1. خانه
 2. navigate_before
 3. ویزای کاری
 4. navigate_before
 5. ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد. برای اخذ ویزای کاری آلمان. موارد بسیاری تعیین کننده است و شما با داشتن شرایط و دانش کافی می توانید به این مورد دسترسی پیدا کنید. ما پس از بررسی ها و جمع کردن تمام منابع موجود . مطالب ذیل را برای شما قرار دادیم تا بتوانیم در هرچه سهل و آسان نمودن روش ها به شما یاری رسانیم. برای مشاهده سایر راه های مهاجرتی به آلمان می توانید از طریق این لینک اقدام نمایید

جاب آفر از آلمان

از شرایط اخذ ویزای کار آلمان. بصورت جاب آفر از آلمان است به این صورت که با ارائه دعوت نامه از سوی یک شرکت و یا کارفرما می‌باشد. مدت زمان اعتبار ویزای کاری آلمان. بر اساس درخواست کارفرما و تاریخ قید شده در دعوت نامه می‌باشد.

این نوع ویزا را جاب آفر آلمان نیز می گویند . اگر فرد می خواهد به عنوان یک کارمند متخصص در آلمان کار کند و یک شغل مناسب با رشته تحصیلی خود در آلمان را پیدا کرده میتواند برای اقامت کاری درآلمان کند. متخصص به افرادی گفته میشود که دارای یک مدرک آموزشی (Berufsausbildung) و تحصیلی (anerkannten Hochschulabschluss)در یک رشته خاص باشند و این رشته تحصیلی و مدارک را آلمان بررسیمت بشناسد. شرط اصلی کاری که یافته شده باید در راستای مدرک تحصیلی و آن هم فقط در رشته خود شخص باشد.

شرایط اقامت کاری آلمان

 • یک دوره آموزش های فنی حرفه ای (Berufsausbildung) را موفق سپری کرده و مدرک دارد و یا در یکی از دانشگاه ها تحصیل کرده و مدرک تحصیلی دارد.
 • فرد یک قرارداد کار یا پیشنهاد کاری خاصی از آلمان دریافت کرد.
 • اداره فدرال کار آلمان رضایت داده است.
 • مدرک زبان آلمانی به سطح B1 دارد.
 • اگر بیش از ۴۵ سال سن دارد . باید ضمانت کافی برای هزینه های دروران بازنشستگی خود داشته باشد و یا باید بتوانید ثابت کند که حقوق فرد کمتر از حداقل حقوق ماهانه برای هر فرد. که توسط وزارت داخله آلمان تعیین شده. نباشد. در حال حاضر (سال 2019) . این حداقل حقوق ماهانه برای هر نفر در آلمان غربی 3685 یورو (حقوق اصلی شامل همه بیمه ها و مالیات) و برای آلمان شرقی 3382.50 یورو (حقوق اصلی شامل همه بیمه ها و مالیات) است.

مجوز کار جاب آفر از آلمان به منظور اشتغال در آلمان معمولاً به مدت چهار سال اعطا می شود. اگر قرارداد کار فرد دارای مدت زمان کمتری باشد. اجازه اقامت هم بر اساس آن تنظیم می شود. اگر شغل خود را از دست بدهد . معمولاً اقامت نیز باطل می شود. در این حالت. باید به سرعت بکار جدید پیدا کند و برای اجازه اقامت جدید اقدام کند.

جاب سیکر آلمان

نوع دیگری از ویزاهای کاری آلمان بنام جاب سیکر یا اربایت زوخن ( جست و جوی کار ) دارای مدت زمان 6 ماهه جهت جستجوی کار در آلمان و اخذ قرارداد با کارفرما می باشد . اگر فرد می خواهد به عنوان یک کارمند متخصص برای یافتن شغل به آلمان سفر کند. میتواند درخواست ویزای کاریابی (جست و جوی کار ) کند. کارمند متخصص به افرادی گفته میشود که دارای یک مدرک آموزشی و تحصیلی در یک رشته خاص باشند و این رشته تحصیلی و مدارک را آلمان به رسیمت بشناسد.

این افراد در شغل هایی میتوانند درخواست کار کنند. که مطابق به رشته تحصیلی شان باشد و استخدام در آن شغل هم حتما منوط به مدرک تحصیلی دانشگاهی (anerkannten Hochschulabschluss) و یا مدرک آموزش های فنی حرفه ای (Berufsausbildung) باشد.

شرایط جاب سیکر آلمان

 • فرد یک دوره آموزش های فنی حرفه ای (Berufsausbildung) را موفق سپری کرده و مدرک دارد و یا در یکی از دانشگاه ها تحصیل کرده و مدرک تحصیلی دارد.
 • اثبات دانش کافی زبان آلمانی و یا انگیسی برای کار.
 • اثبات اینکه توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود در آلمان را تا هنگام یافتن کار دارد.

اجازه اقامت آلمان برای آربایت زوخن برای شش ماه صادر میشود. در این مدت فرد میتواند یک شغل مناسب رشته تحصیلی خود را جستجو کند. در جریان جستجوی کار. می‌تواند به صورت آزمایشی حداکثر ۱۰ ساعت در هفته در بخش های غیر از رشته تحصیلی خود هم کار کند تا بتواند کار اصلی خود را پیدا کند. بعد از یافتن کار مناسب مطابق با رشته تحصیلی خود. میتواند در اداره امورد خارجیان در منطقه که زندگی و کار میکند. درخواست اقامت کاری (Aufenthaltserlaubnis zum Zweck der Erwerbstätigkeit) کنید. فقط بعد از دریافت اقامت کاری اجازه دارد کار کند.

نکته

اگر در مدت شش ماه اول فرد نتواند شغل مناسب با رشته تحصلی خود را پیدا کند. مجبور به ترک المان و بازگشت به کشور خود هست. پس از شش ماه زندگی در کشور خود. مجدداً میتواند درخواست ویزای کاریابی کند.

اخذ ویزای کار آلمان توسط کار آزاد در آلمان

هر فردی که بدون استخدام شدن در یک اداره یا شرکت. یکی از این شغل ها را انجام میدهد. کارمند آزاد محسوب میشود.

 • دکتر. دامپزشک. دندانپزشک. وکیل. حسابدار. نوتار. مهندس. معمار. مترجم.
 • معلم. استاد دانشگاه. روزنامه نگار. نوازنده. نویسنده. طراح. هنرمند. و همچنین سایر حرفه های علمی. ادبی. هنری و یا تدریس.
 • طراحان. سازندگان. عکاسان. هنرمندان گرافیک و یا حرفه ای های فنی و خلاق.

اینکه شما به عنوان یک فرد مستقل بدون استخدام شدن میتوانید کار کنید یا خیر. تصمیم اداره مالیات (Finanzamt) است لطفا توجه داشته باشید: اگر بطور اشتباه خود را به عنوان یک کارمند آزاد در اداره مالیات ثبت کنید. اما در واقع کار تجارتی انجام دهید و یک بیزنس را راه اندازی کنید. بعدا مجبور به پرداخت مالیات بر تجارت میشوید.

لای اربایت (Leiharbeit) یا کارقرضی در آلمان

لای اربایت (Leiharbeit) یا کارقرضی در آلمان. مفهموم بسیار گسترده و متفاوتی دارد. در آلمان شرکت های هستند که در رشته های مختلف از سطوح ابتدایی تا پیشرفته و تخصصی کارمند استخدام میکنند.

این شرکت‌ها در واقع خودشان این کارمندان را لازم ندارند و فقط روند اعلان کار و استخدام را انجام میدهند و در مواردی که نیاز باشد برایشان آموزش‌های لازمه را ارائه میکنند و به عنوان نیروی کار آماده در شرکت ثبت میکنند و حقوق میدهند. شرکت ها و إدارات دیگر اگر نیاز فوری به کارمندان متذکره داشته باشند از این شرکت های استخدامی درخواست میکنند به آنها برای دوره های مشخص چند کارمند بفرستند. همه کارکنان استخدام شده در واقع با شرکت استخدام کننده اصلی قرارداد کار میبندند و از حقوق و مزایایی آن استفاده میکنند. اما برای دوره های کوتاه برای إدارات و شرکت‌های مختلف برای کار فرستاده میشوند.

به همین دلیل بنام کار قرضی. کار موقت و یا هم دوره ای یاد میشود. شخص ممکن است برای شرکت های مختلف کار کند اما بازهم کارمند اصلی شرکت استخدام کننده به حساب می آید و از شرکتهای موقتی هیچ منفعت و مزایایی نمیگیرد. به عنوان مثال. مسئله تعطیلات و پرداخت بیمه های اجتماعی دستمزد و همه مربوط به شرکت اولی است و فرقی هم نمیکند کارمند در کدام شرکت مشغول بکار باشد. این نوع کار ها اغلب در صنایع فلزی و الکترونیکی و همچنین بخش های امنیتی. تدارکات. حمل و نقل. اداری بیشتر مورد استفاده هستند.

نکته مهم

لطفا توجه داشته باشید: این نوع کار کردن به معنای «کار موقت» نیست. شما با شرکت اصلی برای همیشه استخدام هستید اما با شرکت های دومی ممکن است برای دوره های کوتاه کار کنید.

معمولا در میان این شرکت‌های استخدام گننده کارگران قراردادی و خدمتی. شرکت هایی وجود دارند که قانون را رعایت نمی کنند. برای اینکه مطمئن باشید. باید درنظر داشته باشید که شرکت‌های استخدامی کارهای موقتی قانونی اغلب اعضای انجمن هایی فدرال کارفرمایان (BAP) یا انجمن شرکت‌های استخدام کننده کارمندان موقت آلمان (iGZ) هستند. شما می توانید قبل از امضای قرارداد کاری با این شرکت‌ها. با توجه به اینکه آیا شرکت مذکور در یکی از این انجمن ها ثبت شده است یا خیر. خود را از قانونی بودن آن مطمئن سازید.

اقامت آلمان و کارورزی در آلمان (Praktikum)

کارورزی (Praktikum) درآلمان یکی از دیگر از شیوه های اخذ ویزای کار آلمان می باشد. با سپری کردن دوره‌های کارآموزی (پرکتیکم). می توانید تجربه کاری کسب کنید و شانس یافتن فرصت های شغلی خوب را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. در بسیاری از مدرسه ها (آموزشگاه های زبان آلمانی) و دانشگاه ها. دانشجویان باید برای کامل کردن دروان تحصیل. دوره های کارآموزی کوتاه و یا بلند مدت را بصورت اجباری سپری کنند.

در بیشتر موارد هم افراد برای یادگیری و یا بروز رسانی حرفه خود بصورت داوطلبانه در دوره های کار آموزی متعددی اشتراک میکنند.. کارآموزی یک دوره کاری محدود است. به این معنی که شما در یک محیط حرفه ای ( مانند یک شرکت یا إدارات دولتب و غیر دولتی) شروع به فعالیت میکنید و از این طریق به دانش و آگاهی شما در همان رشته افزوده میشود. یک دوره کارآموزی (پرکتیکم) معمولا بین یک تا شش ماه میتواند ادامه داشته باشد

در کل در آلمان سه نوع کارآموزی (پرکتیکم) وجود دارد:

 • کارآموزی برای دانش آموزان مدرسه ها (Schülerpraktikum)
 • کارآموزی اجباری برای دانشجویان دانشگاه ها (Pflichtpraktikum)
 • کارآموزی داوطلبانه.

Schülerpraktikum

کارآموزی برای دانش آموزان مدرسه ها مشمول مدرسه ها آموزش زبان آلمانی (Schülerpraktikum) نظر به مدرسه های مختلف بین کلاسهای هشتم ویازدهم اجرا میشود. چنین کارآموزی اغلب بخشی از برنامه درسی مدرسه ها است. و برای تمام دانش آموزان اجباری است. این دوه از کارآموزی ها معمولا یک یا دو هفته طول می کشد تا دانش آموزان را در جهت اطلاعات عملی درحرفه‌ی شان ها کمک کند.

Pflichtpraktikum

کارآموزی (پرکتیکم) اجباری (Pflichtpraktikum) اغلب بخشی از برنامه های درس دانشگاه ها است. در برخی رشته های درسی در دانشگاه. قبل از شروع دوره تحصیلی. دانشجویان برای آشنایی بیشتر با رشته مورد نظر شان. باید یک کارآموزی را سپری کنند. مدت یک کارآموزی اجباری معمولا در دستورالعمل ها و مقررات دانشگاه ها برنامه تعیین شده است. این دوره های کارآموزی به منظور بهبود فعالیت های حرفه ای و سهولت در شروع کار راه اندازی میشوند.

کارآموزی داوطلبانه

هر فردی که می خواهد تجربیات بالا ببرد و دانش و مهارت های خود را در یک حرفه بروز رسانی کند. می تواند یک دوره کارآموزی را بصورت داوطلبانه انجام دهد. کارآموزی داوطلبانه معمولا بین دو هفته تا چند ماه طول می کشد.

اجازه کار در آلمان برای اخذ ویزای کار آلمان

برای دریافت اجازه کار در آلمان  و اخذ ویزای کار آلمان. بصورت قانونی ابتدا باید اجازه کار صادر شود بنابراین ابتدا باید به محض پیدا کردن باید جهت اخذ مجوز های لازم شامل اجازه کار و اقامت اقدام نمود .

همه شهروندان خارجی که برای زندگی کردن به آلمان می آیند نیاز به اجازه اقامت دارند اما اگر مدت زمان کوتاهی بخواهید در آلمان بمانید. فقط نیاز به ویزا دارید. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا از این قانون معاف هستند و برای ورود و زندگی و تحصیل در آلمان نیاز به ویزا و یا اجازه اقامت ندارند.

قوانین جدید مهاجرت به آلمان

تمام این مربوط به قوانین جدید مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای کار آلمان است که از مارچ ۲۰۲۰ اعمال می شود. اگر مایل هستید طبق قوانین جدید درخواست اجازه اقامت کنید. باید اولین قدم ها را از حالا بردارید و دنبال آماده کردن مدارک مورد نیاز باشد.

عامل تعیین کننده برای کار در آلمان. وضعیت اقامت شما است. اگر فرد به عنوان پناهنده در آلمان قبول شده است و اقامت سه ساله دریافت کرده . میتواند بدون درخواست جداگانه برای کار. در هر اداره یا شغلی که یافت میکند کار کند. اما قبل از قبول شدن یا یا داشتن اقامت دولدنگ باید اجازه بگیرد. در بیشتر موارد. فرد برای سه ماه اول بعد از ورود خود به المان اجازه کارکردن را نخواهد داشت.

شرایط کاری پناهندگان

اگر فرد به عنوان پناهنده در آلمان قبول شده است و اقامت سه ساله (political asylum, refugee protection) دریافت کرده است . و یا حمایت تکمیلی (subsidiary protection) که معمولا اقامت آلمان بصورت یک ساله یا دوساله است. دریافت کرده‌است . میتواند بدون درخواست جداگانه برای کار. در هر اداره یا شغل آزادی که بخواهد و شرایطش را داشته باشد کار کند.

اما اگر اقامت یک ساله ممانعت از اخراج دریافت کرده‌. دولدنگ دارد و یا هنوز منتظر جواب می باشد. باید برای داشتن اجازه کار اقدام کند و اگر انها قبول کنند. میتواند کار کند. در غیر آن نمیتواند.

فرد بدون داشتن اقامت آلمان بصورت قانونی نمیتواند در آلمان کار کند. اگر فرد هنوز منتظر جواب پرونده پناهندگی خود هست. مدرک اقامت موقت دارد (Aufenthaltsgestattung) یا دولدونگ (Duldung) دارد. نمی تواند به راحتی کار کند. در این سه حالت باید قبل از اینکه شروع به کار کند. نسبت به اخذ مجوز کار خود اقدام نماید . گروه شرکت های بین المللی سینا سمیعی شما را در این زمینه پر کردن فرم های مربوطه و مراجعه به سازمان های ذیصلاح یاری می رساند .

عدم مجوز کار به این افراد

 • اگر کمتر از سه ماه در آلمان زندگی کرده باشد.
 • اگر هنوز هم در کمپ موقت زندگی می کند.
 • اگر از کشورهای ایمن مانند (آلبانی. بوسنی و هرزگوین. صربستان. کوزوو. مقدونیه. مونته نگرو. سنگال و غنا) آمده باشد و درخواست پناهندگی که بعد ۳۱ اگوست به بامف داده اند . رد شده باشد.
 • اگر اقامت دولدنگ داشته باشد و برای تائید هویت خود با اداره خارجی ها همکاری نکند.

حق الویت در دریافت اقامت آلمان و اجازه کار

حق الویت در دریافت اجازه کار و اخذ ویزای کار آلمان یا تست اولویت برای کار (Vorrangprüfung) به معنی این است که افراد برای اینکه اجازه کار دریافت کنند باید از همه لحاظ بررسی شوند که شرایط آن کار را دارند یا خیر.

به همین دلیل در بیشتر ایالت‌ها تا سال ۲۰۱۶ مجوز کار برای افرادی که هنوز پرونده پناهندگی شان جریان داشت. تنها در شرایطی صادر میشد که مقامات از اینکه به بازار کار آلمان صدمه‌ی وارد نشود و ابتدا حق از آلمانی ها بود بعدا از اروپایی ها و در اخر از سایر کشور ها. اگوست سال ۲۰۱۹ این مقررات متوقف شده اند و دیگر این الویت بندی وجود ندارد.

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

مطلب بیشتری موجود نیست

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست