1. خانه
 2. navigate_before
 3. آلمان
 4. navigate_before
 5. مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان
فهرست محتوا پنهان

مهاجرت به آلمان با توجه به هدف متقاضی از سفر به آلمان متفاوت است. ویزای آلمان در انواع مختلفی صادر می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت بصورت کلی برای افراد در سرتاسر جهان اگر فرد برای اخذ اقامت آلمان نیاز به ویزا دارد باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود و اگر در کشور آلمان نمایندگی ندارد در کشور های همسایه خود. درخواست بدهد و مدارک مورد نیاز را در آنجا ارائه کند. پس از ورود به آلمان. فرد باید ظرف مدت سه ماه اول برای ثبت نام و اخذ اقامت طولانی به اداره مهاجرت مراجعه کند.

برای انجام این کار. باید اسنادی که لازم است را ارائه دهد. مقامات درخواست فرد را بررسی می کنند و درباره صدور اقامت آلمان برای قرد تصمیم می گیرند. لطفا توجه داشته باشید که بررسی درخواست ویزا ممکن است چند ماه طول بکشد.

اگر شما شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا. ایسلند. لیختن اشتاین. سوئیس یا نروژ هستید. نیازی به اجازه اقامت آلمان برای آموزش. تحصیل و کار و مهاجرت به آلمان ندارید.

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا. با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا وعضو پیمان شینگن است. این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان. از جنوب با اتریش و سوییس. ازشمال با دانمارک. از غرب با فرانسه. بلژیک. هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد و با 9 کشور اروپایی هم مرزاست. زبان اصلی مردم این کشور آلمانی و واحد پول آن یورو بوده و از شهرهای بزرگ آن می توان به هامبورگ. مونیخ. برلین و فرانکفورت اشاره کرد.

اقتصاد آلمان

آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا. ثروتمندترین وهفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا. همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است. آلمان بعد ازکشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود. بنابراین ازصنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین بوده و نرخ بیکاری در این کشور پنج درصد است. پایتخت این شهر برلین و مساحت آن 357121.41 کیلومتر مربع است و با 84 میلیوننفر. پرجمعیتترین کشور اروپاست.

تاریخچه آلمان

اولین حضور جامعه انسانی در سرزمین آلمان به 500 هزار سال پیش و انسانهای نئاندرتال باز میگردد.رومی ها اولین گروه از انسانهای متمدن بودند. که در کشور آلمان ساکن شدند. تا سال 1990 میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند. اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمینهای متعلق به وی. سه پادشاهی شکل گرفت. که یکی ازآنها به آلمان امروزی ختم میشود.

اولین پادشاه آلمانی زبان در این سرزمین. لودویگ شاه آلمانی بود. دیگرکشورها از آن پس. مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می شناختند. بعد از این دوره. حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید. این دوره که شامل قرون وسطی میشود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود.پیدایش کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را میتوان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد.

بعد از آن در اوایل قرن 19 امپراطوری روند اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. بعد از پایان جنگ جهانی اول. قیصر مجبور به استعفا شد. این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار مینامند. با وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژاد پرستی. حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس ازجنگ جهانی دوم. کشور آلمان. به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد. و در سال 1990 آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دادند.

نوع حکومت آلمان

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد و شامل 16 ایالت است. بزرگترین ایالت بایرنیا باواریا در جنوب و کوچکترین برمن در شمال غربی است. این ایالت ها میتوانند در برخی مسائل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضواتحادیه اروپا. موتور اقتصادیِ حوزه پولیِ یورو محسوب می شود.

آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گستردهای داشت و در پی این دو جنگ خسارت های زیادی رامتحمل شد. بعد از پایان جنگ با وام هایی که از کشورهای متفق گرفت. توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد. ناتو. کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و همچنین از بنیان گذاران اتحادیه اروپاست.

طبیعت آلمان

کشور آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه ای از باتلاق ها ودریاچه هاست. در شمال این کشور سرزمین های پست قرار دارند که سواحل آن سد بندی شده است. دشت های پست شمالی به دشت های مرکز آلمان متصل می شوند. بزرگ ترین دشت های آلمان دشت های راین بالا. و ستفالن و دشت های منطقه الیپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه موجود می باشد.

در قلب آلمان رشته کوه های مرکزی قرار دارند. این رشته کوه ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می کنند.کوه های هارتس. ارتس. فیشتل. هونسروکو جنگل های باواریا از شمال به جنوب کشیده شده اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه. در قسمت آلمانی رشته کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع 2962 متر می باشد.

مهاجرت به آلمان – کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card):

کارت آبی اتحادیه اروپا تقریبا شبیه کارت سبز (Green Card) آمریکا است. بدست آوردن کارت آبی اروپایی معمولا بدین معنی است که شما حق دارید در آلمان حداقل برای چهار سال اول اقامت داشته باشید. کارت آبی اتحادیه اروپا را هنگامی دریافت کنید که:

 • دارای مدرک دانشگاهی از آلمان و یا معادل آن از کشور خود را داشته باشید.
 • بتوانید ثابت کنید که شما یک پیشنهاد شغلی یا موقعیت شغلی با حقوق حداقل سالیانه ۴۹۰۰ یورو (یا € ۳۸۶۸۸ برای مشاغل مورد نیاز خاص در آلمان) 2019 دریافت کرده اید.

انواع ویزا برای مهاجرت آلمان :

 • تایپ A ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • تایپ B ویزای ترانزیت
 • ویزاهای کوتاه مدت C :
  • ویزای توریستی شنگن
  • ویزای بیزینس و نمایشگاهی
  • ویزای ملاقات آشنایان و خویشاوندان
  • ویزای ترانزیت فرودگاهی
  • ویزای رسانه ای و فرهنگی
  • ویزای شرکت در رویداد فرهنگی و ورزشی
  • ویزای جست و جوی کارآموزی (Ausbildung )
  • ویزای فرصت مطالعاتی و تحقیقات
  • ویزای جستجوی کار ( اربایت زوخن )
  • ویزا درمانی و معالجات پزشکی
 • ویزاهای بلند مدت ( تایپ D ) :
  • ویزای تحصیلی
  • ویزای کارآموزی (Ausbildung )
  ویزای کاری
  • ویزای الحاق خانواده
  • ویزای سرمایه گذاری ( ثبت شرکت )
  • ویزای آموزش زبان
  • ویزای معالجات پزشک

بیشترین درخواست مهاجرت به آلمان مربوط به ویزای توریستی. تحصیلی و کارآموزی (Ausbildung ) و ویزای کاری و ثبت شرکت می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. اما ابتدا پس از توضیح مختصری از برخی ویزا ها می پردازیم و سپس مراحل ارزشیابی مدارک در آلمان را بررسی نموده و ویزای تحصیلی و کارآموزی (Ausbildung ) و کاری آلمان وثبت شرکت ( کسب و کار مستقل ) را بررسی می نماییم .

ویزای توریستی آلمان:

در حال حاضر. با توجه به تعداد پناهندگان ایرانی برای مهاجرت به آلمان. ویزای توریستی این کشور با شرایط سختی اعطا می‌شود. تمکن مالی و گردش حساب تاثیر مهمی در اخذ ویزای توریستی آلمان دارد. ارائه دعوت‌نامه و تاریخچه سفری شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی آلمان را بیشتر می‌کند. با این ویزا شما می‌توانید ۹۰ روز در هر ۶ ماه اقامت داشته باشید.

ویزای فرصت مطالعاتی و تحقیقات:

اگر فردی میخواهد برای کار در یک موسسه تحقیقاتی رسمی و تایید شده به آلمان سفر کند. می تواند برای مدت زمان تحقیق خود درخواست اجازه اقامت کند. جهت این نوع ویزا به مدارک ذیل نیاز دارد :

 • فرد باید از یک سازمان تحقیقاتی رسمی و تایید شده قرارداد دریافت کرده باشد.( کارشناسان ما اطلاعات بیشتر در این زمینه را در اختیارتان قرار می دهند )
 • روژه تحقیق قابل انجام باشد.
 • ثبات تخصص یا مهارتهای خاص فرد .
 • ضمین پرداخت هزینه های زندگی.

سازمان تحقیقاتی باید به صورت کتبی تضمین کند که هزینه هایی را که ممکن است در نتیجه اقامت آلمان غیر مجاز و یا اخراج فرد رخ دهد را پوشش دهد.

ویزای الحاق خانواده :

اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده فرد ملیت یا مجوز اقامت آلمان را دارد و در آلمان زندگی میکند. میتواند طبق قانون مهاجرن به آلمان. اقامت برای زندگی با او درخواست اجازه اقامت آلمان برای پیوست به خانواده کند.

شرایط همسر. فرزندان مجرد زیر سن ۱۸ سال

اگر اعضای خانواده فرد که دارای اقامت آلمان هستند و فرد میخواهید به آنها بپیوندد. شهروند آلمان نیستند. برای پیوستن به انها در آلمان. باید این شرایط را داشته باشند:

 • اعضای خانواده فرد درآلمان باید (حداقل) اجازه اقامت آلمان را داشته باشند.
 • اعضای خانواده فرد باید جای مناسب برای زندگی به خانواده داشته باشند.
 • بتوانند ثابت کنند که میتوانند هزینه های زندگی خانواده را پرداخت کنند.
 • فرد باید ثابت کند که بصورت ابتدایی با زبان آلمانی آشنایی دارد.

بعد از ورود خانواده شما به آلمان. باید اعضای فامیل خود را در دفتر ثبت اتباع (Einwohnermeldeamt) یا اداره امور مهاجرت (Ausländerbehörde) ثبت کنید.

شرایط پناهندگان در آلمان

پناهندگانی که در آلمان پذیرفته شده‌اند. شرایط پیوستن اعضای خانواده شان متفاوت است و راحت‌ تر میتوانند اعضای خانواده خود را بیاورند. پیوستن اعضای خانواده پناهندگان در آلمان. شامل مقرارت متعددی است که باید دقیق به همه توجه کنید.

در واقع. اگر پرونده پناهجویی فرد هنوز در جریان است و یا اینکه دولدونگ (Duldung) داشته باشد.پیوست خانواده برای شما ممکن نیست. مهمترین نوع اقامت آلمان که میتوانند از حق آوردن خانواده تان برخوردار شوند. داشتن اقامت آلمان برای پناهندگی سیاسی (asylberechtigt) و یا قبولی اجتماعی سه ساله (Flüchtlingsstatus) است. پیوست خانواده برای پناهجویانی که اقامت آلمان را (subsidiäre Schutzberechtigung) گرفته‌اند، تحت شرایط خاصی انجام میشود.

قوانین الحاق خانواده

 • خانم یا شوهر یا شریک زندگی‌ تان که بطور قانونی قبل از پناهندگی فرد ثبت شده باشند.
 • فرزندان اگر زیر سن ۱۸ سال و مجرد باشند.
 • والدین . اگر شما به عنوان پناهنجوی زیر سن قانونی به حالت مجرد و بدون سرپرست به آلمان آمده وقبول شده باشید.
 • افراد دیگری که در کشور شما به عنوان سرپرست قانونی شما قبل ورود به آلمان با شما زندگی میکردند. اگر زیر سن و مجرد باشد .
 • خواهران و برادرن اگر زیر سن و مجرد باشند (اگر فرد نیز زیر سن قانونی باشید)

برای بقیه اعضای خانواده باید درخواست فوق العاده کنید که قبول شدن یا رد شدنش در هر قضیه فرق میکند.

شرایط اساسی الحاق خانواده

شرط اساسی در روند درخواست پیوند اعضای خانواده این است که شما خودتان اقامت پناهندگی داشته باشید. علاوه بر این. الزامات دیگری نیز وجود دارد که بستگی به شرایط اعضای خانواده شما دارد. اگرقرار باشد همسر یا شوهر و یا اطفال زیر ۱۸ سال شما به شما بپیوندند. موارد ذیل باید رعایت شود:

 • همسر و یا شوهر شما باید در کشوری باشد که از آن فرار کرده‌اید. ازدواج شما باید رسمی و قانونی بوده باشد و نکاح نامه یا همان سند ازدواج قبول شده برای آلمان را داشته باشید. شرایط برای مدارک بعضی کشور‌ها مانند أفغانستان که هنوز همه ازدواج‌ها بصورت رسمی ثبت نمیشود و آلمان براحتی مدارک را نمیتواند به‌پذیرید ممکن است مشکل باشد.
 • برای شوهر یا همسر خود در زمان درخواست پناهندگی و یا درجریان روند پناهندگی درخواست پناهندگی کرده باشید. یعنی اسم و مشخصاتش را ثبت کرده باشید.
 • و این‌که شوهر یا همسر شما در زمان ازدواج حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

نکات مهم الحاق خانواده

کسانیکه نظر به تشریحات بالا حق آوردن خانواده‌های شان را دارند. باید در ظرف سه ماه بعد از اخذ اقامت در این مورد اقدام نموده و در خواست شان‌را در سفارت آلمان در کشور مربوط شان درج کنند. در این صورت شما از حق خود استفاده نموده و لازم نیست برای آمدن شان کار کنید. درآمد و یا خانه‌ بزرگی داشته باشید. یعنی اگر فقط طی سه ماه اول بعد از قبولی موفق به درخواست شوید. شرایط خاصی برای آوردن شان لازم ندارید.

اما اگر شما پناهنده نباشید و یا پناهنده باشید ولی در ابتدا از خانواده تان چیزی نگفته باشید و بعد از گذشت مدتی بخواهید آنها را بیاورید. درخواست خود را در سه ماه اول بعد ازقبولی ارسال نکرده باشید و اینکه تازه ازواج کرده‌اید. برای اوردن شان. باید بتوانید همه مصارف زندگی و شرایطی مانند خانه. بیمه سلامتی و غیره را فراهم کنید. همچنان خانم یا همسر شما باید به زبان آلمانی آشنایی داشته باشد.

فراموش نکنید در همه بخش‌ها باید برای اثبات رابطه خانوادگی تان مدارک رسمی. قابل قبول و ترجمه شده را ارائه کنید. برای همسر و یا خانم سند رسمی ازدواج و برای أطفال تان تصدیق تولد (Geburtsurkunde) و همچنان برای آمدن والدین و یا سرپرستان قانونی پناهجویان زیر سن قانونی همه مدارک قانونی باید موجود باشد.

زبان برای مهاجرت به آلمان:

زبان در آلمان جزو مدارک ضروری جهت ارائه برای مهاجرت به آلمان و اخذ ویزا آلمان در اکثر انواع ویزا بلند مدت می باشد اما امکاناتی برای افرادی که پیوست می گردند و سطح زبان شان پایین است و یا پناهندگان وجود دارد در بیشتر شهر های آلمان دوره های رایگان یادگیری زبان آلمانی وجود دارد که معمولا توسط داوطلبان برگزار می شود. معلمان در این دوره ها اغلب مربیان حرفه ای نیستند. اما افرادی فعال و مایل به کمک به تازه واردان در آلمان هستند.

اکثر این دوره ها برای مبتدیان یادگیری زبان است. اما دوره هایی پیشرفته تر زبان آلمانی نیز در بیشتر شهر ها وجود دارد. برای برخی از این دوره ها. شما باید ثبت نام کنید. اما در بعضی کلاس ها. فقط می توانید در تاریخ تعیین شده به آدرس مشخص مراجعه کنید و در کلاس شرکت کنید.

در صفحه جستجوی اطلاعات محلی هم همچنین وب سایت Deutschstunde.eu می توانید دوره های رایگان آموزش زبان آلمانی را در نزدیکی محل اقامت خود جستجو کنید. اگر موفق نشدید در شهر خود این کلاس ها را بیابید. جهت راهنمایی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دوره های آموزش زبان در آلمان

بسیاری از دانشگاه ها دوره های آموزش زبان آلمانی برای پناهندگان مهاجرت به آلمان را ارائه می دهند. اکثر این دوره ها بدون هزینه هستند زیرا آنها یا توسط دانشگاه های مربوطه و یا خدمات تحصیلی آلمان (DAAD) تامین می شوند. برخی از این دوره ها به هدف آماده سازی شرکت کنندگان برای تحصیل در دانشگاه ها می باشد. در بعضی از کلاس ها. شما ممکن است بدون نیاز به اجازه نامه‌ شرکت کنید. برای اینکه بدانید این کلاس ها در دانشگاه ها و یا کالج های شهر شما هم ارائه میشوند یا خیر از مشاوران ما راهنمایی اخذ نمایید .

دوره های آموزش زبان آلمانی در مدارس رسمی زبان. از جمله موسسه گوته Goethe Institute اغلب بسیار گران هستند. و شما معمولا مجبور هستید شخصا این هزینه را بپردازید. دوره های یادگیری زبان در مراکز آموزشی Volkshochschule یکی دیگر از گزینه های خوب برای یادگیری زبان هستند که هزینه های مناسب دارند. این مدرسه ها تقریبا در بیشتر شهر های آلمان در دسترس هستند و در بعضی شهر های کلاس های رایگان برای آموزش پایه زبان آلمانی برای پناهچویان دارند.

نکته مهم

لطفا توجه داشته باشید: برخی از موسسات تحصیلی و دانشگاه های آلمان. بورس تحصیلی برای آموزش زبان آلمانی پیشرفته ارائه می دهند. به عنوان مثال. در دوسلدورف همه ساله انواع مختلف بورس های تحصیلی برای دوره های تابستانی (از سطح B1 ) را ارائه می کند. در یک برنامه دیگر.

اگر شما در یک دانشگاه ثبت نام کرده اید و مدت ۱۵ ماه در آلمان زندگی کرده باشید. واجد شرایط درخواست بورس تحصیلی زبان در خدمات بورس تحصیلی آلمان DAAD هستید. انجمن هومبولت Humboldt Foundation هم دورهای مختلف یادگیری زبان را ارائه میکند اما شرایط ورود آسان نیست.

اغلب افراد داوطلب کمک به تازه واردان. دوره های یادگیری ساده زبان را راه اندازی میکنند و با افرادی علاقه‌مند به یاگیری زبان. در روزها و ساعات مشخصی دور هم جمع میشوند. این دوره ها در بیشتر شهر های بزرگ آلمان موجود است و بنام کافه های زبان (Sprachcafés) یاد میشود و در یادگیری زبان آلمانی کمک میکنند.

کافه های زبان در آلمان

در کافه های زبان. شما می توانید با دیگران ملاقات کنید و برای تمرین و یادگیری کلمات جدید با آنها به زبان آلمانی صحبت کنید. همچنین ممکن است بتوانید برای گفتگو و تمرین زبان دوستان جدیدی را در این کافه ها ملاقات کنید. مهم نیست که شما در سطح ابتدایی و یا پیشرفته زبان میفهمید؛ همه می توانند در این گروه ها شرکت کنند و با دیگران به زبان آلمانی صحبت کنند. اگر موفق نشدید در شهر خود این کلاس ها را بیابید. به با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنمایی شوید .

تندم پارتنر(tandem partner):

برای مهاجرت به آلمان. شما همچنین می توانید به دنبال یک شریک برای یادگیری زبان بصورت دو جانبه باشید. تندم پارتنر(tandem partner) فردی است که به خوبی به زبان آلمانی صحبت می کند و می خواهد زبان شما را یاد بگیرد. هر دو شخص با دو زبان مختلف با هم صحبت می کنند و سعی می کنند دانش خود را از زبان مربوطه به اشتراک بگذارند. بنابراین شما آلمانی یاد می گیرید. و طرف دیگر می تواند زبان شما را بیاموزد. برای یافتن تندم پارتنر با کارشناسان ما جهت راهنمایی در ارتباط باشید.

یادگیری آنلاین

راه های مختلفی برای تمرین و یادگیری زبان آلمانی به صورت آنلاین وجود دارد:

 • برای مهاجرت به آلمان. وب سایت dw.com و پورتال Lernportal der Volkshochschulen صرف نظر از دانش فعلی شما از زبان آلمانی به شما در یادگیری زبان آلمانی کمک میکنند. اینجا شما می توانید واژگان و دستور زبان آلمانی را یاد بگیرید و درک مطلب. خواندن و نوشتن را یاد بگیرید.
 • برای مهاجرت به آلمان می توانید در deutschakademie.de و deutsch-lernen.com شما می توانید دوره های آنلاین آلمانی از سطوح مختلف رایگان دنبال کنید و بیآموزید.
 • همچنین دوره های زبان آلمانی برای فارسی زبانان مقیم آلمان و یا جویای اقامت آلمان ، با بیش از ۳۰۰ ساعت درسی بصورت آنلاین وجود دارد.
 • در وب سایت موسسه گوته هم میتوانید دوره های مختلفی از سطح ابتدایی تا پیشرفته را برای یادگیری زبان آلمانی بیاموزید و تمرین کنید. آنجا می توانید واژگان مرتبط برای حرفه های خاص را یاد بگیرید.
 • برای مهاجرت به آلمان. در lernox.de شما فیلم و مطالب زیاد تمرینی را در مورد موضوعات مختلف پیدا خواهید کرد که می تواند شما را در یادگیری راحت کمک کند.
 • تمام مواد آموزشی برای زبان آلمانی را بصورت صوتی و تصویری برای سطوح مختلف را در وب سایت Alumniportals Deutschland میتوانید بیابید. همچنین می توانید مواد یادگیری و اماده شدن برای امتحانات مختلف آلمانی را نیز دریافت کنید.

کتابخانه ها و زبان :

در کتابخانه های عمومی لغت نامه ها و مطالب آموزشی زیادی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارد. در کتاب خانه ها می توانید با آرامش یاد مطالعه کندی و از اینترنت رایگان استفاده کنید. کتابخانه های عمومی در نزدیکی خود را میتوانید وب سایت bibliotheksportal.de جستجو کنید.

انتگراتسیون کورس ها برای ویزای آلمان

طی این دوره های آموزشی برای زبان. متقاضیان نه تنها زبان آلمانی می آموزند. بلکه با فرهنگ و جامعه آلمان نیز آشنا میشوند. کلاس های زبان آلمانی برای ادغام (انتگراتسیون کورس). ترکیبی از دوره های یادگیری زبان آلمانی و اطلاعات عمومی (اورینتیرونگ کورس) در مورد فرهنگ و زندگی در آلمان است و ادغام تازه واردان به آلمان را تسهیل میکند. این دوره معمولا شامل ۶۰۰ ساعت آموزشی می شود که با یک امتحان نهایی (Deutsch-Test für Zuwanderer) و دریافت مدرک در سطح (B1) به پایان میرسد.

در این کلاس های موضوعاتی مانند کار. خرید. ارتباط با مقامات. نوشتن نامه. تاریخ. فرهنگ. جامعه و سیاست در آلمان تدریس میشود. دوره‌ی گرایش (اورینتیرونگ کورس) هم جز همین ۶۰۰ ساعت است و معمولا شامل ۱۰۰ ساعت آموزش می شود و با یک امتحان نهایی به پایان می رسد. برای اینکه چگونه این کلاس ها را در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید باکار شناسان ما در تماس باشید .

سایر دوره ها برای مهاحرت به آلمان

علاوه بر دوره های عمومی آموزش برای اشتراک . دوره های اشتراکی ویژه برای زنان. والدین و جوانان (تا ۲۷سال) هم وجود دارد. همچنین دوره های سواد آموزی برای گروه های زیر وجود دارد:

 • افرادی که قادر به خواندن یا نوشتن در هیچ زبانی نیستند.
 • افرادی که با الفبای لاتین آشنا نیستند. اما می توانند به زبان مادری خودشان بخوانند و بنویسند.
 • برای یادگیرندگان سریع. دوره های به اصطلاح فشرده ای وجود دارد که در زمان کمتری میتوانند دوره را ختم کنند.

دوره های حرفه ای زبان (berufsbezogenen Deutschkurs) برای اقامت آلمان:

اگر دوره انتگراتسیون را با موفقیت سپری کرده اید و باز هم میخواهید به آموختن زبان آلمانی ادامه دهید. ممکن است بتوانید در دوره های حرفه ای زبان (berufsbezogenen Deutschkurs) شرکت کنید و با یادگیری زبان در سطح پیشرفته. بهتر وارد بازار کار شوید و یا ادامه تحصیل دهید. این دوره ها به نام (Deutsch für den Beruf) هم یاد میشوند.
این کلاس ها می تواند فرصت شما را برای کسب موقعیت‌های خوب در بازار کار آلمان بالا ببرد و یا دست‌یابی به شرایط تحصیلی بهتر را برای شما مهیا سازد.

فرایند ارزشیابی مدارک برای مهاجرت به آلمان :

اگر در هر کشوری خارج از آلمان تحصیل کرده اید و یا حرفه ای آموخته اید. می توانید مدارک خود را در آلمان تائید و رسمی کنید. در فرایند بررسی و تائید. درجه تحصیلی و مدارک شما با درجه و مدارک مشابه آلمانی مقایسه می شود. اگر مدرک تحصیلی شما معادل شناخته شود. مدرک رسمی دریافت میکنید و اگر معادل نباشد برای شما گفته میشود که باید چقدر دیگر تحصیل کنید و یا کار آموزی انجام دهید تا مدرک شما کامل شود. با داشتن تائیدی مدارک خود شانس بهتری در بازار کار و تحصیلات بعدی خواهید داشت.

قانون رسمیت و ارزشیابی مدارک و اسناد خارجی درآلمان در سال ۲۰۱۲ تصویب شد. طبق این قانون هر فرد خارجی حق دارد که اسناد تحصیلی و مسلکی خود را در آلمان به تائید برساند. شما حق دارید که ازاین پروسه استفاده کنید صرف نظر از وضعیت تابعیت یا اجازه اقامت شما.

در بعضی موارد به رسمیت شناختن مدارک شما ضروری نیست. اما حرفه هایی وجود دارند که احتیاج دارید مدرک داشته باشید و فقط مدارکی قابل قبول است که آلمان آنها را بررسی کرده و به رسمیت بشناسد. بطور مثال پزشکان. وکلا. پرستاران یا مهندسان باید حتما مدرک تائید شده آلمان را داشته باشند. این حرفه ها در آلمان بنام«حرفه های تنظیم شده» یا تخصصی و نیاز مبرم و دانشگاهی نامیده می شوند.

نکات مهم در خصوص جستجوی کار و مهاجرت به آلمان

 • اگر می خواهید در یک حرفه تنظیم شده کار کنید. باید حتما مدرک خود را تائید کنید.
 • همچنان اگر می خواهید در یک حرفه‌ صنایع دستی به عنوان کار آفرین کسب و کار شخصی خود را داشته باشید و این حرفه ازجمله حرفه های نیازمند مدرک تخصصی باشد. بازهم باید مدارک خود را تائید کنید.
 • لیستی از کلیه حرفه های صنایع دستی که نیاز به مجوز و مدرک دارد را در این وب سایت Handwerksordnung بخوانید.
 • اما اگر شغل شما جز شغل های تنظیم شده نیست و قرار نست به عنوان کارآفرین کار کنید. نیازی به بررسی و تائید مدارک خود ندارید. اما باز هم رسمیت داشتن مدارک در آلمان شانس شما را در بازار کار بهبود می بخشد.
 • در وب سایت اداره کار آلمان Arbeitsagentur می توانید بررسی کنید که آیا مدرک تحصیلی و یا آموزشی شما جزء حرفه های تنظیم شده است یا خیر. این بررسی را میتوانید در وب سایت ec.europa.eu به زبان انگلیسی انجام دهید

مدارک مود نیاز برای ویزای کاری آلمان

اگر برای اقامت آلمان بواسطه ویزای کاریابی یا ویزای کار تصمیم گرفته اید . باید هنگام درخواست ویزای آلمان. مدارک خود را ترجمه و تائید کنید.

 • مدارک فراغت از مدرسه (Schulzeugnisse) توسط دفاتر مخصوص برای تائید مدارک مدرسه (Zeugnisanerkennungsstellen) درهر ایالت انجام میشود. برای یافتن یک اداره که مربوط شهر شما باشد به وب سایت اطلاعاتی انابین anabin مراجعه کنید. اگر میخواهید مدرک مدرسه خود را برای ورود به دانشگاه تأیید کنید. می توانید با دانشگاه مورد نظر خود صحبت کنید.
 • مدارک دانشگاهی (Akademische Abschlüsse) توسط دفتر تائید مدارک تحصیلی خارجی (Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen) بررسی میشود. این اداره طبق اطلاعات پایگاه اطلاعاتی انابین anabin نظر میدهد که آیا مدارک شما در آلمان ارزش دارد یا خیر. درخواست بررسی و شناسایی مدارک دانشگاهی را می توانید مستقیماً به (ZAB) بفرسید. اطلاعات بیشتر در این مورد را در وب سایت Zeugnisbewertung جستجو کنید.
 • برای تائید مدارک آموزش‌های حرفه ای و کاری (berufliche Abschlüsse) برای مهاجرت به آلمان می توانید به سایت„Anerkennungs-Finder مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات خود بیابد که کدام نهاد مسئول بررسی مدارک حرفه و یا شغل شما است. عنوان شغل خود را مستقیماً وارد کنید و یا شغل خود را در لیست انتخاب کنید. در مرحله دوم نام شهر خود را وارد کنید. بعدا دفتری که مسئول بررسی و ارزشیابی مدارک شما است نمایش داده می شود.

پس از یافتن دفتر اصلی که مربوط به مدارک شما میشود. می توانید درخواست بررسی و تائید مدارک خود را آنجا بفرستید.

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید

کلیه گواهینامه ها و مدارک مربوط به اثبات مدرک تحصیلی و یا کاری. معمولا باید اصل و یک کپی تائید شده از همه مدارک خود را ارسال کنید. در بیشتر موارد باید اسناد خود را توسط مترجمان معتبر شناخته شده از طرف دولت ترجمه کنید. از دفتر تائید مدارک و یا یک مرکز مشاوره بپرسید که کدام مدارک شما نیاز به ترجمه دارد. کارمندان این ادارات می توانند آدرس مترجمان معتبر دولتی را به شما بدهند. اگر تحصیل کرده اید اما هیچ مدرکی ندارید. با کارشناسان ما در تماس باشید تا راهنمایی گردید.

پروسه ویزای کار آلمان پس ار بررسی ها

پس از اینکه مدارک شما بررسی شود. یک برگه تائیدی دریافت خواهید کرد. در این نوشته شده که که آیا مدرک تحصیلی شما تائید شده است یا خیر. اگر به رسمیت شناخته شود. گواهی (Gleichwertigkeitsbescheinigung) دریافت خواهید کرد. این بدان معناست که شما از نظر فنی با فردی که مدرک آلمانی دارد برابر هستید.

معمولا کل پروسه نباید بیشتر از سه ماه طول بکشد. این دوره سه ماهه از هنگامی حساب میشود که همه مدارک لازم ر فرستاده باشید. در روند بررسی مدارک زیاد و پیچیده. این دوره می تواند یک بار تمدید شود و به شش ماه برسد.

بعد از بررسی اسناد . ممکن است به شما گفته شود که باید در بعضی بخش ها آموزش های جدید فرا گیرد و یا کارآموزی انجام دهد تا اینکه مدارک کامل شود و در آلمان به رسمیت شناخته شود. در همچین مواردی فرد میتواند برای فراگیری ان آموزش ها و یا انجام کار آموزی درخواست ویزا کنید و به آلمان برود برای انجام این کار. ابتدا باید مدارک تحصیلی و آموزشی خود را به یکی از مراجع ذیصلاح آلمانی ارسال کند. بعد از بررسی و تصمیم بر ادامه آموزش ها در المان و داستن زبان آلمانی در حد (A2) میتواند به آلمان سفر کند.

ملاحظات بررسی و تایید مدارک

 • هزینه های بررسی و تائید مدارک نظر به مدارک و شهرها بسیار متفاوت است. علاوه بر هزینه های نرمال روند بررسی مدارک (حدود ۱۰۰ تا ۶۰۰ یورو). هزینه های دیگری برای ترجمه و تائید کپی ها هم باید پرداخت کنید.
 • برای تائید شدن مدارک تحصیلی و آموزشی فرد که در کشور خود بدست آورده . باید انها را به یکی از مراجع المانی برای مهاجرت به آلمان بفرستد.
 • برای فرستادن مدارک برای تائید با مشاوران متخصص ما در زمینه مهاجرت به آلمان و اخذ ویزای آلمان در تماس باشید .

اخذ ویزای کاری آلمان با تخصص مشخص و بدون مدرک

برای مهاجرت به آلمان اگر فرد در زمینه کار مورد نظر مدرک رسمی ندارد. اما تجربه کاری زیادی در آن حرفه دارد. می تواند شرایط کاری خود توسط مشاوران متخصص ما در این زمینه بررسی کند. آن ها از فرد سوالات مختلفی پرسیده میشود و سطح زبان هم بررسی میشود.

سپس تعیین میکنند که فرد چقدر در این رشته حرفه‌ای می باشد. و مر احل انجام تست های مزبوطه در المان را برایش انجام می دهند نتیجه تست را یه مرکز مربوطه ارسال و سپس فرد می تواند یک امتحان طولانی‌تر و جامع‌تر را با راهنمایی مشاوران موسسه انجام دهد.

توسط نتایج امتحان دوم مهارت های فرد را بهتر درک میکنند و فرد را کمک میکنند تا بتواند سریعتر شغل مورد نظر خود را پیدا کند. زمانیکه در این دو تست از تجربه فرد در یک حرفه اطمینان حاصل شد . به فرد کمک می شود تا در همان رشته بصورت کوتاه یا بلند مدت آموزش ببیند و مدرک اخذ کند.

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست