کاریابی در آلمان .موسسات کاریابی بین المللی است . فرد می توانید به عنوان جستجو کننده کار ثبت نام کند و از کمک‌ها و مشاوره آنها بهره مند شود.

 • اینترنت

در اینترنت وب سایت‌های بسیاری درقسمت کاریابی در آلمان فعالیت دارند. می توانید در این سایت‌‌های ثبت نام کنید و تمام شرایط خود را درج کنید. کارفرمایان نظر به همین پروفایل و معلوماتی که در مورد خود نوشته‌اید. به طور خودکار به شما پیشنهاد کار میکنند.

مهم: گاهی اوقات ممکن است یک شغل به نامهای مختلفی یاد شود و شما باید سعی کنید همه نام های مترادف حرفه را بدانید و دقیق جستجو کنید. لیستی از نام‌های مترادف و عنوان‌های مختلف یک رشته یا حرفه را پیدا کنید.

 • وب سایت‌های شرکت ها و موسسات آلمان

معمولا هر شرکت. اداره و یا موسسه در وب‌سایت خود یک بخش برای کاریابی در آلمان وجود دارد. درجریان جستجو برای کار. در بعضی از روزنامه‌ها یا وب‌سایت ها ممکن است با پیشنهادات کاری مشکوکی مواجه شوید. باید مراقب باشید وقبل از قبول کردن یا امضا قرارداد. همه موارد را با دقت بررسی کنید.

 • روزنامه های آلمان

بیشتر تبلیغات کاریابی در آلمان در روزنامه های محلی و ملی آلمان چاپ میشوند. تبلیغات شغل در در آلمان در روزهای شنبه و چهارشنبه در روزنامه‌ها و مجلات مهم مانند Süddeutsche Zeitung. Frankfurter Allgemeine Zeitung. Frankfurter Rundschau و Die Zeit چاپ و نشر میشوند. این روزنامه ها درکتابخانه ‌ها بصورت رایگان موجود است می توانید مطالعه کنید و نیازی به خرید آنها ندارید.

 • مراکز مشاوره کاری در آلمان

بسیاری از مراکز مشاوره برای پناهجویان نیز افراد را در بخش یافتن کار کمک و حمایت میکنند. به عنوان مثال. خدمات مشاوره برای مهاجران جوان و خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت میکنند.

 • کارآموزی در آلمان

اگر مطمئن نیستید که کدام شغل را باید دنبال کنید و یا درخواست شما برای یک کار رد شده است. می توانید از یک دوره کارآموزی شروع کنید. یک دوره کارآموزی معمولا چند هفته یا چند ماه طول می کشد. در طول این دوره. با حرفه ای که انتخاب کرده‌اید بیشترآشنا میشود و اگر مطمئن هستید که به آن علاقه و مهارت دارید. میتوانید در آن رشته به کار ادامه دهید

مواردی که در بایستی در درخواست کار رعایت گردد :

 1. بعد از یافتن یک اعلان یا پشنهاد کاری. اولین گام این است که باید درخواست یا انگیزه نامه را بفرستید. اکثر شرکت‌ها و موسسات از فرد میخواهند تا یک درخواستی کتبی را توسط ایمیل یا پست به آنها ارسال کنید. اینکه چگونه و تا چه زمانی وقت دارید که درخواست خود را بفرستید. در اعلان کار درج شده است.
 2. نوشتن درخواست یا انگیزه نامه مفصل و درست بسیار مهم است. معمولا. درخواست کار باید به زبان آلمانی نوشته شود. در درخواستی خود باید شرایط و تجارب کاری خود را طوری کوتاه و خلاصه توضیح دهید. تا کارفرما را متقاعد کنید شما نامزد مناسبی برای این کار هستید.

یک درخواست یا انگیزه نامه کار کامل شامل موارد زیر است:

 • یک مقدمه (معمولا بیش از یک صفحه) که در آن تجارب و معیارهای خود را توصیف کنید و توضیح دهید که چرا این کار را شما میتوانید به خوبی انجام دهید.
 • ترتیب یک رزومه (CV) منظم با تاریخ های مشخص و امضا شده. اگر عکس فرد هم موجود باشد بهتر خواهد بود.
 • مدارک تحصیلی و یا کاری.
 • مدارک دیگری که نشان دهنده مهارتها و تجارب فرد باشد مانند یک نامه از کارفرمای سابق.
 • اگر مدارک کاری و تحصیلی شما از خارج از آلمان است. اول باید آنها را ترجمه کنید. جاب سنتر معمولا هزینه های ترجمه مدارک را پرداخت میکند. از مسئول پرونده خود در جاب سنتر در این مورد کمک بگیرید.

نکات مصاحبه کاری در آلمان

پس از طی کردن پروسه کاریابی در آلمان. اگر کارفرما درخواست کار شما را به پسندد. شما را برای مصاحبه حضوری دعوت خواهد کرد. اما درخواست کار شما ممکن است بعد از مصاحبه هم رد شود. اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید. موسسه تا سه مصاحبه را برای شما آماده میکند . برای داشتن مصاحبه کاری خوب. سعی کنید قبل از مصاحبه کاملا برای آن آماده باشید و در باره شغل و شرکت یا اداره مورد نظر معلومات کافی داشته باشید.

مشاوران در این مرحله شما را تا حدودی یاری می رسانند اما سهم اصلی در تشریح فعالیت و رزومه تخصصی تان برعهده خودتان می باشد زیرا مسلما شخص شما به رزومه کاری تان اشراف کاملی دارید .

با گذشت چند روز یا چند هفته از مصاحبه کاری. آن شرکت یا اداره معمولا باید تصمیم خود را در باره مصاحبه شما بفرستد. که آیا فرد کار را دریافت خواهید کرد یا خیر. حتی اگر جواب منفی باشد هم باید به اطلاع داده شود تا بیشتر از آن منتظر نباشد. اگر برای کار انتخاب شد. باید قرارداد کاری را کارشناسان مجموعه شرکت های بین المللی سینا سمیعی برایتان اخذ نموده و موارد حقوقی و قانوی تان را در ان لحاظ خواهند نمود . اما اگر جواب مثبت دریافت نکردید تسلیم نشوید و همواره دنبال موقعیت‌های جدید دیگر باشید.

نکات مهم کاریابی در آلمان

قانون حمایت از کارگران در آلمان بسیار پیچیده است زیرا مقررات بی شماری در چندین قانون در مورد حقوق کارگران وجود دارد. با این وجود. دانستن حقوق و مسئولیت های خود به عنوان یک کارگر بسیار مهم است. چون فقط در صورت آگاهی از حقوق خود. میتوانید حق خود را مطالبه کنید.

ساعات خارج از کار :

اوقات غیر رسمی و بیرون از ساعات کار متعلق به خود شماست و رئیس حق ندارد در خارج از ساعت کار با شما تماس بگیرد و یا از شما کاری بخواهد. بنابراین لازم نیست که در دسترس باشید.

لطفاً توجه داشته باشید:

قاعده کلی که در بالا ذکر شد برای شغل های در اصطلاح به نام حالت آماده باش (Rufbereitschaft) گفته میشود و کارمند هنگام امضای قرارداد آن را پذیرفته است و یا اگر روال کاری شرکت یا اداره شما طوری است که نیاز است همیشه در تماس باشید. صدق نمیکند. اگر اینگونه باشد. مطمئناً باید قابل دسترس باشید. وظیفه (Rufbereitschaft) به این معنی است که شما مجبور نیستید همیشه در محل کار حاضر باشید. اما برای شروع و یا انجام کار باید همیشه در دسترس باشید.

مصدومیت

آسیب رسیدن به یک کارگر در محل کار یا در راه (بین خانه و محل کار) در آلمان بنام حادثه در محل کار (Arbeitsunfall) یا حادثه در راه رفتن به کار (Wegeunfall) یاد می شود. در هر دو مورد. بیمه حوادث کاری (Unfallversicherung) هزینه ها را پوشش می دهد. کارفرمای شما مسئولیت پرداخت هزینه های بیمه حوادث برای همه کارمندانش را به عهده دارد.
برای اینکه بیمه حوادث در واقع هزینه ها را پوشش دهد. باید شرایط خاصی برآورده شود:

 • فرد مصدوم باید به پزشک مراجعه و در مورد حادثه مشاوره کند. دکتر باید متخصص حوادث شغلی باشد که غالباً جراح یا ارتوپد است و بنام (Durchgangsarz) یاد میشود. می توانید از کارفرمای خود یا انجمن های کاری (Berufsgenossenschaft) بخواهید تا شما را به یک (Durchgangsarzt) در منطقه شما معرفی کنند.
 • کارفرمای شما باید حادثه در محل کار را به یک انجمن کاری (Berufsgenossenschaft) ظرف سه روز گزارش کند. روز حادثه حساب نمی شود.
 • اگر برای مشاوره در مورد حادثه خیلی دیر به پزشک مراجعه کنید. اصلاً انجام نشود و یا اگر کارفرما خیلی دیر حادثه را گزارش کند. ممکن است بعداً در پرداخت هزینه ها از سوی بیمه مشکل ایجاد شود.

به محض این که انجمن شغلی گزارش حادثه را دریافت کند. پروسه مراقبت. درمان و هزینه ها را بر عهده می گیرد و در صورت لزوم هرگونه هزینه اضافی را هم قبول میکند. به عنوان مثال اگر کارمند مصدوم نتواند برای مدت طولانی کار کند هزینه هایش پرداخته میشود.

شغل دوم در آلمان – کار جانبی در آلمان

داشتن شغل دوم در کنار شغل اصلی به عنوان کار جانبی یاد می شود. بله شما می توانید با داشتن کار قبلی مجدد پروسه کاریابی در آلمان را انجام دهید و یک کار جانبی برای خود ایجاد نمایید. کار جانبی می تواند یک شغل کوچک با یک شرکت یا اداره دیگر یا مشاغل شخصی در کنار شغل اصلی باشد. در اصل. کارفرما ها در بیشتر موارد مانع داشتن کار دوم کارمندان نمیشوند. با این وجود. برای داشتن شغل دوم به عنوان کار جانبی. باید برخی از شرایط را رعایت کنید:

 • نباید برای یک شرکت رقیب کار کنید یا شرکتی را راه اندازی کنید تا با شرکتی که در آن کار می کنید رقابت کنید.
 • اجازه ندارید در ساعات کار اصلی خود و یا در جریان مرخصی های بیماری و یا تعطیلات کاری مشغول کار دوم باشید.
 • باید اطمینان حاصل کنید که با داشتن دو شغل. وقت برای استراحت کافی دارید.

اگر شما طبق قرارداد کار یا توافق جمعی برای مقررات کاری ملزم به افشای شغل دوم خود هستید. باید سریعترین فرصت در مورد شغل دوم به رئیس خود اطلاع دهید. اگر با وجود درج شدن در قرارداد کار. باز هم رئیس خود را از کار دوم مطلع نکنید. در معرض خطر دریافت اخطار یا حتی از دست دادن شغل قرار خواهید گرفت. اگر اطلاع دادن از کار دوم در قرارداد کار شما یا توافق جمعی مقررات کاری وجود نداشته باشد. لازم نیست از کار دوم خود اطلاع دهید

کار تمام وقت و نیمه وقت در آلمان

برای کاریابی در آلمان می توانید به سراغ کار های نیمه وقت نیز بروید. کار نیمه وقت به این معنی است که شما کمتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می کنید. یعنی درآمد کمتری کسب می کنید و در عوض اوقات فراغت بیشتری دارید. در صورتی حق دارید کار تمام وقت خود را به نیمه وقت تغییر دهید که شرایط ذیل موجود باشد:

 • اینکه در همان شرکت یا اداره بیش از شش ماه بصورت تمام وقت کار کرده باشید.
 • کارفرمای شما بیش از ۱۵ کارمند داشته باشد.

اگر این پیش شرط ها موجود باشد. کارفرمای در صورت اجازه دارد درخواست شما را رد کند. که ثابت شود تأثیر بسیار بدی در سیستم کار ایجاد میشود.

3 مسئله اصلی کاریابی در آلمان

 1. اینکه آیا می توانید هزینه های زندگی خود را با داشتن کار نیمه وقت پرداخت کنید؟ ماشین حساب دستمزد کار های نیمه وقت می تواند به شما در یافتن اطلاعات درست در مورد دستمزد ها کمک کند.
 2. داشتن کار نیمه وقت بر حقوق بازنشستگی شما چه تأثیر خواهد داشت؟ هرچه درآمد شما پایین تر باشد. حقوق بازنشستگی شما هم درآینده کمتر خواهد بود. در این باره می توانید از اداره بیمه بازنشستگی آلمان مشاوره بگیرید. در بخش بازنشستگی در آلمان هم می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سیستم بازنشستگی آلمان به زبان فارسی کسب کنید
 3. اینکه آیا بعدا امکان بازگشت به کار تمام وقت وجود دارد؟ بازگشت به کار تمام وقت. اغلب برای بسیاری از کارگران چالش برانگیز است. در نتیجه. اگر فکر میکنید بعد از مدتی میخواهید دوباره بصورت تمام وقت کار کنید. باید درخواست کار نیمه وقت موقت کنید.

کاریابی در آلمان – در خواست کار نیمه وقت

اگر می خواهید از کارفرمای خود درخواست کار نیمه وقت کنید. باید یک فرم درخواست پر کنید. یک نمونه از فرم را میتوانید در وب سایت finanztip.de پیدا کنید. درخواست خود را باید حداقل سه ماه قبل از زمانی که می خواهید کار نیمه وقت داشته باشید. ارسال کنید. کارفرمای باید حداقل یک ماه قبل از زمان شروع کار نیمه وقت به شما پاسخ کتبی بدهد. اگر کارفرمای خیلی دیر جواب دهد یا پاسخ ندهد. درخواست شما پذیرفته تلقی خواهد شد. در صورتی که کارفرما درخواست شما را نپذیرد. می توانید اقدامات قانونی انجام دهید. اما قطعاً باید از قبل مشاوره تخصصی دریافت کنید.

کاریابی در آلمان – کار کوچک در آلمان (Minijob)

برای کاریابی در آلمان می توانید از کار های کوچک و یا مینی جاب نیز بهره مند شوید. کار کوچک یک کار جانبی است که شما توانید بیش از ۴۵۰ یورو در ماه از آن درآمد کسب کنید و یا برای مدت کوتاه استخدام می شوید. بنابراین دو نوع مینی جاب وجود دارد:

 • با داشتن مینی جاب که برای کار۴۵۰ یورویی هم میگویند. حداکثر درآمد شما باید ۴۵۰ یورو در ماه و یا ۵۴۰۰ یورو در سال باشد. می توانید در یک ماه بیش از ۴۵۰ یورو هم در داشته باشید. بشرط اینکه در ماه های بعدی کمتر از ۴۵۰ یورو کسب کنید. مهم است که نمیتوانید بیش از ۵۴۰۰ یورو در سال درآمد داشته باشید. درامد های مانند هزینه سفر  و یا پول هدیه برای کریسمس که از کارفرما دریافت میکنید هم درآمد به حساب می آید.
 • اگر برای مدت کوتاه به عنوان مینی جاب استخدام شوید. مدت کار باید سه ماه (برای پنج روز در هفته) یا ۷۰ روز کاری (اگر کمتر از ۵ روز در هفته کار می کنید) باشد. فرقی نمی کند که در این مدت چقدر کسب درآمد میکنید. این مهم این است که شما فقط برای مدت کوتاهی استخدام شده باشید.
  قانون کار عمومی که برای همه کارگران و کارکنان است برای مینی جاب ها هم اعمال میشود. کارگران مینی جاب مانند سایر کارکنان از حق دریافت حداقل دستمز و تعطیلات قانونی برخوردارند.

کاریابی در آلمان – میدی جاب آلمان (Midijob )

در پروسه کاریابی شما و پس از یافتن شغل مناسب شما ماهانه بین و ۴۵۰.۰۱ و ۱۳۰۰ یورو حقوق داشته باشید. کار شما میدی جاب حساب میشود. برخلاف مینی. برای میدی جاب باید بیمه های اجتماعی را پرداخت کنید. اما نسبت به کارمندان عادی پول کمتری برای بیمه های بازنشستگی. سلامت. پرستاری و بیکاری پرداخت میکنند. در میدی جاب بعدا میتوانید پول بازنشستگی دریافت کنید.

لطفاً توجه داشته باشید:

اگر چندین کار میدی جاب دارید. حقوق همه مشاغل با هم جمع میشود. فقط درصورتی حقوق کلی کمتر از ۱۳۰۰ یورو باشد می توانید انرا میدی جای حساب کنید. اگر یک مینی جاب و یک میدی جاب را با هم ترکیب کنید. برای کارمینی جاب مجبور به پرداخت بیمه های اجتماعی نیستید.
افرادی که مینی جاب و میدی جاب میکنند و حق دریافت حد اقل دستمزد قانونی را دارند. مبلغ حداقل دستمزد قانونی هر ساله تغیر میکند. حداقل دستمزد از اول ژانویه سال ۲۰۲۰.مبلغ ۹.۳۵ یورو است.

هشدارنامه / اخطاریه در آلمان

ابمانونگ (Abmahnung) نوعی هشدار از سوی کارفرمای است. در این اخطار. کارفرمای به رفتارهایی که احساس می کند خلاف قرارداد شما است اشاره می کند. در صورت عدم تغییر رفتار مورد نظر. عواقب دیگری را به شما هشدار می دهد. در غیر این صورت. معمولاً با تکرار مشکل ذکر شده بعد از اخطار. فسخ قرارداد اتفاق خواهد افتاد. یک نامه هشدار دهنده باید به صورت رسمی ارائه شود تا اعتبار داشته باشد:

 • باید بطور دقیق نوشته شود که در چه مورد است و ادعاها باید دقیقاً توصیف شود.
 • مورد اتفاق افتاده باید به طور جدی نقض قرارداد کار باشد. مشکلات کوچکتر نیاز به هشدار ندارد.
 • هشدار باید بصورت کتبی به شما ارائه شود.

لطفا توجه داشته باشید:

اگر فکر می کنید هشدار صادر شده توجیه پذیر و درست نیست. حق دارید مخالفت (Gegendarstellung) خود را به صورت کتبی به کارفرما ارائه کنید. نامه شما سپس با اخطار نامه. در پرونده پرسنلی شما ثبت می شود. اگر بعداً مشکلی ایجاد شود. نامه مخالفت شما مورد توجه قرار خواهد گرفت.

نامه ارزیابی کاری

در پایان هر دوره کاری شما حق دریافت نامه ارزیابی(Arbeitszeugnis) از کارفرمای سابق خود را دارید. این نامه برای یافتن شغل دیگری در آینده ضروری است. زیرا بسیاری از کارفرمایان برای شناخت بیشتر از شما و مهارت های شما. میخواهند نظر کارفرمای قبلی را بدانند. اما باید توجه کنید که نامه های ارزیابی مهارت های شغلی اغلب حاوی پیامهای پنهانی هستند که ممکن است افراد عادی متوجه آنها نشوند. این نامه ها میتواند در نگاه اول مثبت به نظر برسند.

اما در واقع شامل ارزیاب های کاملا مثبت نباشند. بنابراین ضروری است که نامه ارزیابی شغلی خود را توسط یک متخصص بررسی کنید. اگر نامه ارزیابی‌ که از کارفرمای سابق خود دریافت کرده اید ناعادلانه است. می توانید مستقیماً از آنها بخواهید که آن را تغییر دهند. اگر امتناع کنند. میتوانید موضوع را به دادگاه برسانید. اما نیاز به مشاوره و پشتیبانی از یک مرکز مشاوره دارید. یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود را در وب سایت faire-integration.de جستجو کنید.

اینترنت

در اصل گشت و گذار در اینترنت در ساعات کاری مجاز نیست. مگر اینکه کارفرمای شما صریحاً اجازه این کار را به شما داده باشد و یا کار شما ایجاب کند که در اینترنت باشید. فرقی هم نمیکند که در کامپیوتر های دفتر باشد و یا و تلفن هوشمند شما. اگر در ساعات کاری خود در اینترنت گشت و گذار کنید. کارفرمای شما ممکن است به شما اخطارنامه (Abmahnung) بدهد و یا حتی شما را اخراج کند

لطفاً توجه داشته باشید:

شما می توانید در هنگام وقفه استراحت از تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

لباس کار در کاریابی در آلمان

در بعضی مشاغل پس از کاریابی در آلمان شما می بایست لباس کار مشخص داشته باشید. اگر برای رعایت مقررات بهداشتی یا ایمنی شغلی مجبور باشید لباس های محافظ و خاصی بپوشید. کارفرمای باید پوشاک را تهیه کند و همچنین هزینه های شتشوی لباس را هم بپردازد. اگر فقط برای یکسان بود کارمندان لازم باشد که یونیفورم بپوشید. هزینه ها بصورت مشترک از طرف کارمند و کارفرما پرداخته میشود.

شرایط کاری بارداری در آلمان

اگر بعد از کاریابی در آلمان و پس از حضورتان در شغلتان باردار هستید می بایست در سومین ماه حاملگی خود باید به رئیس خود بگوید که حامله هستید. تا که او زمان مناسبی برای پیدا کردن جایگزین شما در دوران زایمان شما پیدا کند. از هنگامی که رئیس شما درباره بارداری شما رسما باخبر میشود شما از حقوق ویژه ای در محل کار برخوردار خواهید شد.

 • نباید کار سنگین و خطرناک انجام دهید.
 • در محل کار شما نباید سر و صدا. گرما و رطوبت باشد.
 • شما حق داشتن وقفه های زیادتری دارید.
 • نباید اضافه کاری کنید.
 • مجاز به کار در شب نیستید.
 • مجاز به کار در روزهای یکشنبه و روزهای تعطیل نیستید.

علاوه بر این. شما نباید در طول شش هفته قبل از تولد طفل خود کار کنید. مگر آنکه خودتان بخواهید کار خود را ادامه دهید. شما نباید هشت هفته اول پس از تولد کار کنید. این دوره حفاظت از مادر (Mutterschutz) نامیده می شود. در طول این مدت به جای حقوق ماهانه خود کمک هزینه زایمان (Mutterschaftsgeld) دریافت خواهید کرد.

شرایط کاری بعد از رایمان

بعد از زایمان اگر می خواهید وقت بیشتری را با فرزندتان سپری کنید. می توانید درخواست تعطیلات والدین (Elternzeit) کنید. تعطیلات برای والدین؛ تعطیلات بدون دستمزد است که والدین میتوانند برای رسیدگی به فرزند خود درخواست کنند. والدین حق دارند برای هر فرزند تا مدت سه سال هم در کار شان وقفه ایجاد کنند. در طول این مدت شما کار نمی کنید و یا هم میتوانید فقط به مقدار کمی (کمتر از ۳۰ساعت در هفته) کار کنید.

در طول تعطیلات برای والدین کارفرما اجازه ندارد قرارداد شما را لغو کند و شما بعد از تعطیلات میتوانید به کار قدیمی خود باز گردید. در طول تعطیلات برای والدین حقوق و دستمزد دریافت نمی کنید. اما شما می توانید درخواست پول برای والدین (Elterngeld) کنید. مقدار این پول بستگی به این دارد که شما چقدر حقوق دریافت میکردید. بهر حال مقدار آن کمتر از حقوق ماهانه کاری شما است.

کمک دولت آلمان تمام خانواده های آلمانی و بیشتر خانواده های غیر آلمانی ساکن آلمان را با پرداخت پول مراقبت از طفل (Kindergeld) حمایت می کند. برای هر کودک زیر سن قانونی (۱۸ سال) حدود ۲۰۰ یورو کمک هزینه کودک در یک ماه پرداخت میشود.

نکات مهم کاریابی در آلمان

 • خانواده های غیر آلمانی ساکن آلمان اگر شرایط ذیل را داشته باشند. حق دریافت این پول را دارند:
 • دارای اجازه اقامتی که توسط ان بتوانند در آلمان کار کنند.
 • پناهنده قبول شده باشند و اقامت گرفته باشند.
 • اجازه اقامت دائم داشته باشند.
 • مشغول کار باشند. طوریکه مجبور به پرداخت بیمه های اجتماعی باشند و از یکی از کشور های الجزایر. بوسنی و هرزگوین. کوزوو. مراکش. مونته نگرو. صربستان. تونس و یا ترکیه امده باشند.
 • درخواست دریافت کیندرگلد (کمک هزینه برای کودک) را باید به صورت کتبی به اداره فدرال کار بفرستید. برای دریافت فرم مورد نظر برای درخواست این پول به وب سایت اداره فدرال کار در محل زندگی خود مراجعه کنید.مدارک مورد نیاز برای درخواست پول کودک را همراه با گواهی تولد از دفتر ثبت أحوال دریافت خواهید کرد.
 • اگر باردار هستید و نیاز به کمک دارید. می توانید به مرکز اضطراری برای زنان باردار بدون توجه به نوعیت مشکل بصورت شبانه روزی و رایگان به شماره ۰۸۰۰۴۰۴۰۰۲۰ به تماس شوید. این مرکز معلومات مورد نیاز را به زبانهای مختلف ارائه میکند.

مرخصی والدین در آلمان (Elternzeit)

مرخصی والدین (Elternzeit) یک مرخصی بدون حقوق است که والدینی که دارای نوزاد یا کودک خردسال هستند می‌توانند از محل کار خود درخواست کنند. اگر شما مایل هستید زمان بیشتر با فرزندان خود بگذرانید. می‌توانید مرخصی والدین بگیرید. طی مرخصی والدین. شما یا کار نمی‌کنید یا زمان کوتاهی را طی هفته به سر کار می‌روید. در آلمان این مرخصی تنها شامل مادران نمی شود- هر روز پدران بیشتری خواستار استفاده از این مرخصی می‌شوند تا بتوانند در سال‌‌های نخست زندگی کودک خود زمان بیشتری را با او صرف کنند.

پس از اتمام این مرخصی. شما می توانید به شغل سابق خود برگردید و به کار ادامه بدهید. شما طی مرخصی والدین از محل کار خود حقوق دریافت نمی‌کنید اما می‌توانید برای دریافت «کمک هزینه والدین» (“Elterngeld”) درخواست بدهید. کمک‌هزینه والدین یک کمک‌هزینه دولتی است که در اختیار والدین کودکان کم‌ سن و سال قرار می‌گیرد.

اگر نیاز به حمایت مالی بیشتردارید. می توانید با اداره خدمات اجتماعی (Sozialamt) یا جاب سنتر تماس بگیرید. اگر درآمد شما کم است و یا هیچ درآمد ندارید. می توانید درخواست کمک مالی برای لباس بارداری. تجهیزات کودک و غیره کنید.

کار غیرقانونی – کار سیاه در آلمان

اگر بصورت شخصی و یا هم برای شرکت یا اداره دیگری کار کنید و کار خود را برای پرداخت بیمه ها و مالیات ثبت نکنید. این کاریابی در آلمان غیر قانونی (Schwarzarbeit) محسوب میشود. شخصی که به طور غیرقانونی مشغول به کار است دستمزد خود را به صورت نقدی دریافت می کند و مالیات نمی پردازد. با این حال. او هیچ شواهدی در مورد کار خود نخواهد داشت و نمی تواند به طور قانونی علیه کارفرما اقدام کند و حق و یا دستمزد خود را درخواست کند.

شوارتزاربیت کار غیرقانونی است و در آلمان جرم است. بستگی دارد که چه مقدار و چه مدت بصورت غیر قانونی کار کرده باشید. این موضوع میتواند این مسله را تبدیل به جرم اداری و یا جرم جنایی کند. اگر کار غیرقانونی به عنوان یک تخلف اداری حساب شود. تا سقف پنجاه هزار یورو جریمه دارد.

دادگاه کاریابی در آلمان

اگر دادگاه آن را جرم جنایی (کیفری) قبول کند. جریمه اش بیش از پنجاه هزار یورو و یا مجازات زندان خواهد بود. اگر فرد مذکور تابعیت آلمانی نداشته باشد. در شرایط خاص ممکن است از آلمان اخراج شود.

اگر به طور غیرقانونی کار کنید و همچنین مزایایی دولتی مانند خدمات سوسیال و جاب سنتر هم استفاده کنید. مرتکب جرم بزرگی میشوید و مجازات آن جریمه بسیار بزرگ حتی زندان خواهد بود. علاوه بر این. حقوق سوسیالی شما کاهش و یا قطع خواهد شد.

لطفاً توجه داشته باشید:

اگر گاهی اوقات برای اقوام یا همسایگان کارهای کوچک انجام می دهید و پول کمی برای آن دریافت می کنید. شوارتزربییت یا کار غیرقانونی محسوب نمی شود. با این وجود ممکن است اگر زیاد شود غیرقانونی حساب شود.

اذیت و ازار در محیط کار آلمان

متأسفانه بعد از کاریابی در آلمان. همیشه اتفاق می افتد که کارکنان توسط همکاران یا فرد مافوق خود مورد تخریب یا آزار و اذیت قرار میگیرند. اگر همکاران شما زورگویی می کنند. با رئیس خود صحبت کنید. رئیس موظف است به شما کمک کند. اگر خود رئیس مشکل واقعی شما است. با شورای کار (Betriebsrat) اداره یا شرکت خود. یا با یک مرکز مشاوره و وکیل صحبت کنید. شما باید از حوادث به صورت کتبی و تا حد امکان با دلیل و مدرک شکایت کنید.

راهنمایی و حمایت در آلمان

اگر پس از کاریابی در آلمان . با کارفرمای خود مشکلی دارید. می توانید با مرکز مشاوره پروژه » faire-integration.de تماس بگیرید. کارمندان این موسسه به زبانهای مختلف صحبت و از شما بصورت رایگان حمایت می کنند. اگر می خواهید علیه کارفرمای خود شکایت کنید. کارمندان آنجا می توانند شما را به یک وکیل معرفی کنند.

اگر در شرکت یا اداره شما شورای کارکنان (Betriebsrat) وجود دارد. می توانید با آنها تماس بگیرید. شورای کارکنان نماینده منافع کارکنان در مقابل کارفرما است.اگر به دلیل ملیت. گرایش جنسی. جنسیت یا سن خود مورد تبعیض و آزار قرار میگیرید. می توانید با آژانس مبارزه با تبعیض فدرال Anti-Diskriminierungsstelle des Bundes تماس بگیرید.

روزهای دوشنبه از ساعت ی۱ تا ۳ بعد از ظهر و روز های چهارشنبه و جمعه از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ بعد از ظهر با شماره ۰۳۰۱۸۵۵۵۱۸۵۵ تماس بگیرید و یا از طریق ایمل به آدرس beratung@ads.bund.de تماس بگیرید.

نکات مهم کاریابی در آلمان

به همه این افراد و اداره های که در بالا ذکر شد. میتوانید بصورت ناشناس تماس بگیرید و مشخصات شما محفوظ خواهد بود.

اگر با همکاران خود مشکل دارید. با رئیس خود صحبت کنید. اگر با رئیس خود مشکل دارید. می توانید با مرکز مشاوره پروژه «ادغام عادلانه» faire-integration.de تماس بگیرید. کارمندان این موسسه به زبانهای مختلفی صحبت می کنند و از شما بصورت رایگان حمایت می کنند.

برکناری اعضای شورای کار به چه صورت است :

اگر عضو شورای کار یک اداره هستید. کارفرما فقط در حالات فوق العاده و اختصاصی میتواند شما را برکنار کند. بطور مثال اگر کل کارمندان شرکت برکنار شوند و شرکت تعطیل شود. یک حالت فوق العاده به حساب می آید. برای برکناری بصورت فوق العاده باید شورای کار و یا دادگاه کار موافق باشند.

استعفا از کار در کاریابی در آلمان

شما به عنوان کارمند میتوانید از کار خود کنار بروید. اما برای فسخ قرارداد کار. باید مهلت قانونی (Kündigungsfrist) برای کنار رفتن را رعایت کنید. مهلت قبل از توقف کار معمولاً در قرارداد کار شما درج شده است. اگر در قرارداد شما در این مورد چیزی نوشته نشده است. مهلت قانونی برای ترک کار معمولا برای کارمندان تقریبا چهار هفته است.
استعفای خود را باید کتبا اعلام کنید. نمونه‌ی استعفا نامه را از شماوران ما بخواهید .

لطفاً توجه داشته باشید:

بهتر است که اول پروسه کاریابی در آلمان را انجام دهید و بعدا از کار قبلی خود استعفا کنید. اگر بیکار باشید و به دنبال کار جدید بروید و به عنوان یک فرد بیکار درخواست کار بفرستید. یافتن کار مشکل‌تر خواهد بود. با داشتن کار. درخواست برای کار بعدی راحت‌تر است. علاوه بر این. اگر شما خودتان از کار استعفا دهید تا ۱۲ هفته از اداره کار پول بیکاری دریافت نمیکنید.

فسخ قرارداد کار (Kündigung) در کاریابی در آلمان

بعد از اینکه کاریابی در آلمان انجام و شما سرکار و حرفه خود رفتید. احتمالا از اخراج شدن می ترسید. در بیشتر موارد کارفرما ها از نظر قانونی حق ندارد کارمندان را اخراج کنند. از این رو بسیار مهم است که از حقوق خود به عنوان کارمند باخبر باشید و همچنین بدانید که پس از دریافت یک نامه برکناری از کار. چه باید انجام دهید. این موضوع همچنان در هنگامی که خودتان میخواهید کار را ترک کنید نیز مهم است.

در آلمان به طور کلی قوانین محافظتی شدیدی در برابر اخراج کارکنان وجود دارد. اگر بیش از شش ماه در یک شرکتی که بیش از ۱۰کارمند داشته باشد کار کرده باشید. کارفرما نمیتواند شما را به راحتی از کار برکنار کند.

برای اینکه کارفرما بتواند شما را برکنار کند. به یکی از دلایل زیر نیاز دارد:

 • دلایل عملیاتی: اگر شرکت شما درآمد کمتری دریافت می کند و دیگر نمی تواند حقوق همه کارمندان را پرداخت کند. می تواند کارمندان را برکنار کند.
 • دلایل رفتاری: اگر کارفرما مطمئن شود که شما در کار تقلب یا فریبکاری اید. به همکاران خود توهین کردید. باعث آزار و اذیت شدید. بدون دلیل قانع کننده غیر حاضری داشته باشید. وقت خود را برای أمور خصوصی در اینترنت بگذرانید و یا مقررات داخلی شرکت را نقض کنید. کارفرما حق دارد شما را اخراج کند.
 • دلایل شخصی: اگر به دلیل عدم مهارت های کافی برای انجام کار و مشکلات شخصی دیگر مانند بیماری های طولانی مدت و یا نداشتن اجازه کار. قادر به انجام کار خود نیستید. کارفرما میتواند شما را برکنار کند.

نکته مهم: کارفرما أصلا حق ندارد شما را به دلیل سن. جنسیت. گرایش جنسی. مذهب. ملیت و غیره از کار برکنار کند.

برکناری قانونی باید دارای شرایط زیر باشد

برکناری باید به صورت کتبی به کارمند اعلام شود.

 • مهلت برکناری (Kündigungsfrist) باید رعایت شود. مهلت قبل از برکناری در قرارداد کار شما درج شده است. اگر درج نشده است. مهلت های قانون برای برکناری مطابق ماده ۶۲۲ قانون کار اعمال می شود. مهلت های قانونی بستگی به این دارد که چه مدت در شرکت یا اداره کار کرده اید. هرچه مدت زمان بیشتری کار کرده باشید. مدت زمان قبل از برکناری (Kündigungsfrist) بیشتر است.
 • اگر در اداره شما شورای کار وجود دارد. باید قبل از برکناری کارمند با «شورای کار و اتحادیه های کارگری » مشورت می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع کسب کنید.
 • اگر کارفرمای شما همه شرایط برکناری؛ مانند مدت زمان قبل از برکناری (Kündigungsfrist) را رعایت نکرده باشد و یا دلایل کافی برای برکناری شما ندارد. میتوانید از این برکناری شکایت کنید Kündigungsschutzklage. اماباید این موضوع را سریع پیگیری کنید چون فقط سه هفته فرصت برای انجام اقدام قانونی وقت دارید.
 • اگر کارفرما دلایلی داشته باشد که بخواهد شما را فورا اخراج کند. در همچنین حالتی هیچ مهلت قانونی (Kündigungsfrist) برای قبل از اخراج وجود ندارد. اما اخراج های فوری فقط در موارد استثنایی امکان پذیر است. کارفرما باید دلایل بسیار جدی داشته باشد که ثابت کند ادامه کار با شما برای او غیرممکن است.

دوره کاری آزمایشی در کاریابی در آلمان

دوره آزمایشی معمولا برای این است که کارفرمایان و کارمندان همدیگر را بشناسند و با شیوه کار یکدیگر آشنا شوند. بنابراین. هر دو طرف می توانند بدون دلایل خاص در طول دوره آزمایشی قرارداد را خاتمه دهند و نخواهند ادامه دهند. مدت دوره آزمایشی معمولاً در قرارداد کار شما ذکر شده است. کار به عنوان دوره آزمایشی معمولا نباید بیشتر از ۶ ماه باشد. در موارد بسیار استثنایی ممکن است این دوره بیشتر از ۶ ماه باشد اما عمومیت ندارد.

توافقنامه ختم کار در کاریابی در آلمان

بسیاری از شرکت ها به جای فسخ قرارداد کار. «توافق‌نامه ختم کار» (Aufhebungsvertrag) به کارمندان خود پیشنهاد می دهند. توافق نامه ختم کار یک توافق مشترک بین کارفرما و کارمند است که هر دوطرف قبول میکنند که قرارداد کار را ختم کنند. در این توافق نامه معمولا برای کارمندان پیشنهاد میشود که یک مبلغ پول دریافت کنند و کار را رها کنند. پس از امضای توافق نامه ختم کار. نمی توانید دوباره آن را فسخ کنید و یا در دادگاه علیه آن اعتراض کنید. بنابراین حتما قبل از امضای این توافق‌نامه. آن را به دقت بخوانید و با کارشناسان ما مشورت کنید.

اعمال بعد از برکناری کاری در کاریابی در آلمان

حداکثر ۳ روز پس از دریافت نامه برکناری باید به اداره کار (Arbeitsagentur) خبر دهید و خود را در لیست بیکارانی که قصد کاریابی در آلمان هستند (arbeitssuchend) ثبت کنید. این کار را میتوانید حضوری در اداره کار. از طریق تلفن و یا به صورت آنلاین در وب سایت اداره کار محل خود انجام دهید.

اگر خیلی دیر گزارش دهید. ممکن است از حقوقی که قرار است در ماهای بیکاری دریافت کنید کاسته شود. اگر بصورت فوری بیکار شده اید. همان روز اول باید خود را در اداره کار ثبت نام کنید. چون از روزیکه ثبت نام میکنید حقوق دریافت میکنید. اداره کار در محل خود را در وب سایت اداره فدرال کار Bundesagentur für Arbeit پیدا کنید.

حمایت کاری معلولین در کاریابی در آلمان

قاعده کلی این است که در آلمان همه شرکت ها باید سعی کنند که از اخراج کارمندان دارای معلولیت شدیدا خودداری کنند. فردی که درجه ناتوانی او درجه ناتوانی او حداقل ۵۰ درصد تعین شود. دارای معلولیت شدید است. اگر یک کارفرما بخواهد یک فرد دارای معلولیت شدید را برکنار کند. نه تنها باید به شورای کار (Betriebsrat) اطلاع دهد. بلکه باید به دفتر ادغام (Integrationsamt) نیز خبر دهد. عموماً بدون تأیید دفتر ادغام نمیتوانند کارمند دارای معلولیت را برکنار کنند.

هنگامی که از معلولیت حرف میزنیم. بسیاری فقط به افراد نشسته روی صندلی چرخدار فکر می کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که مشکلات روحی روانی و بیماری های مزمن هم معلولیت هستند و افراد مبتلا به آن از حقوق خاصی برخوردارند. مهم نیست که فرد با معلولیت متولد شده است و یا معلولیت به علت حادثه یا بیماری ایجاد شده باشد.

قوانین اجتماعی کاریابی در آلمان

در قوانین اجتماعی آلمان. معلولیت به عنوان یک وضعیت دائمی تعریف می‌شود که به محدود شدن توانایی جسمی و ذهنی بیانجامد. در صورتیکه این حالت به‌دلیل سن بالا یا بیماری های موقتی نباشد. اگر شما معلولیت (Behinderung) و یا معلولیت شدید (Schwerbehinderung) داشته باشید. کارت شناسایی مخصوصی دریافت خواهید کرد که نشان دهنده میزان معلولیت شما است و متناسب با نوع و شدت معلولیت. از خدمات ویژه‌ای بهره مند میشوید. از جمله این امتیازات میتوان به تخفیف در استفاده از وسایل ترانسپورت عمومی و پارکینگ برای معلولان اشاره کرد.

لیست شغل ها برای کاریابی در آلمان

 • رشته های پزشکی و پیراپزشکی : بدلیل افزایش میانگین سن جمعیت در کشور آلمان و کمبود نیروی کار در حوزه ی سلامت این رشته ها در آلمان به شدت مورد تقاضا بوده و اخذ کار از سوی موسسه ی کاریابی بین المللی سینا سمیعی با اطمینان بالایی صورت می پذیرد.
 • شغل های مرتبط با علوم کامپیوتر: آی تی . مهندسی نرم افزار. شبکه . گسترش و توسعه نرم افزار. با توجه به تقاضای کشور آلمان در حوزه ی علوم کامپیوتری
 • شغل های مرتبط به علوم مهندسی مکانیک: حوزه ی ساخت و ساز و طراحی قطعات. خطوط تولید. تهویه ی مطبوع (سرمایش و گرمایش). حمل و نقل. علوم هوایی و ….
 • شغل های مرتبط به علوم مهندسی عمران: حوزه های طراحی و ساخت از جمله ساخت ابنیه. پل ها. راه ها و راه آهن. تونل ها و غیره
 • شغل های مرتبط با مهندسین برق . قدرت. مخابرات. ماشین های الکتریکی. نیروهای فنی برق کار. برق ساختمان و برق صنعتی. برق فشار قوی و … می باشد.
 • جوشکاری. نجاری. نیروهای حوزه ی تولید فلزات. لوله کشی و غیره

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست