1. خانه
 2. navigate_before
 3. کانادا
 4. navigate_before
 5. تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا ، ویزای تحصیلی کانادا ، دانشگاه کانادا
فهرست محتوا پنهان

تحصیل در کانادا یکی از راه های مهاجرت به کانادا می باشد، در این مطلب سعی شده تمامی دانشگاه ها ، انواع ویزای تحصیلی کانادا و بسیاری دیگر با تمامی جزئیات قرار گیرد، برای ایجاد پرونده و اخذ مشاوره می توانید اط طریق سامانه مهاجرتی موسسه بین المللی سینا سمیعی اقدام نمایید.

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا نوعی ویزای اقامت موقت (TRV)  کشور کانادا می باشد  این نوع ویزا به افرادی اعطا می شود که از طرف یکی از دانشگاه های کانادا برای تکمیل تحصیلات خود پذیرفته شوند اهدا می شود.اگر قصد دارید برای کمتر از 6 ماه در کانادا تحصیل کنید می توانید یک ویزای عمری دریافت کنید اما برای تحصیلات بیشتر از 6 ماه به ویزای تحصیلی کانادا نیاز پیدا خواهید کرد .

اگر به دنبال کسب مدارج علمی در بهترین دانشگاه های جهان و به دنبال آن اجازه کار و اقامت دائم کانادا هستید، بهترین راه موجود تحصیل در کانادا از طریق دریافت ویزای دانشجویی کانادا می باشد.

ویزای تحصیلی مجوزی است که از سوی اداره مهاجرت کانادا صادر می شود تا دانشجو یا دانش آموز خارجی که اصطلاحا دانشجوی بین الملل دسته بندی می شود بتواند درمدت محدود در مدرسه یا دانشکده ای مشخص با برنامه ای مشخص در کانادا اجازه تحصیل و اقامت داشته باشد.

درخواست ویزای تحصیلی جهت دریافت مجوز تحصیل در کانادا؛ با بررسی دقیق پذیرش تحصیلی متقاضی از موسسه آموزشی کانادایی و اطمینان از توانایی او در تامین هزینه های زندگی و شهریه در کانادا و امکان سنجی بازگشت به میهن متقاضی پس از اتمام تحصیل، صادر می شود.  بر اساس آمار اداره مهاجرت کانادا هر ساله بیش از 90 هزار دانشجو و حتی بیشتر، از کشورهای مختلف خارجی برای زندگی و تحصیل در کانادا در رشته های مختلف، وارد کانادا می شوند. کارفرمایان و سیستم مهاجرت کانادا هر دو بر سابقه تحصیل در داخل کانادا Canadian Experience برای متقاضیان کار و یا اقامت دائم کانادا توجه و امتیاز ویژه ای دارند.

مدارس عمومی و خصوصی، کالج های عمومی و انسیتوهای تکنیکی، کالج های حرفه ای، مدارس آموزش زبان، دبیرستان، دانشگاه و کالج های دانشگاهی یکی از انتخاب های شما جهت تحصیل در کانادا می باشد. پذیرش دانشجویان خارجی، یکی از مهمترین منابع کسب درآمد دولت کانادا می باشد. با این حال، متاسفانه مهمترین عامل بازدارنده متقاضیان ایرانی تحصیل در کانادا، رد تقاضاهای ویزای دانشجویی است.

در بسیاری از موارد، به دلیل عدم آشنایی با قوانین دولت کانادا و اداره مهاجرت، متقاضیان ویزای تحصیلی دقت لازم را در تهیه مدارک نداشته و یا مدارک کافی را برای گرفتن ویزای دانشجویی ارائه نمی کنند. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط مناسب و انجام کامل توصیه های مشاورین مربوطه شانس بالایی در گرفتن ویزای تحصیلی خواهند داشت.

کانادا از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. این کشور با جمعیتی بیش از ۳۶ میلیون نفر تا دسامبر ۲۰۱۵ پذیرای حدود ۳۵۶۰۰۰ دانشجو از ۱۸۵ کشور مختلف بوده است. مزیت‌هایی مانند کیفیت بالای آموزش، ارائه‌ی مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن، باعث قرارگرفتن کانادا در این جایگاه شده‌اند. با وجود جشن‌های تابستانی، ورزش‌های زمستانی، طبیعت و مناظر متنوع، ورزش‌ها، فرهنگ‌ها و غذاهای مختلف عجیب نیست که تحصیل در کانادا طرفداران زیادی در سراسر دنیا داشته باشد.

برای تحصیل در کانادا باید «اجازه تحصیل»  Study permit که به منزله ویزای تحصیلی کاناداست داشته باشید. برای دوره‌های آموزشی یا تحصیلی کمتر از ۶ ماه، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست، اما بهتر است حتی برای دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه نیز ویزا دریافت کنید. زیرا اگر دوره‌تان طولانی شود یا تصمیم داشته باید که دردوره دیگری ثبت‌نام کنید برای درخواست ویزای تحصیلی نخست باید خاک کانادا را ترک کنید. در صورت داشتن ویزای تحصیلی  با نزدیک شدن به پایان اعتبار آن می‌توانید در داخل کانادا برای تمدید آن اقدام کنید.

برای کسب پذیرش تحصیلی کانادا مدارک ذیل الزامی است:

 1. معدل ۱۵ به بالا
 2. نمره آیلتس آکادمیک حداقل ۶ به بالا برای کالج ها و 6 و نیم به بالا برای مقاطع تحصیلی دانشگاه ها
 3. رزومه قوی

توجه: اکثر دانشگاه ها علاوه بر سوابق کاری مرتبط برای دادن پذیرش در رشته های مدیریت MBA و بازرگانی، از متقاضی مدرک بین المللی GMAT درخواست می کنند. نمره این آزمون معمولا باید 600 به بالا باشد. همچنین شما می توانید در صورت موافقت دانشگاه مدرک GRE ارائه دهید.

برای اخذ بورسیه تحصیلی و سایر کمک های مالی دانشگاهی در مقاطع ارشد و دکتری منوط به شرایط ذیل است:

 • معدل کارشناسی بالای ۱۷
 • نمره آیلتس آکادمیک عالی (هر یک از مهارت ها بالای ۷)
 • پیشینه علمی و تحقیقاتی عالی (مقالات، کنفرانس ها، ترجمه و کارهای میدانی و آزمایشگاهی)
 • تاییدیه Recomendation از اساتید دانشگاه محل تحصیل و تحقیق

توجه: اقدام به موقع (حداقل 5 یا 6 ماه قبل از شروع ترم پاییز)

 • در ویزای تحصیلی مشخص می شود که:
 • در کدام موسسه تحصیلی می تواند در کانادا تحصیل کند؟
 • آیا به او اجازه کار در کانادا داده شده است؟
 • آیا نیاز به گزارش برای تست پزشکی و درمان آن دارد؟
 • آیا سفر او در کانادا محدود شده است؟
 • چه زمانی باید کانادا را ترک کند؟

در شرح ذیل تلاش داریم برای دانشجویان بین الملی دوره های آموزش در مقاطع دیپلم به بالا را معرفی کنیم.

درحوزه آموزش عالی، موسسات به دو دسته کالج های ایالتی ودانشگاه ها تقسیم می گردند. در کشور کانادا تفاوت های عمده ای میان نظام آموزشی استان های مختلف وجود دارد.

 انواع ویزای تحصیلی کانادا

 • ویزای دانش‌آموزی کانادا: تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر دیگر.

ویزای دانش ‌آموزی کانادا

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند.

همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکته مهم دیگر، داشتن نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کاناداست. تمامی مدارس کانادا جز مراکز آموزشی معتبرو مورد تائید هستند.

ویزای دانشجویی کانادا

دوره کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه ۳ تا ۴ ساله است. کسب مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بسته به نوع مدرک از ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد. تحصیلات عالی در کانادا توسط کالج‌های محلی، مدرسه عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسه هنرهای کاربردی (که گواهی‌نامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی ارائه می‌کنند) و دانشگاه های کانادا (که مدرک کارشناسی و بالاتر ارائه می‌کنند) به متقاضیان ارائه می‌شوند.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی، باید نامه پذیرش از یکی مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) را داشته باشید. بدون نامه پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی میسر نخواهد بود. بسته به منطقه و ایالت موردنظر می‌توانید مؤسسات تعیین‌شده را در سایت مهاجرت و شهروندی کانادا جست‌وجو نموده و یا از کارشناسان تحصیلی مجموعه ما کمک بگیرید.

ویزای تحصیلی کانادا، اجازه‌نامه‌ای‌ است که به افراد غیرکانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. روش درخواست ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف تفاوت چندانی ندارد و تنها در مدارک موردنیاز تفاوت هایی وجود دارد.

ویزای تحصیلی تا ۹۰ روز پس از پایان دوره آموزشی اعتبار دارد. دوره آموزشی زمانی‌ پایان‌یافته تلقی می‌شود که شما اعلان پایان دوره را از مؤسسه محل تحصیل خود دریافت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر، ضروری است. نامه باید دربردارنده شهریه پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره باشد.

جهت تحصیل در کبک باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را نیز دریافت کنید که اداره مهاجرت کبک (MIDI)‌ آن را صادر می‌کند. بهتر است از مؤسسه آموزشی مربوطه بخواهید همه جزئیات مربوط به درخواست تحصیل در کبک را در اختیارتان بگذارد. برای درخواست ویزای تحصیلی، لزومی ندارد تا صدور و دریافت CAQ صبر کنید، نامه تأیید اداره مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم جهت درخواست ویزا کافی‌ است. پس از ارائه نامه تائید اداره مهاجرت سفارت مهلت زمانی مشخصی را جهت ارائه  CAQ مشخص می‌کند. بهتر است برای آگاهی از جزئیات و آخرین تغییرات درباره شرایط تحصیل در کبک از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید.

 • برای تحصیل در هر مقطعی، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه تحصیل و اقامت ثابت کنید.
 • برای دوره‌های کمتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های طول دوره کافی‌ است.
 • برای دوره‌های بیشتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های یک سال نخست دوره ضروری است.

تحصیل در کالج کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کابردی و هنری می توانند به دلیل شرط ورود آسان تر و نداشتن معدل بالا برای ورود به دانشگاه ها، پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند.

مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۱ تا ۳ سال است. این مدارس با برنامه های آموزشی آکادمیک خود، دانشجویان را با شرایطی به محض تمام کردن دوره آموزشی به دانشگاه های کانادایی می فرستند. برای بسیاری از دانشجویانی خارجی که دارای مهارت کافی در زمینه زبان انگلیسی و یا فرانسه نمی باشند، کالج های کانادایی شروع بسیار خوبی برای تحصیل در کانادا می باشند. حتی اگر اشخاص قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را نداشته باشند.

کالج های کانادایی اغلب گواهینامه های بسیار عالی را برای ورود به بازار کار کانادا برای این افراد صادر می نمایند. مدارکی که توسط این کالج ها صادر می شود در دو نوع Certificate و Diploma هستند. این مدارک و کلیه مدارک دانشگاهی آکادمیک بعد از دیپلم دبیرستانی، که معادل حداقل ۶۰ واحد باشند، در ایران به عنوان کاردانی ارزشیابی می شوند.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس که معمولا ۴ سال زمان می برد، الزاما باید دارای معدل بالا و مدرک آکادمیک IELTS باشند.

پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد و در تمامی رشته ها و دانشگاه های کانادا انجام می گیرد. برای اخذ پذیرش از دانشگاه، دارا بودن مدرک زبان انگلیسی الزامی است و لذا در صورت نداشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی، متقاضیان تحصیل (به جز متقاضیان دوره های فوق لیسانس و دکتری) می بایست ابتدا در دوره های زبان انگلیسی در کانادا شرکت کنند. معدل بالا و نمرات تخصصی بالا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ممتاز کانادا الزامی می باشد.

دوره لیسانس (Bachelor) شامل چهار سال تحصیل تمام وقت است. در بعضی رشته ها مانند معماری طول این دوره به پنج سال نیز می رسد. در استان اونتاریو به دلیل طول دوره دبیرستان که 13 سال است، دوره های سه ساله نیز وجود دارد. این مدارک بعد از دیپلم دبیرستان، با عنوان کارشناسی در ایران ارزشیابی خواهند شد. اخذ بورسیه تحصیلی و سایر کمک های مالی دانشگاهی منوط به شرایط متقاضی، معدل، رشته مورد نظر، و دانشگاه محل تحصیل دارد. دانشگاه های کانادا در انتخاب دانشجویان اختیار کامل دارند.

شرط ورود به دانشگاه ها معدل نمرات سال آخر دانش آموزان در دبیرستان ها است.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

در خصوص پذیرش دانشجو برای تحصیلات تکمیلی، دانشگاه ها (ارشد ۲ سال و دکترا ۴ تا ۵ سال به طول می کشد) بر اساس ضوابط خود اقدام به این امر می کنند. مراکز آموزش عالی در کانادا مستقل هستند و مدارک دانشگاهی را خودشان صادر می کنند. اکثر دانشگاه ها در کانادا انگلیسی زبان هستند. در کبک ۳ دانشگاه انگلیسی زبان نیز وجود دارد.

متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا، بایستی دارای معدل بالای 16 و مدرک آیلتس آکادمیک با نمره حداقل 6.5 و مدارک GRE و GMAT برای برخی از رشته ها باشند. پرونده های مقاطع فوق لیسانس و دکتری به صورت محدود تا اوایل ماه JUNE هر سال پذیرفته می گردند و از طرفی هم برای برخی رشته ها، محدودیت در پذیرش وجود دارد. برای ورود به دوره فوق لیسانس، داشتن مدرک لیسانس با معدل حداقل B ضروری است.

در صورتی که دانشجو بخواهد در رشته ای غیر از رشته قبلی خود ادامه تحصیل دهد، باید تعدادی درس اضافی به عنوان پیش نیاز بگذراند. به همین دلیل طول دوره های فوق لیسانس از یک و نیم تا سه سال متغیر است.

ضمنا در این دوره دانشجو می تواند درس با پژوهش (Dissertation) را مد نظر قرار دهد یا بیشتر به درس پرداخته و در نهایت یک یا دو کار علمی کوچک را پشت سر گذراند.

آموزش عالی در کشور کانادا ازطریق موسسات آموزش عالی تحت عناوین ذیل به دانشجویان ارائه می گردد:

 1. دانشگاه های استانی
 2. دانشکده های ایالتی
 3. کالج های ایالتی
 4. کالج های کاربردی
 5. موسسات غیررسمی فنی و حرفه ای

سال تحصیلی در کانادا شامل ترم اول سپتامبر و ترم دوم ژانویه است (البته ترم بهار و ترم تابستان نیز به صورت محدود درس ارائه می شود)

‌وزارت علوم ایران؛ دانشگاه‌ها و کالج های کانادا را در سه گروه الف؛ ب و ج دسته بندی می کند. لیست دانشگاه های خارج از کشور مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران جهت ورودی های سال تحصیلی 2021-2020 براساس سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی مشخص و اعلام شد.

نکته قابل توجه متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری

وزارت علوم ایران به متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور از تاریخ 01/04/1398 برابر با 22/06/2019 می گوید صرفا در دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) قابل مشاهده در پایگاه اطلاع رسانی این اداره کل، این وزارت خانه ثبت نام رسمی نمایند. مدارک صادره از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی آن ها پس از تاریخ یاد شده باشد، صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است.

برای مشاهده لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم در سال 2021-2020 روی این لینک ذیل کلیک کنید.

http://grad.saorg.ir/After-September2020

دانشگاه های ممتاز برای تحصیل در کانادا

 • Dalhousie University
 • Laval University
 • Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
 • McGill University
 • McMaster University
 • Queen’s University
 • Simon Fraser University
 • Université de Montreal
 • Universitié de Montreal Ecole Polytechnic
 • University of Alberta
 • University of British Columbia
 • University of Calgary
 • University of Guelph صرفا در رشته های کشاورزی و دامپروری
 • University of Ottawa
 • University of Toronto
 • University of Victoria
 • University of Waterloo

دانشگاه های خوب برای تحصیل در کانادا

 • Carleton University
 • Concordia University
 • Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec
 • Ryerson University • The University of Western Ontario
 • Université du Québec à Montréal
 • Université du Québec à Québec
 • University of Guelph
 • University of Manitoba
 • University of Saskatchewan
 • York University
 • University of New Brunswick
 • University of Regina
 • Memorial University of Newfoundland
 • National Institute Scientific Research, University of Quebec
 • University of Windsor

دانشگاه های متوسط برای تحصیل در کانادا

 • Acadia University
 • Augustana University College
 • Bishops University
 • Brandon University
 • Brock University
 • Cape Breton University (CBU)
 • Lakehead University
 • Laurentian University
 • Mount Allison University
 • Mount Saint Vincent University
 • National School of Public Administration, University of Quebec
 • Nipissing University
 • Nova Scotia Agricultural College
 • Universite Saint – Anne
 • Saint Paul University
 • Saint Marys University
 • St. Francis Xavier University
 • The Kings University College
 • The University of Lethbridge
 • The University of St. Jeromes College
 • The University of Winnipeg
 • Trent University
 • Trinity Western University
 • Universite de Moncton
 • University of Prince Edward Island
 • University of Quebec at Chicoutimi
 • University of Quebec at Hull
 • University of Quebec at Rimouski
 • University of Quebec at Trosi – Rivieres
 • University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
 • University of Sherbrooke
 • University of St. Michaels College
 • University of Sudbury
 • University of Trinity College
 • University College of Saint – Boniface
 • Wilfrid Laurier University

تحصیل در دانشگاه وسترن اونتاریو کانادا

دانشگاه وسترن اونتاریو که با نام دانشگاه وسترن نیز شناخته می‌شود، یک دانشگاه جامع تحقیقاتی است که در شهر لندن واقع در استان اونتاریو کانادا بنیان نهاده شده است. پردیس اصلی این مجموعه در زمینی به مساحت 455 هکتار قرار دارد که به وسیله محله‌های مسکونی محصور شده است و از طرف شرق نیز با رودخانه Thames همسایه است. این دانشگاه دارای 12 دانشکده و مدرسه می‌‎باشد و همچنین یکی از اعضای گروه 15 محسوب می‌شود. این گروه مجموعه‌ای از دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا را تشکیل می‌دهند که در مجموع 15 دانشگاه را شامل می‌شود.

این دانشگاه در 7 مارچ سال 1878 توسط بیشاپ آیزاک هلموث، تحت عنوان دانشگاه وسترین لندن اونتاریو تاسیس شد. این دانشگاه با دانشگاه هیورن که در سال 1863 تاسیس شده بود ترکیب شد. چهار دانشکده ابتدایی این دانشگاه عبارت بودن از دانشکده‌های هنر، الهیات، قانون و پزشکی. دانشگاه وسترن که از ابتدا با رویکردی مذهبی ساخته شده بود در سال 1908 به یک دانشگاه غیر مذهبی تبدیل شد. با آغاز سال 1919 این دانشگاه با چند کالج مذهبی ترکیب شد و سپس نیز در دوره‌های پس از پایان جنگ جهانی دوم به طور اساسی رشدها چشمگیری در همه‌ی زمینه داشت که از آن جمله می‌توان به اضافه شدن تعداد بیشتری کالج و مدرسه اشاره کرد.

دانشگاه وسترن یک دانشگاه مشترک آموزشی است که بیش از 24 هزار دانشجو دارد و همچنین 306 هزار فارغ التحصیل  این دانشگاه در رشته‌های مختلف در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند. این دانشگاه از طرف نشریات معتبر جهانی در حوزه رتبه بندی دانشگاه‌های مورد توجه قرار گرفته است. نشریاتی مانند Academic Ranking of World Universities، Times Higher Education World University Rankings، QS World University Rankings و U.S. News & World Report Best Global University Ranking این دانشگاه را در زمره دانشگاه‌های برتر جهان قرار دادند. فارغ التحصیلان برجسته‌ای نیز از این دانشگاه در سراسر جهان مشغول فعالیت و خدمت به بشریت هستند یا در گذشته بودند و اکنون از دنیا رفته‌اند که در میان آن‌ها مقامات دولتی، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، رهبران کسب و کار و تجارت، برندگان جایزه نوبل و غیره در بیش از 100 کشور جهان می‌باشند.

وسترن با یک موقوفه مالی با درآمدی بالغ بر 746.5 میلیون دلار کانادایی و همچنین بودجه‌ای به میزان 754.2 میلیون دلار اداره می‌شود. تیم‌های ورزشی این دانشگاه با رنگ‌های بنفش و سفید و همچنین با نام موستان‌های وسترن شناخته می‌شوند. کتابخانه بزرگ دانشگاه میلیون‌ها کتاب ازجمله منابع الکترونیک را در خود جای داده است.

برای کسب اطلاعات در خصوص هزینه‌ های تحصیل در کانادا، در این دانشگاه به آدرس اینترنی که در ادامه آمده است مراجعه کنید:

https://grad.uwo.ca/finances/fees_and_tuition/index.html

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه، برنامه‌های تحصیلی ارائه شده، شیوه مدیریت و تدریس، آشنایی با مشاهیر فارغ التحصیل و… به آدرس رسمی سایت دانشگاه که در ادامه آمده است مراجعه کنید:

https://www.uwo.ca/

تحصیل در دانشگاه تکنولوژی اونتاریو کانادا

موسسه تکنولوژی دانشگاه اونتاریو (University of Ontario Institute of Technology) یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در اوشاوای استان اونتاریو کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال 2002 با قانون موسسه تکنولوژی داشنگاه اونتاریو بنیان نهاده شد و در همان سال مورد تایید دولت اونتاریو قرار گرفت. در سال 2003 میلادی نیز اولین دانشجوی خود را پذیرفت. از این جهت، دانشگاه تکنولوژی اونتاریو یکی از جدیدترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود.

دانشگاه تکنولوژی اونتاریو مجموعه‌ای از برنامه‌های تحصیلی در دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را دارد که از آن جمله می‌توان به برنامه‌های تحصیلی در حوزه‌های علم، مهندسی، سلامت و فناوری اطلاعات (IT) اشاره کرد. پردیس اصلی این موسسه که در کنار کالج  Durham واقع شده است مساحتی حدود 400 هکتار دارد که در بخش شمالی اوشاوا قرار می‌گیرد. پردیس دوم این موسسه نیز در مرکز شهر اوشاوا قرار دارد و برنامه‌های تحصیلی علوم احتماعی و تربیت معلم را ارایه می‌دهد.

بر اساس قوانین حقوقی دانشگاه تکنولوژی اونتاریو، عوامل اجرایی دانشگاه باید یک محیط آموشی پیشرفته وابسته به تکنولوژی را برای دانشجویان فراهم کنند تا دانشجویان شرایط نوین مبتنی بر منابع کامپیوتری را تجربه کنند. اعضای هیئت علمی نیز دانشجویان را تشویق می‌کنند تا با استفاده از لپ تاپ یا دیگر لوازم کامپیوتری به انجام امور درسی، تحقیقات آزمایشگاهی و برقراری ارتباط با اعضای هیئت علمی بپردازند. پیش از این کلیه دانشجویان برنامه‌های آموزشی کارشناسی مجبور بودند تا یک لپ تاپ از دانشگاه اجاره کنند و این یکی از شرایط ثبت نام در این دانشگاه بود اما در سال‌های اخیر بسیاری از دانشکده‌های از دانشجویان می‌خواهند تا لوازم کامپیوتری شخصی خود را به همراه بیاورند.

داشنگاه تحقیقاتی تکنولوژی اونتاریو با بودجه‌ی 18.1 میلیون دلار کانادایی اداره می‌شود. این دانشگاه پذیرای بیش از 10000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است و تا کنون بیش از 16000 فارغ التحصیل داشته است. دانشگاه اونتاریو که در جایگاه 11 تحقیقات کانادا قرار دارد، بیش از 1550 کارمند دارد که در کنار دانشجویان و در راستای شعار “چالش، نوآوری، ارتباط” مشغول به فعالیت هستند. این دانشگاه نیز همانند بسیاری از دانشگاه‌های دیگر کانادا، تیم‌های ورزشی خود را دارد. تیم‌های ورزشی داشنگاه تکنولوژی اونتاریو با رنگ آبی و آبی روشن شناخته می‌شوند. ورزش‌های مانند هاکی، فوتبال، لاکراس، روئینگ، کرلینگ و تنیس از جمله ورزش‌هایی هستند که این داشنگاه در آن‌ها تیم‌هایی دارد.

برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در کانادا، در این دانشگاه، می‌توانید به آدرس اینترنتی این دانشگاه مراجعه کنید:

https://uoit.ca/

آدرس دانشگاه:

2000 Simcoe St N, Oshawa, ON L1G 0C5, Canada

تحصیل در دانشگاه ویلفرد لاریر کانادا

دانشگاه ویلفرد لاریر با نام کامل Wilfrid Laurier University، دانشگاهی است عمومی که در شهر واترلو، شهری در استان اونتاریو، واقع شده است. ویلفرد لاریر Campus دومی در شهر برنتفورد دارد و دفاتری در شهرهای کیچنر، تورنتو و چونگ کینگ چین دارد. نام این دانشگاه که در سال 1910 پایه ریزی شد و در سال 1960 با تغییرات ایجاد شده در آن به شکل امروزی در آمد، به افتخار Sir Wilfrid Laurier نام گذاری شده است. سر ویلفرد لاریر هفتمین نخست وزیر تاریخ کانادا بوده است.

دانشگاه ویلفرد لاریر که Veritas Omnia Vincit به معنی “حقیقت همه چیز را در می‌نوردد” را شعار خود قرار داده است، برنامه‌های مختلفی در مقاطع پیش از لیسانس و پس از لیسانس را در رشته‌های مختلف دارد. طبق آماری که در پاییز سال 2016 منتشر شد، نزدیک به 15.000 دانشجوی تمام وقت در مقطع پس از لیسانس، 900 دانشجوی تمام وقت در مقطع پیش از لیسانس و همچنین 3.000 دانشجوی نیمه وقت در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. اکنون این رقم بسیار افزایش یافته است. برای مثال در مقطع پس از لیسانس 17.000 دانشجوی تمام وقت و 1.541 دانشجوی نیمه وقت در سال 2017 در این دانشگاه تحصیل کردند. این دانشگاه تیم‌های ورزشی خود را نیز دارا می‌باشد. این تیم‌ها شاهین‌های طلایی نام دارند. رنگ‌های شناخته شده‌ی این دانشگاه بنفش و طلایی است.

هزینه‌های دانشگاه ویلفرد لاریر توسط یک موقوفه مالی تامین می‌شود. این مبلغ 71.6 میلیون دلار است. این دانشگاه دارای حداقل 553 عضو هیئت علمی است. این دانشگاه طبق گزارش U.S. News & World Report در رتبه 1169 جهانی قرار می‌گیرد. همچنین رتبه 33 را از همین نشریه در سطح کانادا دریافت می‌کند. در این بین طبق نظر سنجی‌های مجله‌ی Macleans، این دانشگاه از بین 15 دانشگاه جامع کانادا در رتبه 6 قرار می‌گیرد که نرخ فارغ التحصیلی در آن 76.7% است. این دانشگاه از یک کتابخانه تقریباً غنی بهره می‌برد. براساس یک گزارش از سال‌های 2014-2015 در کتابخانه این دانشگاه 1 میلیون نسخه چاپ شده از کتاب و مجلات هست. همچنین 312.000 کتاب الکترونیک، 68.000 ژورنال الکترونیک و 280 دیتابیس نیز در خود دارد. همچنین هزاران عنوان از رسانه‌های مختلف نیز در آرشیو این کتابخانه وچود دارد (نزدیک به 5.000 نسخه از رسانه‌های مختلف به صورت استریمینگ و دی وی دی). در این بین این دانشگاه عضوی TriUniversity Group of Libraries نیز می‌باشد(شامل دانشگاه‌های واترلو، گولف و ویلفرد لاریر). این مورد موجب شده تا دانشجویان بتوانند به مجموعه اطلاعات جمع آوری شده در بیش از 7 میلیون نسخه چاپی دسترسی داشته باشند.

در پایان این مطلب اطلاعات مفیدی از هزینه‌های تحصیل در کانادا در این دانشگاه در اختیار شما قرار می‌دهیم. مبالغ به دلار کانادایی هستند.2019

 • شهریه: 6.536 تا 9.150 دلار
 • هزینه‌های تصادفی: 1.314 تا 1.444 در واترلو و 1.330 دلار در برنتفورد
 • کتاب‌ها: 950 دلار
 • زیرمجموعه هزینه‌های آکادمیک: 8.800 تا 11.544 دلار
 • اقامت: 4.941 تا 7.955 دلار در واترلو (خوابگاه یا آپارتمان)، 6.415 تا 6.877 دلار در برنتفورد (فقط آپارتمان)
 • برنامه غذایی: 5.000 تا 5.400 دلار در واترلو (برنامه غذایی سبک خوابگاه)، 2.080 دلار در واترلو (برنامه غذایی سبک آپارتمانی)+ 300 دلار ماهیانه برای مواد اولیه، 800 تا 1.200 دلار در برنتفورد (برنامه غذایی حاضری)+ 300 دلار ماهیانه برای مواد اولیه
 • لباس: 500 دلار
 • سفر و حمل و نقل: 600 دلار
 • هزینه‌های شخصی (سرگرمی، آرایشگاه و…) 2.000 دلار (250 دلار در ماه)
 • هزینه پارکینگ: 300 تا 488 دلار
 • جمع کل (تقریبی): 20.341 تا 28.487

برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های شخصی، هزینه پارکینگ و.. به تصمیمات شخصی افراد بستگی دارند.

تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان کانادا

 دانشگاه ساسکاچوان دانشگاه تحقیقاتی و جامع است که در تاریخ 19 مارس سال 1907 میلادی تاسیس شد. این دانشگاه که بر اساس “قانون ضرورت ایجاد یک دانشگاه در استان ساسکاچوان” تاسیس شده است، در بخش شرقی رودخانه ساسکاچوان جنوبی واقع در شهر ساسکاتون در استان ساسکاچوان قرار دارد. دانشگاه ساسکاچوان با هدف اصلی ایجاد شرایط و ارایه امکانات برای تحصیلات عالی در تمامی شاخه‌ها و ارایه امکانات مختلف به کلیه دانشجویان بدون توجه به نژاد، عقاید، مذهب و… برای کسب نتیجه‌ی حداکثری تاسیس شد. این دانشگاه بزرگترین مرکز آموزش در استان ساسکاچوان محسوب می‌شود که جزو برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در سراسر کانادا نیز می‌باشد. همچنین این دانشگاه عضو گروه دانشگاه‌های 15 گانه تحقیقاتی کانادا نیز می‌باشد. این دانشگاه‌ها بیش از هر چیزی بر روی تحقیقات تمرکز دارند که نکته‌ی بسیار مهمی محسوب می‌شود.

دانشگاه ساسکاچوان در بین مراکز آموزشی کانادا جایگاه بسیار مهم و ارزشمندی دارد. بر اساس رده بندی‌های این داشنگاه در بین 13 تا 20 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد که از سطح و کیفیت علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. دانشکده‌های بیوتکنولوژی و کشاورزی، دانشکده علوم کامپیوتر، دانشکده مهندسی و یا مرکز تحقیقاتی Canadian Light Source از جمله‌ی این مراکز آموزشی و تحقیقاتی هستند که شهرتی جهانی دارند و فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز بارها در رشته‌های مختلف برنده جایزه نوبل شده اند. این دانشگاه پذیرای بیش از 23.700 دانشجو در قاطع مختلف می‌باشد که تحت بیش از 200 برنامه آموزشی مشغول به تحصیل هستند. ما در ادامه مهمترین برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی این دانشگاه را برای شما نام خواهیم برد.

همانطور که گفته شد این دانشگاه طیف بسیار گسترده‌ای از برنامه‌ها و رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف برای دانشجویان به ارمغان آورده است. از جمله این رشته‌ها و برنامه‌ها باید به این موارد اشاره کرد: کشاورزی و علوم زیستی، هنر و علم، بیوتکنولوژی، دانشکده کسب و کار ادوارد (یکی از معتبرترین و قدیمی ترین دانشکده‌ها و مراکز آموزش کسب و کار در کانادا می‌باشد به طوریکه فارغ التحصیلان این مرکز همیشه از اعتبار بسیار زیادی در میان کارفرمایان در زمان استخدام نیروی کار در سراسر آمریکای شمالی برخوردار هستند)، دندان پزشکی، آموزش و پرورش، مهندسی، تحصیلات تکمیلی و دوره‌های پسا دکتری، کینزیولوژی، حقوق، پزشکی، پرستاری، داروسازی و تغذیه، فیزیو تراپی و دامپزشکی. علاوه بر این موارد یاد شده مراکز آموزشی و کالج‌های وابسته به دانشگاه به صورت مداوم دوره‌های آموزشش مختلفی را برای دریافت مدارک آموزشی، برنامه‌های آموزشی برای کسانی که از تحصیلات دو مانده‌اند و… برگزار می‌کند.

این دانشگاه که اکنون تحت ریاست پیتر استویکف اداره می‌شود با یک بودجه‌ی 241 میلیون دلاری به کار خود ادامه می‌دهد. این دانشگاه نیز مانند بسیاری از دانشگاه‌های دیگر دارای تیم ورزشی با نام و رنگ‌های مخصوص به خود است. تیم‌های ورزشی این دانشگاه Huskies نام دارند که با رنگ‌های سبز، زر و سفید شناخته می‌شوند. چند گالری و موزه نیز در این دانشگاه قرار دارند. برای مثال ساختمان Peter MacKinnon یکی از سایت‌های تاریخی ملی کانادا محسوب می‌شود. این مورد تنها یکی از مکان‌های مهم و ارزشمند این دانشگاه بود که در این مطلب ذکر شده است.

قطعاً یکی از نکات مهم برای انتخاب دانشگاه، برآورد میزان هزینه‌های تحصیلی است. ما در پایان این مطلب آدرس صفحه‌ی اینترنتی محاسبه‌ی هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه ساسکاچوان را قرار می‌دهیم.

بررسی و برآورد هزینه‌های تحصیل در دانشگاه ساسکاچوان:

https://students.usask.ca/money/tuition.php#Tuitionandfeeadjustments

آدرس سایت دانشگاه:

https://www.usask.ca/

تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا

دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در ادمونتون آلبرتا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1908 توسط الکساندر کامرون رادرفورد، اولین نخست وزیر آلبرتا تاسیس شد. هنری مارشال توری اولین رییس این دانشگاه بوده است. این دانشگاه دارای 4 کمپس در ادمونتون است. همچنین کمپس آگوستانا در Camrose و یک مرکز کارکنان در مرکز شهر کالگری نیز از دیگر بخش‌های این داشنگاه محسوب می‌شوند. کمپس اصلی شمالی این مجموعه از 150 ساختمان تشکیل شده که 50 بلوک شهری در جنوب رودخانه ساسکاچوان شمالی را شامل می‌شود که به طور مستقیم از مرکز شهر ادمونتون می‌گذرد. دانشگاه آلبرتا پذیرای 40.000 دانشجو از کانادا و 150 کشور جهان است که تحت 700 برنامه مختلف در 18 دانشکده مشغول گذراندن دوران تحصیل خود هستند.

دانشگاه آلبرتا یکی از 5 دانشگاه برتر جهان محسوب می‌شود و همیشه جایگاه خوبی در بین 100 دانشگاه برتر جهان دارد و این مورد باعث می‌شود تا یکی از اهداف مهم هر دانشجویی در جهان باشد. این دانشگاه با دارا بودن بیش از 36.000 کارمند آموزشی (شامل اساتید، پژوهشگران پسا دکتری و…) تاکنون بیش از 260.000 فارغ التحصیل داشته است. افرادی مشهوری چون فرماندار رولاند میچنر، نخست وزیر جو کلارک، رییس قوه قضاییه کانادا بورلی مک لاکلین، شهردار ادمونتون دان ایوسن و فیزیکدان سرشناس ریچارد ادوارد تایلر، برنده جایزه نوبل فیزیک از فارغ التحصیلان این دانشگاه بزرگ بودند.

دانشگاه آلبرتا با بودجه‌ای قابل توجه اداره می‌شود. بودجه این دانشگاه 1 میلیارد و 300 میلیون دلار است. دانشگاه آلبرتا یکی از مراکز مهم تحقیقاتی به شمار می‌رود و بودجه‌ای اختصاصی برای امور تحقیقاتی در دانشگاه در نظر گرفته شده است. این بودجه 513.5 میلیون دلار است. با این مبلغ دانشجویان مشتاق می‌توانند راهی به سوی نوآوری و اکتشافات بگشایند.

در کنار موارد گفته شده، از کتابخانه بزرگ این دانشگاه نیز می‌توان نام برد. سیستم کتابخانه دانشگاه آلبرتا پس از افتتاح کتابخانه رادرفورد در ماه می 1951 جان تازه‌ای به خود گرفت. اکنون این کتابخانه یکی از بزرگترین سیستم‌های کتابخانه‌های تحقیقاتی در آمریکای شمالی را دارد. طبق تحقیقاتی که در سال 2012 انجام شد، 11 مین سیستم کتابخانه‌ای تحقیقاتی آمریکای شمالی متعلق به کتابخانه این دانشگاه است و پس از کتابخانه دانشگاه تورنتو، دومین کتابخانه بزرگ کانادا محسوب می‌شود. یکی از مزیت‌های این دانشگاه اجازه کار به دانشجویان است. دانشجویان می‌توانند در داخل کمپس یا خارج از آن (با شرایط مشخص) کار کنند. دانشجویان تا 3 سال پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در کانادا کار کنند. این دانشگاه دارای تیم‌های ورزشی نیز هست. رنگ‌های رسمی آن‌ها سبز و طلایی است. تیم‌های زنان پانداها نام دارند و تیم‌های مردان نیز خرس‌های طلایی نام دارند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه (برنامه‌ها، تقویم تحصیلی و اطلاعات دیگر) به آدرس سایت این دانشگاه رجوع کنید:

https://www.ualberta.ca

برای دریافت اطلاعات در خصوص هزینه‌های تحصیلی به آدرس زیر مراجعه کنید. توجه کنید برای کسب اطلاعات کامل باید دانشکده‌ی مورد نظر، محل اقامت مورد نظر (داخل کمپس یا خارج آن)و… را مشخص کنید:

هزینه‌های جانبی:

https://www.ualberta.ca/admissions/international/tuition-and-scholarships/tuition-and-fees

هزینه تحصیلی:

https://apps.admissions.ualberta.ca/costcalculator/static/public/index.html

تحصیل در دانشگاه رجینا کانادا

دانشگاه رجینا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در شهر رجینا استان ساسکاچوان کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1911 به عنوان یک دبیرستان خصوصی برای کلیسای متدیست کانادا تاسیس شده بود. پس از آن در سال 1925 به عنوان یک آموزشکده با دانشگاه ساسکاچوان وارد همکاری شد و سپس در سال 1934 از کلیسا جدا و تبدیل به یک دانشگاه شد. پس از پشت سر گذاشتن این دوران، در سال 1974 از دانشگاه ساسکاچوان نیز جدا شد و به عنوان یک دانشگاه مستقل به فعالیت خود ادامه داد. دانشگاه رجینا اکنون با داشتن بیش از 530 کارمند فعال در حوزه علمی و 1.283 کارمند اداری، پذیرای بیش از 15.300 دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت است. به گفته سایت دانشگاه، برای سال تحصیلی جدید 15.475 دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کردند. این تعداد دانشجو تحت 200 برنامه آکادمیک و در 10 دانشکده در مقاطع پیش از لیسانس و پس از لیسانس مشغول تحصیل خواهند شد.

دانشگاه رجینا که به داشتن تمرکز بر یادگیری تجربی مشهور است در رنکینگ جهانی در جایگاه 601 تا 800 قرار دارد (این جایگاه در منابع مختلف متغییر است). همچنین در رنکینگ ملی نیز در جایگاه‌های مختلفی مانند 13، 21، 24 یا 36 قرار می‌گیرد که این مورد نیز به منبع این رنکینگ‌ها بستگی دارد.

دانشگاه رجینا دارای دانشکده‌های مختلفی است ما آن‌ها را نام می‌بریم. دانشکده هنر، دانشکده مدیریت بازرگانی، دانشکده آموزش، دانشکده فنی و علوم کاربردی، دانشکده رسانه، هنرها و اجرا، دانشکده مطالعات و تحقیقات تحصیلات تکمیلی، دانشکده علوم زیستی و مطالعات سلامت، دانشکده پرستاری، دانشکده علوم و دانشکده کار اجتماعی از جمله‌ی این دانشکده‌ها هستند.

این دانشگاه که با بودجه ‌ای بیش از 86.1 میلیون دلار اداره می‌شود، دارای تیم‌های ورزشی اختصاصی نیز می‌باشد. تیم‌های این دانشگاه با رنگ‌های سبز و طلایی شناخته می‌شوند و Cougars نام دارند. تیم فوتبال (فوتبال آمریکایی) این دانشگاه نیز Rams نام دارد. این دانشگاه دارای یک روزنامه نیز می‌باشد که توسط دانشجویان منتشر می‌شود. روزنامه اختصاصی دانشگاه رجینا که The Carillon نام دارد از سال 1962 تاکنون چاپ می‌شود.

در پایان میانگین هزینه‌ های تحصیل در داین دانشگاه را بر اساس اطلاعات سایت این دانشگاه در اختیار شما قرار می‌دهیدم. این قیمت‌ها به صورت میانگین محاسبه شده‌اند و ممکن است تغییر کنند. برای مثال هزینه خانه برای کسانی که خارج از محیط دانشگاه زندگی می‌کنند قاعدتاٌ کمتر خواهد بود و یا در مورد هزینه‌ غذا و خوراکی‌ها و یا حمل و نقل نیز این مورد صدق می‌کند. این هزینه‌ها علی رغم میانگین بودن، به این صورت در نظر گرفته شده است که دانشجویان به صورت تمام وقت و Full load در ترم‌های پاییز و زمستان مشغول به تحصیل هستند. بنابراین در صورتی تحصیل نیمه وقت هزینه‌ها کمتر خواهد شد. همچنین در این محاسبه خانه دانشجویان در محیط دانشگاه در نظر گرفته شده است.

 • هزینه تحصیلی: 7,550.50 تا 8915.50 دلار
 • برنامه سلامت و بهداشت و سلامت دندان: 205.00 دلار
 • کتاب و تجهیزات و لوازم: 1,000 تا 3,000 دلار
 • هزینه اقامت: 4,790 دلار
 • غذا: 2,500 تا 3,500 دلار
 • هزینه‌های متفرقه (خرید لوازم شخصی، لباس، رفت و آمدها، سرگرمی و…): 2,500 دلار

آدرس:

3737 Wascana Pkwy, Regina, SK S4S 0A2, Canada

آدرس وبسایت:

https://www.uregina.ca/

تحصیل در دانشگاه واترلو کانادا

دانشگاه واترلو (که معمولا به نامهای واترلو ، UW یا UWaterloo نیز نامیده می شود ) یک دانشگاه تحقیقاتی جامع با پردیس اصلی در واترلو، انتاریو است . محوطه اصلی دانشگاه در 404 هکتار (1000 هکتار) زمین در مجاورت “Uptown” واترلو و واترلو پارک است. این دانشگاه برنامه های آکادمیک را توسط شش دانشکده و ده دانشکده برپا می کند. این دانشگاه همچنین سه پردیس دانشگاهی و چهار مرکز دانشگاهی وابسته دارد . دانشگاه واترلو عضو گروه U15 ، یک گروه از دانشگاه های تحقیقاتی در کانادا است. دانشگاه واترلو معروف ترین برنامه های آموزش و پرورش (co-op) را داراست که به دانش آموزان اجازه می دهد تا آموزش خود را با تجارب کار قابل اعمال ادغام کنند. این دانشگاه ادعا می کند که بزرگترین برنامه تعلیمی Co-op در سطح جهان را در دنیا اداره می کند و بیش از 17،000 دانشجوی کارشناسی در بیش از 140 برنامه آموزشی تعاملی دارد.این دانشگاه در تاریخ 1 ژوئیه 1957 به عنوان مجموعه دانشکده های دانشگاه واترلو تاسیس شد، که نهادی نیمه خودمختار تحت کالج واترلو بود و سپس وابسته به دانشگاه غرب انتاریو . این نهاد به طور رسمی از کالج واترلو جدا شد و به عنوان دانشگاه با تصویب قانون دانشگاه واترلو توسط مجمع قانونگذاری انتاریو در سال 1959 به ثبت رسید. این تاسیس برای پر کردن نیاز به آموزش مهندسین و تکنسین ها برای رشد اقتصادی پس از جنگ جهانی صورت گرفت. پیشرفت این دانشگاه در دهه آینده به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت، با اضافه کردن یک دانشکده هنر در سال 1960 و کالج سنجش از انتاریو که از سال 1967 در تورنتو نقل مکان کرد.

این دانشگاه در سال 2016 30،600 دانشجوی کارشناسی و 5300 دانشجوی کارشناسی ارشد داشته است.  فارغ التحصیلان و دانشجویان سابق دانشگاه را می توان در سراسر کانادا و در بیش از 140 کشور یافت.  این دانشگاه رتبه 152 در رتبه بندی دانشگاه جهانی QS 2018 ،201-250 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی رتبه بندی جهانی 2018 ، 201-300 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی در سال 2017  و 240 در رتبه بندی دانشگاه های آمریکا و ایالات متحده در سال 2017.  تیم های بزرگی از واترلو، که به عنوان Warriors های واترلو شناخته می شود، در لیگ ورزشی وانت در دانشگاه انتاریو شرکت U Sports رقابت می کنند.

پردیس دانشگاه واترلو

محوطه اصلی دانشگاه در داخل واترلو، انتاریو قرار دارد. این منطقه توسط پارک واترلو به جنوب، دانشگاه ویلفرد لوریر به جنوب شرقی، محله های مسکونی به شمال شرقی، شرق و غرب و منطقه محافظ لورل کریک در شمال غربی محدود شده است. جاده های سه عدد نیز در محوطه اصلی تقسیم می شوند: دانشگاه خیابان غرب، کلمبیا خیابان غرب، و وستمونت جاده شمال.  در حالی که محوطه اصلی 404 هکتار (1000 هکتار) است، اکثر تسهیلات آموزشی بر روی جاده ی حلقه ای در بخش جنوبی آن قرار دارند. علاوه بر این، دانشگاه دارای چندین اموال دیگر در کمبریج ، هانتسویل، آشپزخانه و استراتفورد ، انتاریو است .

ساختمان ها در سن متفاوتند. قدیمی ترین خانه فارغ التحصیل است، که در ابتدا یک مزرعه ای است که از قرن نوزدهم ساخته شده است. قدیمی ترین ساختمان که برای دانشگاه ساخته شده است، ساختمان مهندسی داگلاس راایت است که در سال 1958 ساخته شد.  اکثریت ساختمان های دانشگاه و جاده های حلقه آن در دهه 1960 ساخته شد.  پردیس اصلی دانشگاه به سه حوزه عمده تقسیم شده است: پردیس جنوبی، پردیس شمالی و پردیس شمال غربی. دانشگاه جنوبی دانشگاه علمی دانشگاه است، در حالی که کمپای شمالی در پارک تحقیق و فن آوری نگهداری می کند. کمپای شمال غربی، منطقه کمترین توسعه یافته از محوطه اصلی است که عمدتا از مزارع مزرعه و ذخایر محیط زیست تشکیل شده است، که تقسیم آن از پردیس شمالی است.

کتابخانه ها و موزه های واترلو

کتابخانه دانا پورتر دارای مجموعه اصلی دانشگاه برای علوم انسانی و علوم انسانی است. این دانشگاه دارای چهار کتابخانه با بیش از 1.4 میلیون کتاب و همچنین منابع الکترونیکی شامل کتاب الکترونیکی، عناوین سریالی و پایگاه های داده است. سه کتابخانه در محوطه دانشگاه هستند: کتابخانه دانا پورتر، مواد مسکن مربوط به هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی، کتابخانه مرکز دیویس، مواد مسکن برای مهندسی، ریاضیات و علوم و مرکز منابع یادگیری واتر، مواد مسکن برای دانشکده پزشکی و متخصص چشم پزشکی. چهارمین کتابخانه، کتابخانه معماری Musagetes در کمبریج در کنار دانشکده معماری دانشگاه است. کتابخانه های کالج وابسته به دانشگاه نیز بخشی از سیستم کتابخانه دانشگاه می باشند. سیستم کتابخانه دانشگاه نیز عضو گروهTriUniversity است، همکاری بین دانشگاه گلف ، دانشگاه واترلو و دانشگاه ویلفرد لوریر. این گروه دانش آموزان و محققان در هر سه دانشگاه را با دسترسی به تمام مجموعه ها و خدمات فراهم می کند. این گروه همچنینTUG Annex، یک مخزن برای منابع کتابخانه ای کمتر از سه دانشگاه است.

دانشگاه واترلو همچنین موزه علوم زمین، در محوطه دانشگاه مرکز فناوری اطلاعات محیط زیست، فعالیت می کند. به طور عمده به عنوان یک موزه آموزش علوم زمین برای مدارس محلی و گروه های علاقه مند به علوم طبیعی در جنوب انتاریو استفاده می شود. نمایشگاه های اصلی، دریاچه های بزرگ ، سنگ ها و مواد معدنی، دایناسورها و پستانداران عصریخبندان را پوشش می دهد. نمایشگاه دایناسور موزه شامل بازی کامل از Albertosaurusاست . این موزه همچنین دارای یک تونل معدنکاری شبیه سازی تعاملی است که هدف آن آموزش عملیات معدنی پایدار است.  همچنین متعلق به دانشگاه است و متعلق به آن موزه علم بینایی است که در دانشکده سنجش ساختمان دانشگاه است. این دانشگاه قبلا موزه الیوت آیدون و بایگانی بازیها را که توسط گروه مطالعات تفریحی و تفریحی ایجاد شده بود و قبلا توسط دانشکده علوم بهداشتی کاربردی دانشگاه مدیریت شده بود، اداره می کرد. با توجه به فقدان علاقه خاص علمی، در سال 2009، تصمیم به بستن موزه و انتقال این مجموعه به جای دیگر گذاشته شد.

خوابگاه و امکانات دانشجویی واترلو

این دانشگاه دارای هشت خوابگاه دانشجویی است: محل اقامت مینوتا، محل اقامت UW، دهکده رون ایدت ، دهکده 1، دهکده مکنزی کینگ، کلمبیا دریاچه شمالی و جنوبی، و کلودیت مول دره. علاوه بر 8 خوابگاه پردیس اصلی، دانش آموزان همچنین می توانند برای اقامت در هر یک از اقامتگاه های تحصیلات دانشگاهی شرکت کنند. بزرگترین دهکده مسکونی در دانشگاه UW Place است که 1300 دانشجوی سال اول و 350 دانشجوی سالانه را تشکیل می دهد، در حالی که کوچکترین محل اقامت Minota Hagey Residence است که 70 دانش آموز دارد و تقریبا به طور انحصاری برای دانش آموزان سالانه است. در سپتامبر 2010، 24.9 درصد از دانشجویان دوره کارشناسی در محوطه دانشگاه، از جمله 71.1 درصد از دانشجویان سال اول زندگی کردند. ساکنان توسط دو شورای مسکونی در دانشگاه، شورای جنوبی که نشان دهنده دانش آموزان در UW محل، و شورای شمالی است که نمایندگی از روستاهای باقی مانده مسکونی هستند. هر شورا رویدادهای خود را سازماندهی می کند و اجرایی، بودجه و جلسات خود را دارد. با این حال، مأموریت کلی هر دو شورا، نمایندگی رسمی همه ساکنان ساکن در دانشگاه است.اقامتگاه Mackenzie King Village، ساخته شده در سال 2002، علاوه بر اخذ مدرک دانشگاه نیز است.

مرکز زندگی دانشجویی مرکز حاکمیت دانش آموزان است و دانشجویان فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، سرگرمی و تفریحی را به اجرا در می آورد که هفت روز هفته در طول سال برگزار می شود. مرکز زندگی دانشجویی شامل دفاتر تعدادی از سازمان های دانشجویی، از جمله فدراسیون دانشجویان ، دفتر مسکن دانشجویی، تعدادی از خدمات خرده فروشی و غذا، و انواع فضای باشگاه و اتاق های مطالعه است.  در سال 2017 زمین بر روی مشترک 63000 فوت مربع گسترش مرکز زندگی دانشجویی و مجتمع فعالیت های فیزیکی شکست. ساخته شده به غرب بورت متیوز سالن سبز این گسترش خواهد همه این سه طبقه با گوشه قرمز North PAC، اجتماعی، تناسب اندام، مطالعه، چند ایمان، غذا خوردن، و فضای قابل رزرو برای دانش آموزان متصل شود. پیش بینی می شود که این پروژه در پاییز سال 2018 تکمیل شود.

فدراسیون دانشجویان همچنین میز کار اطلاعاتی را در مرکز زندگی دانشجویی به نام Desk Turnkey اجرا می کند . این مرکز در تمام شبانه روز و تمام طول سال فعال است و این جایی است که دانش آموزان برای رزرو کردن فضاهای تحصیلی در SLC، و همچنین جایی که آنها برای اطلاعات در مورد رویدادهای دانشگاه، مسیرها و هر سوالی که دانشجویان دارند، می آیند. میز تحریریه همچنین بلیط های مختلفی از جمله بلیط GO Transit ، بلیط های اتوبوسرانی Greyhound و بلیط های مختلف حمل و نقل عمومی و بلیط های سینمایی را به فروش می رساند. این است که تقریبا به طور کامل توسط دانش آموزان دانشگاه و یا فارغ التحصیلان تازه کار و کار مشغول به کار در محوطه دانشگاه است.

ایده ایجاد مرکز دانش آموزی در دهه 1960 ظهور کرد و دانشجویان برای پرداخت مبلغ 10 دلار به این مبلغ نیاز داشتند. ساخت و ساز در جولای 1966 آغاز شد و در سال 1968 تکمیل شد. تنش میان دانشگاه و جامعه دانشجویی بر سر مدیریت و مالکیت مرکز زندگی دانشجویی ظاهر شد. این درگیری تا سال 1969 حل نشده بود، زمانی که پروفسور جانسون به عنوان رئیس کمیته مرکزی هیات همراه با همکارش پیم فیتز جرالد استعفا داد.

امکانات خارج از پردیس واترلو

دانشگاه دارای سه پردیس ماهواره ای و تعدادی از امکانات دیگر در جنوب انتاریو است . نزدیکترین امکانات خارج از محوطه دانشگاه در مجاورت پردیس قرار دارد، دانشگاه با کسب زمین و پنج ساختمان از BlackBerry Ltd در دسامبر 2013. دانشگاه انتظار دارد که از سه ساختمان از فوریه 2014 استفاده کند و دو نفر دیگر را اجاره دهد به BlackBerry Ltd.

مرکز آموزش های پیشرفته، تاسیس و مدیریت دانشگاه است و در آشپزخانه، انتاریو است. این دوره های پیش دانشگاهی، دوره های نیمه وقت، آموزش آنلاین و دوره های توسعه حرفه ای را فراهم می کند. امکانات دیگری که متعلق به دانشگاه است و مرکز آن در مرکز واترلو در هانتسویل، انتاریو است. این مرکز پژوهشی و آموزشی سالانه است که به طور مرتب دوره های آموزشی و برنامه های توسعه حرفه ای را در اختیار دانشجویان قرار می دهد و همچنین به عنوان یک مرکز درمانی برای کل منطقه عمل می کند. نزدیکی پارک های استان آلونکوین و آرروهود ، امکانات مرکز برای تحقیق در زمینه بازسازی و حفاظت از محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای یک مرکز تحقیقاتی زیست محیطی، از جمله یک آزمایشگاه مرطوب است .

مدرسه معماری در کمبریج، انتاریو، در کنار رود بزرگ واقع شده است.

دانشکده معماری دانشگاه از یک پردیس در کمبریج، انتاریو، در غرب بانک رود بزرگ استفاده می کند . محوطه معماری ایده کنسرسیوم کمبریج، یک گروه از صاحبان کسب و کار کمبریج بود که رهبری بودجه جمع آوری مدرسه را به عهده داشت تا بخشی از هزینه 27 میلیون دلاری ایجاد پردیس جدید را پوشش دهد. مدرسه همراه با دانشکده و دانش آموزانش در سپتامبر 2004 به محوطه جدید منتقل شد. از سال 1979، دانشکده معماری نیز در رم ، ایتالیا در محلهTrastevere ، یک استودیو معماری را اداره کرد. فرصت برای کار در استودیو Trastevere به دانشجویان معماری چهارم ساله ارائه می شود.

یکی دیگر از مدارس ماهواره ای این دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی در Kitchener، انتاریو است که مدرسه داروسازی را اداره می کند . ساختمان داروخانه توسط سیامک حریری طراحی شده است و در دسامبر 2008 تکمیل شد. در حالیکه دانشکده داروسازی به عنوان نهاد لنگر این محوطه فعالیت می کند، دانشجویان دیگر و همچنین دانشکده دانشکده علوم بهداشتی کاربردی این دانشگاه نیز از این امکانات استفاده می کنند. این محوطه شامل یک کلینیک تدریس مراقبت های اولیه است که مراقبت های بالینی و آموزش در داروخانه و اپتومتری را ادغام می کند. دو دانشگاه دیگر همچنین از دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی استفاده می کنند. دانشکده پزشکی مکمستر از این دانشگاه به عنوان پایگاه خود برای پردیس منطقه ای واترلو استفاده می کند و 56 دانش آموز مدارس پزشکی پذیرفته شده در محوطه دانشگاه در سال 2012 است. مدرسه کار اجتماعی دانشگاه ویلفرد لوریر نیز از امکانات موجود در پردیس  سومین پردیس ماهواره دانشگاه، دانشگاه استارفورد ، در استراتفورد، انتاریو است. تمرکز دانشگاه پردیس استراتفورد بر آموزش و پرورش در هنرهای دیجیتال و رسانه ها است. ایده محوطه دانشگاه استراتفورد وقتی شکل گرفت که شهر استاتفورد و دانشگاه در ماه اکتبر سال 2006 یک یادداشت تفاهم را امضا کردند. این مرکز رسما در سپتامبر 2010 افتتاح شد. در نوامبر 2009، دانشگاه همچنین یادداشت تفاهم را با دانشگاه غرب انتاریو در مورد برنامه های دانشگاهی در استراتفورد به امضا رساند.این محوطه همچنین میزبان چهار انجمن چهار نفره 3.0 پیش از حرکت به تورنتو در سال 2012 بود.

محیط زیست 3، که دانشکده محیط زیست، پروژه و توسعه دانشگاه است، اولین ساختمان LEED در یک پردیس انتاریو بود.

معماری پایدار واترلو

ابتکارات پایدار با محیط ریست در میان چندین واحد اداری در دانشگاه تقسیم شده و عملیات کارخانه دانشگاه به اجرا گذاشته شده است. پیش از سال 2005، مدیریت تلاش های پایداری توسط هماهنگ کننده مدیریت زباله های دانشگاه انجام شد. طرح های پایدار دانشگاه صرفا بر مبنای مؤسسات خاص است، چرا که هیچ اعلامیه ملی یا بین المللی پایداری را امضا نکرده است. با این وجود، دانشگاه، همراه با اعضای دیگر شوراهای دانشگاه انتاریو ، در سال 2009 به عنوان دانشگاهی انتاریو متعهد به یک دنیای سبز ، با هدف تبدیل دانشگاه به یک مدل مسئولیت زیست محیطی امضا کرد.

دانشکده محیط زیست، بازرگانی و انکشافی دانشگاه اولین بار در کانادا در رتبه بندی موسسات شرکت های تجاری 2011 برای برنامه های تجاری کارشناسی ارشد قرار گرفت که پایداری را در بر می گیرد. محوطه دانشگاه درجه C + از موسسه سرمایه گذاری های پایدار در کارت گزارش پاکسازی کالج خود را برای سال 2011 دریافت کرد.

اداره واترلو

این دانشگاه تحت سیستم دوچرخه سواری متشکل از هیئت مدیره و سناتور است که طبق قانون دانشگاه واترلو در سال 1972 تصویب شده است. هیئت مدیره مسئولیت خواص، امور و درآمد این دانشگاه است. قانون دانشگاه واترلو فقط 36 عضو دارد که هر کدام باید شهروندی کانادا را داشته باشند. با این حال، تعداد اعضای هیئت مدیره برای سال تحصیلی 2013-2014، 40 است. هیئت مدیره پنج نفر از اعضای هیئت مدیره از جمله رئیس و رئیس دانشگاه و شهرداران کیترینگ و واترلو است . 32 نفر از اعضای هیئت مدیره، اعضای مختلف انجمن دانشگاه، از جمله فارغ التحصیلان، دانشکده ها و دانشجویان، انتخاب و یا منصوب می شوند.

سنا مسئول ایجاد سیاست های آموزشی دانشگاه می باشد و همچنین توصیه هایی به هیأت مدیره در مدیریت موسسه می دهد. سنا دارای 24 هیئت مدیره از جمله رئیس جمهور و ریاست دانشگاه، معاونان رئیس جمهور، رؤسای ارشد هر دانشکده، رؤسای دوره های کارشناسی، فارغ التحصیل، و انجمن های علمی، و رئیس جمهور و مدیران دانشگاه های وابسته به دانشگاه 61 عضو دیگر مجلس سنا از سوی انجمن های مختلف دانشگاه از جمله دانشکده های دانشگاه، دانشکده های وابسته، دانشجویان و فارغ التحصیلان آنها منصوب یا انتخاب می شوند.

موسسات وابسته واترلو

دانشگاه کالج سنت پل یکی از چهار دانشکده وابسته به دانشگاه است. این دانشگاه همچنین شامل سه دانشکده وابسته نیمه مستقل و یک دانشگاه فدرال است. کالج دانشگاه کنراد گربل دانشگاه ایالتی منونی است که در سال 1961 تأسیس شد و به طور کلی وابسته به کلیسای منونی است . کالج دانشگاه Renison دانشگاه کالج انگلیکان است که در سال 1959 تأسیس شده است؛ آن را با دانشگاه واترلو در سال 1960 وابسته کرد و وابسته به مذهب کلیسای آنجلیکان کانادا است . دانشگاه سنت جروم یک دانشگاه کاتولیک رومی است که در سال 1865 تأسیس شد و مدت کوتاهی پس از آنکه دولت استانی در سال 1959 دانشگاه را به دانشگاه تحمیل کرد، در فدراسیون دانشگاه واترلو وارد شد. دانشگاه کالج سنت پل دانشگاه کالج توسط اعضای کلیسای متحد کانادا در سال 1962 تاسیس شد. با این حال، سنت پل در حال حاضر مستقل از کلیسای متحد است، بدون هیچ گونه رابطه رسمی و قانونی.

سه کالج و دانشگاه فدرال در محوطه اصلی دانشگاه واترلو هستند و خانه های خود را اداره می کنند. دانش آموزان این کالج های وابسته و دانشگاه فدرال نیز دانشگاهی با دانشگاه واترلو ادغام شده اند. دانش آموزانی که در هر یک از آنها تحصیل می کنند نیز دانشجویان ثبت شده دانشگاه واترلو هستند. علاوه بر کلاس های ارائه شده در این کالج ها، دانشجویان دانشگاه فدرال نیز می توانند در کلاس ثبت نام کنند، به هر یک از دانشکده ها اعزام شوند و به عنوان دانشجوی دانشگاه واترلو فارغ التحصیل شوند. صرف نظر از کالج های وابسته و وابستگی های مذهبی دانشگاه ها، ثبت نام بر اساس اعتقادات مذهبی دانش آموز محدود نمی شود.

مالی واترلو

این دانشگاه سال تحصیلی 2014-2015 را با درآمد 936.240 میلیون دلاری و هزینه 906.730 ملیون دلار به مبلغ 29.510 میلیون دلار اضافه کرد. کمکهای مالی و قراردادها، بزرگترین منبع درآمد این دانشگاه را به مبلغ 392.357 میلیون دلار میپردازند و هزینههای تحصیلی آن 357.889 میلیون دلار است. حقوق نزدیک به نیمی از هزینه های دانشگاه تقریبا به 439.973 میلیون دلار می رسد.  در تاریخ 30 آوریل 2015، میزان سرمایه دانشگاه برابر با 335.731 میلیون دلار است.

دانشگاهیان واترلو

واترلو یک دانشگاه تحقیقاتی با درآمد عمومی است و عضو انجمن دانشگاه ها و کالج های کانادا است .  این سیستم بر پایه اصطلاح، با شرایط پاییز، زمستان و بهار عمل می کند.  برنامه های کارشناسی شامل اکثریت ثبت نام مدرسه، شامل 24377 دانش آموز تمام وقت و نیمه کارشناسی کارشناسی است.این دانشگاه 5،041 مدرک لیسانس، 267 مدرک دکتری، 1،275 مدرک کارشناسی ارشد و 192 درجه اول حرفه ای را در سال 2012-2013 تأمین کرد.  دانشگاه به شش دانشکده تقسیم شده است که مجموعا 10 مدرسه و بیش از 50 دانشکده را تشکیل می دهند.

  دانشکده ها و دانشکده های دانشگاه واترلو  
دانشکده علوم بهداشتی کاربردی هنرها مهندسی محیط ریاضیات علوم پایه
مدرسه دانشکده بهداشت و سیستم های بهداشتی دانشکده حسابداری و مالی مدرسه بین‌الملل
Balsillie [a]
رنسون مدرسه کار اجتماعی [b] دانشکده معماری مدرسه محیط زیست، پروژه و توسعه مدرسه محیط زیست، منابع و پایداری دانشکده برنامه ریزی دانشکده علوم کامپیوتری David R. Cheriton دانشکده اپتومتری و علم بینایی

کمک های مالی برای دانش آموزان شامل برنامه کمک رسانی دانشجوی انتاریو و وام های دانشجویی کانادا و کمک های مالی از طریق دولت های فدرال و استانی می باشد. کمک های مالی ممکن است به شکل وام، کمک هزینه، کمک هزینه تحصیلی، بورس تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی، کاهش بدهی، تمدید بهره، و برنامه های کاری صورت گیرد.

رتبه بندی دانشگاه ها
رتبه بندی جهانی
ARWU جهانی 201-300
QS World 152
بار جهانی 201-250
اخبار و گزارش جهانی ایالات متحده 230
رتبه بندی کانادا
ARWU ملی 9–11
QS National 7
بار ملی 7–10
اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی ملی 9
جامع مکلیان 3
اعتبار مکلیان 4

در رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان در سال 2017 (ARWU)، این دانشگاه در جهان 201-300 و در کانادا 9-11 رتبه بندی شده است.  رتبه بندی رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2016-2017 بارگذاری شده است واترلو 173 در جهان و هفتم در کانادا.  رتبه بندی رتبه دانشگاه جهانی QS 2018 در دانشگاه 152 در جهان و هفتم در کانادا رتبه بندی شده است.  در رتبه بندی ایالات متحده اخبار و گزارش جهانی 2017، این دانشگاه در کانادا 240 و 9 قرار گرفت.  از لحاظ رتبه بندی ملی، Maclean استرتبه دوم واترلو در رتبه بندی دانشگاه های جامع 2017 و دانشگاه نوآورانه خود را در کانادا برای سالیانه 25 ساله رتبه بندی کرده است. دانشگاه نیز در تعدادی از رتبه بندی قرار گرفت که چشم انداز اشتغال فارغ التحصیلان را ارزیابی کرد. واترلو در رتبه بندی کارآموزی فارغ التحصیلان QS در سال 2018، رتبه 24 در جهان و دوم در کانادا.  در نظرسنجی مربوط به کارایی که توسطنیویورک تایمز در اکتبر 2011 منتشر شد، هنگامی که مدیران اجرایی و رئیس جمهور از آنها خواسته شد تا دانشگاه های برتر را که از آن استخدام شده بودند، انتخاب کنند، این دانشگاه در جهان 108 و در کانادا رتبه هفتم قرار گرفت. برنامه مهندسی واترلو به طور مداوم در میان بهترین ها در جهان رتبه بندی شده است. در سال 2017 رتبه بندی دانشگاه QS در زمینه مهندسی و فن آوری، واترلو رتبه 60 در جهان و سوم در کانادا.  در گزارش 2018 ایالات متحده آمریکا و جهانی رتبه بندی دانشگاه های جهانی برای مهندسی، دانشگاه 51st در جهان، و در کانادا در رتبه اول قرار گرفت.  در رتبه بندی تحصیلی آموزش عالی تایمز 2018 برای مهندسی و فناوری، این دانشگاه رتبه 83 در جهان و چهارمین رتبه در کانادا است.  ARWU 2016 در زمینه مهندسی و علوم رایانه دانشگاه 51-75 رتبه دوم را در کانادا قرار داده است.  در Macleansواترلو در رتبه بندی ملی برنامه های مهندسی سال 2017 در کانادا قرار دارد.  در 2012 رتبه بندی مدارس مهندسی برتر در جهان توسط Business Insider، این دانشگاه رتبه 29 در جهان، و در کانادا در رتبه اول قرار دارد. برنامه های خاصی در دانشکده مهندسی دانشگاه نیز به رسمیت شناخته شده است. در رتبه بندی ARWU در سال 2017 برای مهندسی مخابرات ، دانشگاه ششمین رتبه در جهان و دوم در کانادا قرار دارد. در همان سال، ARWU همچنین رتبه 48 واترلو در جهان، و دوم در کانادا در زمینه مهندسی از سنجش از راه دور . این دانشگاه نیز در زمینه علم کامپیوتر به خوبی شناخته شده است. واترلو در رتبه بندی دانشگاه های تایمز 2018 برای علوم رایانه رتبه 33 در جهان و سوم در کانادا.  در اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی 2018 برای علوم رایانه، این دانشگاه رتبه 15 در جهان و دوم در کانادا. در رتبه بندی دانشگاهی QS در سال 2017 برای سیستم های کامپیوتری و سیستم های اطلاعاتی، واترلو در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و دوم در کانادا است. در رتبه بندیARWU در سال 2017 برای موضوع علوم رایانه، واترلو 32 بار در جهان و دوم در کانادا قرار گرفت. در Macleansواترلو با دانشگاه بریتیش کلمبیا برای دومین بار در کانادا گره خورده بود .

دانشکده ریاضیات دانشگاه نیز دارای مدرک تحصیلی است . دانشگاه QS در سال 2017 رتبه بندی دانشگاه در زمینه موضوع، دانشگاه رتبه 34 در جهان، و سوم در کانادا برای رشته ریاضیات.  در رتبه بندی ملی برنامه های ریاضی ملی 2017 مکلین ، واترلو رتبه سوم را در کانادا دارد. علاوه بر علم کامپیوتر، مهندسی و ریاضیات، دانشگاه نیز در علوم فیزیکی به رسمیت شناخته شده است. واترلو در رتبه بندی 2018 برای موضوع علوم فیزیکی، 96 در جهان و چهارم در کانادا قرار داده است.

تحقیق واترلو

موسسات دانشگاهی برای هر دو فناوری نانو ومحاسبات کوانتومی در مرکز کوانتوم-نانو مرکزی مایک و اوهلیا لازاریدیس قرار دارند . این دانشگاه 41 مرکز تحقیقاتی و موسسات تحقیقاتی، مرکز تحقیقات رمزنگاری کاربردی ، موسسه فناوری نانوتکنولوژی واترلو ، مرکز آموزش ریاضی و رایانه و موسسه محاسبات کوانتومی را مدیریت و مدیریت می کند . شناخت رسمی و تعیین تمامی مراکز و مؤسسات نیاز به تایید مجلس سنا دارد.  واترلو در رتبه بندی پژوهش Infosource 2013 از 50 دانشگاه برتر دانشگاهی کانادا مستقر در درآمد تحقیق حمایتی، واترلو در کانادا با درآمد تحقیقاتی حمایت شده از 137.006 میلیون دلار، به طور میانگین 131.600 دلار برای هر عضو هیات علمی، در کانادا قرار داشت. واترلو در رتبه بندی دانشگاهی 2011 توسط عملکرد علمی (URAP) که دانشگاه ها را بر اساس عملکرد تحقیقاتی خود برآورده می کند، در رتبه ی 185 و در دهم کانادا قرار داشت. تحقیقات واترلو در حوزه مهندسی همچنین تعدادی از تقدیرات دریافت کرده است. در رتبه بندی URAP 2011، عملکرد تحقیقاتی واترلو در زمینه مهندسی رتبه 43 در جهان و دوم در کانادا بود. در رتبه بندی HEEACT 2011، عملکرد پژوهشی واترلو در زمینه مهندسی در رتبه 74 در جهان و دوم در کانادا بود.  در تاریخ 6 آوریل 2018، دانشگاه واترلو اعلام کرد که آزمایشگاه تحقیقات هوش مصنوعی خود را آغاز کند .

پذیرش واترلو

شرایط پذیرش در بین دانش آموزان از Ontario، دانش آموزان از استان های دیگر در کانادا، و دانشجویان بین المللی متفاوت است، با توجه به عدم یکنواختی در مارک طرح. برای دانش آموزانی که از مدارس متوسطه انتاریو درخواست می شوند، اداره پذیرش دانشگاه حداقل برای 80 درصد حداقل 80 درصد است. برای پذیرش در برنامه هایی که تقاضای صندلی از متقاضیان واجد شرایط بیش از تعداد مکان های موجود است، میانگین میانگین بالاتر است. حداقل متوسط ​​متوسط ​​مورد نیاز برای این برنامه ها هر ساله بر اساس تعداد و صلاحیت متقاضیان و تعداد فضاهای موجود تعیین می شود. میانگین میانگین پذیرش متوسطه دانش آموزان سال اول دانش آموز سال اول سال تحصیلی 2014-2015 3/89 درصد بود. میزان نگهداری دانشجویان سال اول دانشجوی سال اول تحصیلات تکمیلی در سال 2012 91.1 درصد بود.

واترلو ارائه می دهد بیش از 190 برنامه کارشناسی ارشد و دکترا برای دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیل هستند. الزامات پذیرش بر اساس برنامه متفاوت است.

آموزش Co-op واترلو

دانشگاه واترلو یک برنامه آموزشی همکاری با بیش از 17،000 دانشجوی کارشناسی در بیش از 140 برنامه کارآفرینی دارد. همه برنامه های آموزشی تعاونی در دانشگاه توسط انجمن آموزش تعاون کانادا کانادایی تأیید شده است.  برنامه پنج سالۀ کارآفرینی آنها شامل بیست و چهار ماه تجربه کاری است که به مدت چهار ماهه تقسیم شده است. ثبت نام در یک برنامه همکاری در دانشگاه واترلو کار استخدام کارآفرینی را تضمین نمی کند. علیرغم درصد بالای استخدام از طریق برنامه همکاری، بسیاری از دانش آموزان از طریق روش های دیگر، از جمله شبکه های شخصی دانشجویی و موقعیت های داوطلبانه تمام وقت بدون حقوق، استخدام می کنند.

همه برنامه های کارشناسی در دانشکده مهندسی و برخی از برنامه های دیگر در سراسر دانشکده هنر و دانشکده ریاضیات نیازمند اجرایی اجباری همکاری به عنوان بخشی از برنامه پنج ساله است. دانشکده مهندسی نیاز به حداقل پنج جایگاه همکاری (بیست ماه) دارد در حالی که برنامه های دیگر نیاز به حداقل چهار جایگاه همکاری دارند (شانزده ماه). برخی از دانشجویان در فرصت های بین المللی همکاری در خارج از کشور در شرکت های خصوصی و موسسات دولتی از جمله موقعیت در ژاپن، هنگ کنگ، چین، کره، آلمان و فرانسه شرکت می کنند.

زندگی دانشجویی واترلو

جمعیت شناسی دانشجو (2014-15)
  کارشناسی فارغ التحصیل
نر 54.80% 58.10%
زن 45.20% 41.90%
دانش آموز کانادایی 87.70% 68.80%
دانش آموز بین المللی 12.30% 31.20%

هفت کسب و کار و هشت خدمات دانشجویی را شامل می شود و حدود 200 باشگاه را شامل می شود. این فدراسیون همچنین هفته مدیریت، هفته و دیگر رویدادهای ویژه و کنسرتهای برگزار شده در محوطه دانشگاه را تحت نظارت قرار می دهد.  سازمان ها و باشگاه های معتبر فدراسیون دانشجویان، طیف گسترده ای از منافع از جمله دانشگاه ها، فرهنگ، مذهب، مسائل اجتماعی و تفریح ​​را پوشش می دهند. بسیاری از آنها در مرکز فعالیت دانش آموزان دانشگاه قرار دارند، مرکز زندگی دانشجویی. از ژوئن سال 2007، نه اداره دانشگاه و نه اتحادیه دانشجویی، برادری و ارشاد نیست .  آلفا اپسیلون پی ، Pi کاپا آلفا و سیگما چی به عنوان نامزدی برادری خارج از دانشگاه عمل می شوند، و Alpha Omicron Pi و Kappa Kappa Gamma به عنوان غیرمجازات شرکت نمی کنند.

این مقام روزنامه دانشجویی در دانشگاه است زدن ، که در طول پاییز و زمستان ترم و یک نسخه هر دو هفته برای ترم بهار منتشر نسخه در هفته است. Chevron قبلا روزنامه رسمی دانشجویی بود.  اختلاف با فدراسیون دانشجویان و ادراک دستور کار به طور چپ گرا به حذف موضع رسمی خود در رفراندوم در نوامبر 1978 منجر شده است.  قدیمی ترین نشریه دانشجویی در محوطه دانشگاه، ریاضیات NEWS ، منتشر شده توسط ریاضی دانشکده در چاپ و آنلاین، و یکی دیگر از نشریات مهم “جنگجو آهن، منتشر شده توسط دانشکده مهندسی.

باشگاه روزنامه نگاری دانشگاهی، که از کارکنان سابق The Chevron همراه با دانش آموزان دیگر تشکیل شده است، یک روزنامه دیگر را به نام Imprint ایجاد کرد که رسما در سال 1979 توسط رفراندوم به رسمیت شناخته شد. همچنین دانشگاه ایستگاه رادیویی CKMS-FM ، اکنون به نام SoundFM شناخته شده است. ایستگاه رادیویی به طور رسمی در سال 1977 گنجانده شد اما بعد از چند نظرسنجی، در سال 2008 فدراسیون دانشجویان و دانشگاه تمامی حمایت مالی از ایستگاه را لغو کرد و به یک مدل رادیویی جامعه منتقل شد .

برنامه ورزشی دانشگاه، Warriors های واترلو ، تیم های یخی ها و هاکی رویایی مردان و زنان را تشکیل می دهد.

دوچرخه سواری در واترلو

تیم های ورزشی این دانشگاه به عنوان Warriors واترلو شناخته می شوند . آنها در مسابقات Interuniversity دانشگاه دو و میدانی کنفرانس برای اکثر ورزش دانشگاهی. تیم های Varsity شامل بدمینتون، بیس بال، بسکتبال، کشور متقابل، هاکی روی زمین، اسکیت اسکیت، فوتبال کانادا، گلف، هاکی، اسکی روی اسکی، راگبی، فوتبال، اسکواش، شنا، مسیر و میدان، تنیس و والیبال شرکت میکنند. برنامه ورزشی در این دانشگاه به سال 1957 بازمیگردد، زمانی که دانش آموزان دانشکدههای دانشکده واترلو در برنامه ورزشی کالج واترلو (دانشگاه ویلفرد لوریر امروز) شرکت کردند. این دانشگاه زمانی که دانشکده های وابسته به دانشگاه واترلو تبدیل شد، تیم مستقل خود را داشت. تیم های بزرگی از دانشگاه ها و برنامه های ورزشی تفریحی دانشگاه توسط وزارت کار دو و میدانی و فعالیت های تفریحی اداره می شود.

این دانشگاه دارای تعدادی از امکانات ورزشی است که به تیم های ورشو و سایر دانشجویان باز می گردد. استادیوم با بزرگترین ظرفیت صندلی در دانشگاه Warrior Field است . این میدان به خانه هاکی و تیم های فوتبال در منزل می باشد و میزبان فوتبال است. این استادیوم دارای ظرفیت 5400 صندلی است. سایر امکانات عبارتند از: Complex Activity Physical، که شامل دو ورزشگاه، سالن والیبال ساحلی، اتاق نشیمن و استخر است، و همچنین در محل بدمینتون، بسکتبال، اسکواش، شنا و تیم والیبال در خانه قرار دارد. زمین یخ کولومبیا در سال 1983 ساخته شد و خانه مسابقات خانه هاکی دانشگاه را با ظرفیت 700 صندلی جای می دهد. میدان یخی دو بار در سال های 1990 و 2003 گسترش یافته است و در حال حاضر شامل سه سالن بدنسازی و تعدادی از مراکز تناسب اندام است. از جمله میدان فوتبال، دانشگاه هفت زمین بازی در فضای باز را اداره می کند، و زمینه های 1 و 2 برای تیم های فوتبال و راگبی در نظر گرفته شده است. بقیه زمینه ها توسط برنامه های ورزشی تفریحی دانشگاه استفاده می شود.

برنامه سرعت در واترلو

برنامه Velocity University of Waterloo مدعی است که بزرگترین انکوباتور راه اندازی کسب و کار در جهان در خود داراست. سرعت، فضای کاری را برای 120 شروع می کند.

اشکال واترلو

این کت و شلوار دانشگاه برای اولین بار در اکتبر سال 1961 توسط دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت، اما در ماه اوت سال 1987 میلادی توسط Lord Lyon King of Arms صادر شد. تا سال 15 فوریه 2001 آن را با اداره Heraldic Canada ثبت نام نکرد. چهار تن از نشانگان وجود داشت. اولین بار از سال 1961 تا سال 1996 استفاده شد، زمانی که دومین سپر روشن زرد با استفاده از شیرهای کمی شکل متفاوت معرفی شد. پس زمینه زرد در سال 2000 به پایان رسید و در نهایت، شیرهای اصلی در سال 2010 دوباره به همراه تلاش برای جایگزینی استفاده از این نشانۀW با آرم آینده W بود . لوگوی جدید در نهایت پس از مخالفت دانشجویان رد شد.

شیرهای قرمز روی طلا در دستان دانشگاه از سوی آرتور ولزلی، نخستین دوک ولینگتون ، که ناپلئون را در نبرد واترلو شکست دادند ، تصویب شد . شهر واترلو پس از یک منطقه در جنوب بود به نام بروکسل ، بلژیک ، که در آن نبرد رخ داده است. شروون بر روی اسلحه از اسلحه هربرت کیچنر، اول اریل کچنر ، فیلد مارشال با ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول گرفته شد. الگوی سیاه و سفید مورد استفاده در شروون بر اساس رنگ پروس بود ، همانطور که احترام به میراث آلمان در منطقه.  شهر کیپنر در اصل به نام برلین شناخته شده بود، اما پس از ارل کایچنر در سال 1916 در زمان جنگ جهانی اول تغییر نام یافت.

شعار و آهنگ واترلو

شعار لاتین دانشگاه Concordia cum veritate است که به عنوان “در هماهنگی با حقیقت” ترجمه شده است. در اکتبر سال 1961، همراه با کت و شلوار دانشگاهی معرفی شد. تعدادی از آهنگها معمولا در مراسم مختلفی مانند شروع ، جشن و رقابتهای ورزشی پخش شده و آواز می خوانند .آهنگ اصلی این دانشگاه به نام “سیاه و سفید و طلا” شناخته می شود. کلمات توسط KD Fryer و HF Davis نوشته شده بود، در حالی که موسیقی توسط آلفرد کونز تشکیل شده بود .

تحصیلات در کبک

در منظر کلی تمام شرایط لازم برای کسب پذیرش تحصیل در استان کبک مشابه با توضیحات بالا است با این تفاوت که داشتن مدرک زبان فرانسه TCF در سطح B2 در کبک برای کسب پذیرش بسیار کارساز است. در این استان آموزش عالی شامل تحصیلات کالج (Collégial) و تحصیلات دانشگاهی (Universitaire) می شود.

البته شرایطی نیز برای دانشجویان خارجی که در این استان فارغ التحصیل می شوند وجود دارد که با ارائه مدرک زبان فرانسه TCF در سطح B2 اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.

برای تحصیل در استان کبک ابتدا باید از یک دبیرستان یا کالج یا دانشگاهی در این استان پذیرش بگیرید بعد از وزارت مهاجرت کبک تقاضای صدور گواهی اجازه تحصیل در کبک به نام CAQ کنید سپس با این پذیرش و گواهی؛ تقاضای ویزای تحصیلی و Study Permit کنید.

تحصیلات کالج (Collégial)

در کبک کالج مرتبه تحصیلات عالی بالاتر از دبیرستان است. این نوع تحصیلات اساسا در شبکه دولتی و بوسیله دانش سراهای آموزش های عمومی و حرفه ای (Cégeps) ارائه می گردد. این سیستم های آموزشی برنامه های آموزشی پیش دانشگاهی را برای یک دوره دو ساله و برنامه های آموزشی فنی را برای یک دوره سه ساله برگزار می نمایند. که مورد اول فرد را به تحصیلات دانشگاهی می رساند، درحالی که مورد دوم علاوه بر اینکه در برخی شرایط، به نامبرده امکان دسترسی به دانشگاه را فراهم می کند، فرد را برای بازار کار آماده می نماید.

دیپلم تحصیلات کالج (DEC):

 مدرکی تحصیلی ارائه شده در چهارچوب برنامه های تحصیلات پیش دانشگاهی و برنامه های فنی است. این همچنین می تواند منجر به بدست آوردن یک گواهی تحصیلات در کالج (QEG) گردد که یک دوره آموزشی فنی با مدت متغیر (330 تا 1350 ساعت) بوده و منتهی به فرصت در بازار کار می شود.

تحصیلات دانشگاهی در کبک : در کبک تحصیلات دانشگاهی شامل سه دوره آموزشی می باشد:

دوره اول:

دوره اول دانشگاهی عموما منجر به بدست آوردن دیپلم کارشناسی (Diplôme de baccalauréat) می شود. این مدرک نشانگر آموزش حداقل 90 واحد درسی است که در شرایط معمول یک دوره سه ساله تمام وقت به طول می انجامد. یک واحد درسی معادل 45 ساعت دوره تئوری یا کار عملی است. برخی برنامه ها، به ویژه آموزش های تربیت مدرس، مهندسی و پزشکی شامل واحدهای درسی بیشتر بوده و چهار یا پنج سال به طول می انجامد.

تحصیلات کارشناسی منتهی به بازار کار یا ادامه تحصیلات در دوره دوم و سوم دانشگاهی خواهد شد.

انواع مختلفی دیپلم کارشناسی وجود دارد:

 • کارشناسی تخصصی
 • کارشناسی با تخصص اصلی یا فرعی
 • کارشناسی عمومی

1- کارشناسی تخصصی: تمامی دوره ها معطوف به یک آموزش خاص یا یک زمینه تحصیلی منفرد یا گروه های تحصیلی یا زمینه های تحصیلی مرتبط است. این دوره شامل ۹۰ واحد درسی یا بسته برنامه بیشتر تر آن می باشد.

2- کارشناسی با تخصص اصلی و فرعی: این مدرک نتیجه مشارکت دو گروه آموزشی است. این مدارک شامل:

-یک بخش اصلی (تخصص اصلی) که یک برنامه آموزشی ۶۰ واحدی بوده و یک دوره که معمولا دو سال تمام وقت است، به طول می انجامد که قسمت اعظم این دوره در یک گروه آموزشی یا یک زمینه تحصیلی منفرد می باشد.

– یک بخش فرعی (تخصص فرعی) که یک برنامه آموزشی ۳۰ واحدی بوده و یک دوره که معمولا یک سال تمام وقت است، به طول می انجامد که قسمت اعظم این دوره در یک گروه آموزشی یا یک زمینه تحصیلی منفرد می باشد.

به هر حال، یک دانشجو می توانند در دانشگاه برای بدست آوردن یک دیپلم (Diplôme) و یا یک گواهی (Certificat) ثبت نام نماید. دیپلم، توفیق در گذراندن یک برنامه که عموما شامل ۶۰ واحد درسی است را تایید می نماید، در حالی که گواهی موفقیت در یک برنامه که عموما شامل ۳۰ واحد درسی است را تصدیق می کند.

3-کارشناسی عمومی: زمانی اعطا می شود که سه گواهی که هر یک برای ۳۰ واحد درسی اعطا شده باشد، بدست آید.

دوره دوم:

برنامه های دومین دوره دانشگاهی دو نوع هستند. یک دیپلم کارشناسی ارشد پس از یک برنامه فوق لیسانس حرفه ای که کارشناسی ارشد بدون پایان نامه یا یک برنامه فوق لیسانس تحقیقاتی که کارشناسی ارشد با پایان نامه نامیده می شوند، اعطا خواهند شد. این برنامه ها به یک تخصص در یک زمینه تحصیلی یا یک تحقیق مقدماتی در یک یا چند گروه آموزشی مربوط می باشند. برنامه کارشناسی ارشد عمدتا شامل 45 واحد آموزشی و به طور معمول در دو سال زمان بندی می شود. نوع دوم تحصیلات دوره دوم منجر به اخذ یک دیپلم یا گواهی می شود. برنامه تحصیلی عمدتا شامل 30 واحد آموزشی بوده و در شرایط معمول یک سال تمام وقت به طول می انجامد.

دوره سوم:

سومین دوره دانشگاهی با تحقیق علمی شروع شده و فرد را برای یک کار تحقیقاتی آماده می نماید. دانشجوها می توانند بعد از یک برنامه که حداقل شامل 90 واحد آموزشی بوده و حداقل سه سال تمام وقت به طول می انجامد به مدرک دکترا (Ph.D) نائل شوند. بدست آوردن این درجه ویژه، نگارش و دفاع از یک پایان نامه دکترا (Thèse) را ایجاب می نماید. برای بدست آوردن شرایط بورس و میزان کمک هزینه دریافتی از دولت کبک بدانید که وام و بورس توسط اداره Aide Financiére aux études داده می شود. در ضمن از دفتر Aide Financiére می توانید درباره میزان وام و بورس رشته مورد علاقه تان باخبر شوید.

هزینه تحصیل در کبک

هزینه تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل، استان محل تحصیل و رشته تحصیلی دارد و با در نظر گرفتن این موارد:

دوره های کارشناسی: از ۲۵ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار در سال،

دوره های ارشد: از ۱۵ هزار دلار تا ۳۰ هزار دلار در سال متغیر می باشد.

کالج ها: از 15000 تا 25000 دلار در سال

هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کانادا، سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار تخمین زده می‌شود. هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

تعداد افراد همه ایالت ها به جز کبک
دانشجو / دانش آموز شهریه + هزینه یک سال زندگی به میزان ۱۰۰۰۰ دلار
یک همراه هزینه یک سال زندگی به میزان ۴۰۰۰ دلار
همراه بیشتر از یک نفر هزینه یک سال زندگی به میزان ۳۰۰۰ دلار برای هر فرزند

برای کسب ویزای تحصیلی (دانشجویی و یا دانش‌آموزی) کانادا می‌توانید به دو صورت آنلاین (از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا) و یا کاغذی (با دریافت فرم‌ه‍‌ا از وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا، پرکردن و تحویل دادن آنها به یکی از مراکز VAC) اقدام کنید. مراکز VACو یا Visa Application Center مراکز طرف قرارداد سفارت کانادا هستند و در برخی کشورها وجود دارند. نزدیک‌ترین مراکز دریافت درخواست ویزای کانادا به ایران  ترکیه و امارات هستند.

به طور معمول اخذ ویزای کانادا نیاز به مصاحبه ندارد اما از سال 2013 شهروندان14 تا 80 ساله برخی کشورها ملزم به انجام بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) شده‌اند. بیومتریک در یکی از مراکز VAC صورت می‌گیرد. پس از ارسال مدارک ( به صورت آنلاین ) برای شما وقت بیومتریک تعیین می‌شود که در زمان مشخص باید در یکی از مراکز VAC حضور پیدا کنید. در صورت تحویل مدارک به صورت حضوری بیومتریک شما در همان مرکز انجام می‌شود.

در پروسه اخذ ویزا نیازی به ارائه و ارسال اصل گذرنامه نیست و تنها تصویر گذرنامه شما در پرونده درج می‌شود اما در هنگام حضور در مراکز  VAC لازم است اصل گذرنامه را همراه داشته باشید. پس از بررسی پرونده نیز نتیجه حاصل برای شما ارسال می‌گردد.

جهت کسب این ویزا نیز مانند دیگر ویزاهای کانادا یک سری مراحل مشخص مانند جمع‌آوری مدارک، پر کردن فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه باید به دقت طی شوند. ترجمه مدارک به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه قابل ‌پذیرش است.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا ( نامه CAQ برای درخواست‌کنندگان تحصیل در کبک)
 • برنامه تحصیلی (Study Plan)
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت و صفحاتی که مهر ویزا خورده‌اند
 • اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه (اسکن اصل شناسنامه به‌همراه ترجمه برای همراهان در صورت تأهل)
 • دو قطعه عکس ۵/۳ در ۵/۴
 • سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامه سابقه و بیمه کاری
 • فیش واریز شهریه
 • بسته به مقطع تحصیلی و مؤسسه آموزشی ممکن است نیاز به ارائه مدارک دیگری مانند مدرک زبان، معرفی‌نامه استاد یا مقاله چاپ‌شده باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید از مؤسسه آموزشی مورد نظر کسب اطلاعات کنید.

درصورت ثبت درخواست آنلاین، این مدارک در حساب کاربری شما در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بارگذاری می‌شود. درصورت ارائه حضوری، مدارک را باید به دفاتر اعطای ویزا تحویل دهید. درهر دو حالت ثبت اینترنتی درخواست و یا تحویل مدارک با حضور در کنسولگر‌ی یا دفاتر اعطای ویزای کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی خود باید فرم‌های زیر را پر کنید:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • فرم اطلاعات خانواده
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی
 • فرم اِسکِجِل وانسفارت کانادا

فرم‌های مذکور در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دردسترس هستند. ممکن است لازم باشد فرم‌های دیگری را نیز پر کنید.به خاطر داشته باشید باید فرم‌ها را به‌طور کامل و با صداقت پر کنید. بهتر است هیچ قسمتی را خالی نگذارید. اگر برخی قسمت‌ها مربوط به شما نمی‌شود با عبارت «Not Applicable» یا «NA» این موضوع را مشخص کنید. فرم‌‌های ناقص احتمال رد شدن پرونده شما را افزایش می‌دهند. بنابراین لازم است در تکمیل مدارک و فرم های لازم نهایت دقت را به کار ببرید. هزینه‌هایی که صرفا مربوط به دریافت ویزا هستند و باید به دولت کانادا پرداخت شوند، شامل هزینه درخواست و درصورت نیاز هزینه بایومتریک است. بهتر است هزینه درخواست و هزینه بایومتریک هم‌زمان پرداخت شوند پرداخت های سفارت باید به صورت اینترنتی انجام شوند. پس از ثبت درخواست‌ اینترنتی و از طریق حساب کاربری‌ خود (در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا) باید هزینه‌ها را پرداخت کرده و ازرسید آن پرینت بگیرید. نسخه‌ای از رسید را باید ضمیمه درخواست‌ خود کرده و یک نسخه از آن را برای خود نگه دارید. در صورت درخواست غیراینترنتی یا کاغذی باید از طریق یکی از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت هزینه ها را پرداخت کرده و رسید پرینت شده را ضمیمه پرونده کنید.

فارغ از نتیجه درخواست شما،  پس از شروع بررسی هزینه ی‌پرداختی قابل‌استرداد نیست. قابل ذکر است پرداخت هزینه با هر کارتی ممکن نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر از کارشناسان حرفه‌ای امور ویزا در این زمینه کمک بگیرید.

در‌صورت ارائه درخواست به صورت کاغذی، همه مدارک و فرم‌ها را یک ‌جا تحویل می‌دهید.

پس از ثبت و ارائه درخواست، نخست کامل ‌بودن همه فرم‌ها، پرداخت هزینه و مدارک مورد نیاز ارزیابی می‌شود. اگر هریک از این موارد نقص داشته باشد، درخواست شما برگشت داده شده و تازمانی‌که درخواست کامل و بی‌نقص خود را ارائه نکنید اقدامی برای بررسی آن صورت نخواهد گرفت. درخواست شما توسط یکی از کارکنان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (افسر پرونده) مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر پرونده با بررسی همه مدارک و اطلاعات ارائه شده، تصمیم می‌گیرد که آیا به مصاحبه حضوری نیاز است یا خیر. اگر چنین باشد، تاریخ، زمان و مکان آن به شما اعلام می‌شود.

چه در صورت رد شدن و چه پذیرفته شدند درخواست ویزای شما هیچ گونه مدرکی بازگردانده نمی شود. در صورت رد شدن درخواست دلیل ردشدن درخواست‌تان به شما اعلام می‌شود. در صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را  تحویل سفارت دهید. در نهایت معرفی‌نامه‌ای که تأیید ویزا را اعلام می‌کند، به شما ارائه می‌شود .معرفی نامه معادل ویزای تحصیلی نیست اما ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه‌ معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مأمور مرزی درباره ارائه ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده است و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور را ترک می‌کنید، ویزای شما صادر می‌شود.

زمان بررسی درخواست ویزای دانش آموزی کانادا بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه هم‌زمان بیومتریک و … دارد. درصورت کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، درحال‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی 15 هفته است. البته به این مدت، باید زمان لازم برای ارائه بیومتریک (اگر هم‌زمان با ثبت درخواست، ارائه نشده باشد) و نیز زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائه ویزا (درصورت ثبت غیراینترنتی) اضافه شود.

معمولا جزئیات رد شدن ویزا ارائه نمی‌شود اما دلیل ردشدن درخواست در نامه‌ای به شما اعلام می‌شود.  در زیر برخی علل رد شدن ویزای تحصیلی بیان می گردد :

 • وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی
 • عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا
 • نداشتن مدرک زبان
 • عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
 • نقص پرونده و مدارک

امکان اعتراض به نتیجه ویزا برای شما وجود دارد اما احتمال تغییر نتیجه بعید است. بهتر است پس از رفع ایرادات وارده و بهبود شرایط درخواست جدیدی ارائه کنید. از جله موارد قابل تغییر عبارتند از:

مدارک موردنیاز را کامل و خوانا ارائه کنید.

دلیل انتخاب برنامه یا رشته موردنظر را توضیح داده و تأثیر آن را در دست‌یابی به اهداف آینده‌تان روشن کنید.

مطمئن شوید از مؤسسه‌ای پذیرش گرفته‌اید که در فهرست مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) است قرار دارد.

کمک گرفتن از مشاوران حرفه‌ای نقش بسزایی در پذیرش درخواست ویزای شما دارد. با راهنمایی کارشناسان باتجربه ی ایران‌کانادا می‌توانید احتمال ردشدن درخواست‌ خود را کاهش داده و به حتی به صفر برسانید. ارائه ی پرونده و نامه ی رد درخواست به کارشناسان ایران‌کانادا، به شما در روشن شدن این عامل یا عوامل کمک می‌کند.

شرایط درخواست ویزای همراه دانش آموزی

به‌منظور دریافت ویزا برای همراهان ازجمله والدین، همسر و فرزندان، می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

 • درخواست ویزای توریستی:‌ اگر هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید هم‌زمان با ویزای تحصیلی دانش آموز،ویزای توریستی کانادا که تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.
 • درخواست ویزای کار: اگر فرد دارای ویزای تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا باشد، همسر او می‌تواند برای دریافت ویزای کار اقدام کند. بهتر است ارائه ی درخواست ویزای تحصیلی درخواست‌کننده و ویزای کار همسر، هم‌زمان انجام شود. اما پس از دریافت ویزای تحصیلی و اقامت در کانادا هم می‌توان برای ویزای کاری همسر اقدام کرد.

فرزندان زیر 18 سال والدینی که پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

Working in Canada as an International Student

وزارت مهاجرت کانادا به دانشجویان خارجی اجازه کار در کانادا در حین تحصیل با شرایط محدودی را می دهد (حدود 20 الی 22 ساعت در هفته).  دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی و بالاتر مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) که ویزای معتبر تحصیلی دارند، امکان کار پاره‌وقت را در محیط مؤسسه برای دانشگاه یا کارفرمای خصوصی دیگری که در درون دانشگاه فعالیت می‌کند، خواهند داشت.

با داشتن ویزای تحصیلی و به‌شرط اینکه واجد برخی شرایط باشید، می‌توانید در موقعیت‌های زیرشاخه طرح‌های کاری مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا که به دانشجویان ارائه می‌شود، کار کنید.

با توجه به اینکه  ویزای تحصیلی، امکان کار کردن خارج از دانشگاه را تا 20 الی 22 ساعت در هفته در طول نیم‌سال آموزشی، و همچنین کار تمام‌وقت در تعطیلات زمان‌بندی‌شده بین دو نیم‌سال را به‌شرط برخورداری از ویژگی‌های زیر داراست :

 • ویزای تحصیلی شما معتبر باشد.
 • دانشجوی آموزش عالی یا برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزش عالی، یا شرکت‌کننده برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در دبیرستان‌های معتبر کبک باشید.
 • مدت دوره دست‌کم ۶ ماه باشد و در پایان به شما مدرک یا گواهی پایان تحصیل ارائه شود.
 • قوانین و شرایط ویزای تحصیلی و همچنین قوانین کار خارج از مؤسسه (مانند تجاوز نکردن از حد ۲۰ ساعت کار در هفته) را رعایت کنید.
 • درصورتی که کارآموزی بخشی الزامی از دوره آموزشی باشد، دانشجویان خارجی اجازه کار به‌عنوان کارآموز را خواهند داشت. برای کار نیاز به اجازه کار به‌عنوان کارآموز دارید.

با داشتن ویزای تحصیلی احتمال اینکه بتوانید خارج از مرکز آموزشی کار کنید یا شغلی در دایره‌ پروژه‌ تحصیلی‌تان به‌عنوان دست‌یار یا کارآموز پیدا کنید بیشتر است. مهم‌تر اینکه می‌توانید پس از پایان تحصیل برای اقامت دائم اقدام کنید. بنابراین حتی اگر شرکت در دوره آموزشی موردنظرتان نیازی به دریافت ویزا ندارد، بهتر است برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید.

دانشجوی خارجی باید توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل خود را در حین تحصیل داشته باشد. دانشجویان خارجی تنها اجازه دارند به صورت نیمه وقت در کانادا کار کنند.

یکی از امتیازات عالی که به دانشجویان خارجی متاهل داده می شود؛ امکان صدور ویزای کار تمام وقت برای همسر است. این ویزا این امکان را می دهد تا در زمان تحصیل دانشجو؛ همسر او در کانادا به طور تمام وقت کار و زندگی کند. میزان دستمزد برای سال 2020  بسته به شغل مربوطه حداقل ۱3 دلار در ساعت به بالا می باشد.

البته لازم به ذکر است فرصت تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی این امکان را دارد که فارغ التحصیلان اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.

پس از پایان تحصیل، برای کار کردن نیاز به اجازه کار دارید. به دو روش می‌توانید ویزای کار بگیرید:

 • اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP)
 • دیگر انواع اجازه کار

چنانچه فارغ‌التحصیل مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) باشید و مدت دوره آموزشی‌تان بیش از ۸ ماه باشد، می‌توانید برای دریافت اجازه کار پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنید. در نظر داشته باشید که همه این مؤسسات چنین امتیازی ندارند.

هزینه درخواست این ویزا، ۲۵۵ دلار کانادا و مدت پردازش آن درصورت ثبت آنلاین ۶۹ روز است. مدت اعتبار این ویزا بستگی به طول دوره آموزشی‌ شما دارد.

تحصیل در کانادا و انواع ویزای کار

 • اجازه کار آزاد (Open work permit)
 • اجازه کار محدود یا ویژه (Employer-specific work permit)

 تقسیم می‌شود. ویزای نخست اجازه کار در شغل‌های مختلف و برای کارفرمایان گوناگون را به شما می‌دهد. ویزای ویژه  کاری  (Employer- Specific Work Permit)امکان کار برای کارفرمایی خاص را فراهم می‌کند. روند درخواست ویزای کار بسته به نوع شغل، کارفرما، داشتن پیشنهاد کاری و عوامل دیگر متفاوت است.

شرایط اخذ ویزای PGWP ( ویزای کاری پس از تحصیل)

افراد برای اینکه بتوانند اجازه کار پس از تحصیل را دریافت کنند بایستی حداقل یک دوره 8 ماهه را به صورت تمام وقت و پیوسته در یک مرکز آموزشی معتبر گذرانده و مدرک پایان دوره را دریافت کرده‌باشند. طول مدت اجازه کار بسته به طول دوره تحصیلی متفاوت است.

 • کار در محوطه دانشگاه :در صورتی که دانشجو شرایط کار در کمپ دانشگاهی را داشته باشد اجازه کار به وی داده‌خواهد‌شد.

شرایط کار در محوطه دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی:

اجازه‌نامه تحصیلی STUDY PERMIT

داشتن شماره بیمه اجتماعی SIN

دانشجوی تمام وقت بودن در:

 • مراکز تحصیلی دولتی نظیر کالج یا دانشگاه و یا CEGEPدر کبک
 • کالج‌های خصوصی در ایالت کبک که تحت قوانین دولتی فعالیت می‌کند و حداقل 50 درصد از کمک هزینه‌های دولتی استفاده می‌کند.
 • مدارس خصوصی تحت قوانین ایالتی فعالیت می‌کنند.
 • کار در کمپ دانشجویی شامل کار برای کارفرمای مستقر در کمپ دانشگاهی است. کارفرما می‌تواند دانشگاه، یکی از اساتید دانشگاه، یک سازمان دانشجویی،کسب و کار خصوصی که در محدوده کمپ دانشگاهی فعالیت می‌کند و یا یک پیمانکار خصوصی که خدمات مربوط به دانشگاه را ارائه می‌کند. همچنین این فعالیت می‌تواند خویش فرما باشد. کار در کمپ دانشگاهی نیاز به کسب اجازه کار ندارد.
 • کار کردن در کانادا به عنوان دانشجوی کارشناسی و یا کارآموز

دانشجویان بین‌المللی که در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادایی مشغول به تحصیل در برنامه‌های خاصی هستند که نیاز به شرکت در دوره کارآموزی اجباری دارند علاوه بر اجازه‌نامه تحصیلی معتبر نیاز به اجازه کار هم دارند.

 • کار در خارج از محوطه دانشگاه : در صورت داشتن شرایط زیر می‌توانید بدون اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه مشغول به کار شوید.
 • داشتن اجازه‌نامه تحصیلی
 • تحصیل به صورت تمام‌وقت در یکی از مراکز آموزشی معتبر در کانادا
 • قید شدن اجازه کار بروی اجازه نامه تحصیل
 • داشتن شماره بیمه نامه اجتماعی SIN
 • تحصیل در یک دوره آموزشی حداقل 6 ماهه که در پایان منجر به کسب مدرک می‌شود.

پس از پایان تحصیل می‌توانید برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید. به‌ عنوان کسی که در کانادا تحصیل کرده و احتمالا تجربه کاری هم دارد، شانس خیلی خوبی برای دریافت اقامت دائم کانادا دارید.

تحصیل در کانادا – دانشگاه کبک در مونترال (UQAM) دانشگاه یوکم

دانشگاه کبک در مونترال که به فرانسوی Université du Québec à Montréal نوشته می‌شود یک دانشگاه عمومی است که در شهر مونترال استان کبک واقع شده است. این دانشگاه که زبان فرانسوی زبان رسمی آن محسوب می‌شود بزرگترین عضو تشکیل دهنده سیستم دانشگاهی کبک محسوب می‌شود. دانشگاه یوکم در 9 آپریل سال 1969 با تلفیق چند مدرسه و کالج توسط دولت کبک افتتاح شد. این داشنگاه بیش از 43.314 دانشجو مشغول تحصیل را در خود جای داده است. این دانشجویان در شش دانشکده و یک مدرسه مشغول به تحصیل هستند. دانشکده‌های هنر، آموزش، ارتباطات، علوم سیاسی و حقوق، علوم و علوم اجتماعی و همچنین مدرسه مدیریت از جمله زیر مجموعه‌های آموزشی این مجموعه‌ی دانشگاهی هستند. مدارک تحصیلی ارایه شده در این دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در بر می‌گیرد. دانشگاه یوکم در کنار دانشگاه مونترال، یکی از دو دانشگاهی است به شکل کامل زبان فرانسوی در آن در جریان است و تنها 1 درصد از دانشجویان آن با ریشه زبانی انگلیسی در آن مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه یوکم به ریاست Réal Raymond دارای حداقل 1049 عضو علمی است که به عنوان اساتید دانشگاه در آن مشغول به آموزش دانشجویان هستند. این دانشگاه بر اساس انتخاب مجلاتی مانند ARWU World دارای جایگاه 501-600 در بین دانشگاه‌های جهان است و در سطح کانادا نیز توسط مجلات مختلف و بر اساس معیارهای مختلف رتبه‌های مختلفی مانند 13، 20، 21 یا 29 را دریافت کرده است. این دانشگاه همانند دیگر دانشگاه‌های کانادا دارای تیم ورزشی نیز می‌باشد که با رنگ‌های سفید و آبی شناخته می‌شوند. نام این تیم‌ها نیز Citadins می‌باشد.

در ادامه میانگین هزینه‌های جانبی تحصیلی در این دانشگاه را برای شما محاسبه می‌کنیم. این هزینه‌های میانگین و حداقل سطح هزینه‌های جانبی تحصیلی برای یک دانشجوی خارجی که تنها زندگی می‌کند است. مدت زمان تحصیل نیز در این محاسبه 12 ماه در نظر گرفته شده است. برای دریافت هزینه‌های اصلی تحصیلی به آدرس اینترنتی که در انتهای این بخش قرار می‌گیرد مراجعه کنید. دلیل اینکه ما هزینه‌های اصلی تحصیل را در اینجا نیاورده‌ایم این است که هزینه تححصیلات در برنامه‌های مختلف تحصیلی متفاوت است و بهتر از هر فرد با توجه به نیاز خود آن‌ها را محاسبه کند. لازم به ذکر است که مبالغ یاد شده به دلار کانادا محاسبه می‌شود.

 • اقامت در خارج از دانشگاه یا در خوابگاه دانشگاه: 7441 دلار
 • بیمه‌ی منزل: 616 دلار
 • غذا: 5212 دلار
 • حمل و نقل عمومی (اتوبوس یا مترو): 616
 • تلفن، اینترنت و…: 1231 دلار (تلفن ثابت و اینترنت نامحدود با هزینه خوابگاه دانشگاه محاسبه می‌شود)
 • بیمه پزشکی: 972 دلار
 • کتاب‌ها، لوازم دانشگاه، هزینه‌های اوقات فراغت، خرید لباس و دوره‌ی کارآموزی: 3907 دلار
 • تجدید اجازه تحصیل: 270 دلار
 • جمع کل: 19965 دلار

دریافت هزینه تحصیلی برای هر برنامه تحصیلی:

https://etudier.uqam.ca/cout-bourses

وبسایت دانشگاه (به زبان فرانسوی):

https://uqam.ca/

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست