1. خانه
  2. navigate_before
  3. اوکراین
  4. navigate_before
  5. تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی

تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی

تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی از دانشگاه های اوکراین
فهرست محتوا پنهان

تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی یکی از راه های مهاجرت به اوکراین می باشد. ما در این مطلب سعی کردیم تمامی تجارب و مستندات در مورد شرایط تحصیل در اوکراین و همچنین اطلاعات مربوط به دانشگاه های اوکراین را گردآوری کنیم تا شما بتوانید با دانش کافی. برای اخذ ویزای تحصیلی در اوکراین اقدام نمایید. همچنین اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش های اقامت و مهاجرت به اوکراین دارید می توانید از سریق این لینک اقدام نمایید.

اوکراین کشوری اروپایی است که با ارائه دادن دوره های آموزشی مختلف در رشته های گوناگون. اما با هزینه های پایین و مقرون به صرفه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی. و نیز معتبر بودن مدارک صادره از موسسات و واحدهای آموزش عالی در آن کشور. توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی را به ادامه ی تحصیل به خصوص در رشته های مرتبط با علوم پزشکی. به خود جلب کرده است.

شرایط تحصیل در اوکراین

دانشجویی که می خواهد استارت تحصیل در این کشور را بزند در وهله ی اول باید با شرایط تحصیل در اوکراین در مقاطع مختلف دانشگاهی آشنایی داشته باشد. رنکینگ دانشگاه های اوکراین در اروپا جزو دانشگاه های خوب به حساب می اید  و مدرک دانشگاهی اوکراین در بسیاری از کشورهای دنیا مورد تایید است . بهترین دانشگاه های اوکراین در ردیف بهترین دانشگاه ها در سراسر جهان قرار گرفته اند. این دانشگاه ها به دو دسته ی دولتی و غیر دولتی یا خصوصی تقسیم شده اند.

دانشگاه‌های موجود در کشور اوکراین در رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی QS  در سال ۲۰۱۸ انتخاب شدند. این در حالی است که ۸ دانشگاه دیگر هم در رتبه‌بندی دانشگاه‌های  EECA در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتند. از جمله ی این دانشگاه ها می توان به چند مورد اشاره کرد:

تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه ملی خارکف یا V. N. Karazin Kharkiv National University

دانشگاه ملی خارکف دارای عالی‌ترین رتبه‌ی دانشگاهی در کشور اوکراین است. که با درجه‌ای ما بین رتبه‌های ۴۰۱  تا ۴۱۰ جهانی در این جایگاه حضور دارد. این دانشگاه واقع در خارکوف است که دومین دانشگاه قدیمی این کشور می‌باشد. دانشگاه ملی خارکف در سال ۱۸۰۴ تاسیس شده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی  EECA برای دانشجویان بین‌المللی خود. رتبه‌ی سوم را کسب کرده است. شرایط عمومی دانشگاه خارکف ملی به فاصله ی چند سال دارای پیشرفت قابل توجهی بوده است. این دانشگاه در طی دو سال متوالی ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از رتبه ی ۵۰۰ به رتبه ی ۳۸۲ دست یافته است. دانشگاه خارکف در خارکف قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور اوکراین می باشد.

دانشگاه تاراس شفچنکو Taras Schevchenko National University of Kyiv

دانشگاه ملی تاراس کیف دارای رتبه‌بندی ۳۴ از EEAC می‌باشد که در رنکینگ جهانی رتبه‌ای مابین ۴۱۱ تا ۴۲۰ را به‌ خود اختصاص داده است. دانشگاه تاراس شفچنکو یا همان دانشگاه ملی کیف که در پایتخت این کشور واقع شده است اغلب به‌ عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های موجود در کشور اوکراین مطرح است و علاقه‌مندان زیادی جهت تحصیل در اوکراین این دانشگاه معتبر را انتخاب می‌کنند. این دانشگاه بیشتر از ۲۶ هزار دانشجو دارد و قراردادهای همکاری دوجانبه‌ی زیادی با بیش از ۲۲۷ موسسه آموزشی و علمی خارجی از ۵۷ کشور جهان را دارد.

دانشگاه ملی و فنی اوکراین یا موسسه پلی تکنیک کیف

National Technical University of Ukraine “Kyiv Polytechnic Institute” دانشگاه ملی و فنی اوکراین یا همان موسسه‌ی پلی تکنیک کیف رتبه‌ای ما بین ۵۰۱ تا ۵۵۰ بین المللی و همین‌طور رتبه ۴۹ در رتبه‌بندی EECA  امسال را به ‌خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور اوکراین با بیش از ۳۶ هزار دانشجو در دو شعبه‌ی خود یکی در شهر کیف و دیگری در شهر سیلاووتچی است. این موسسه‌ی آموزش عالی یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های اوکراین است که توانسته است مهندسین و دانشمندان برجسته‌ی جهانی. از جمله سرگئی کرولوف را تربیت کند.

دانشگاه‌های برتر در کشور اوکراین از لحاظ رتبه‌بندی جهانی و رتبه‌بندی دانشگاهی QS عبارتند از

  • دانشگاه فنی و ملی خاراکف رتبه‌بندی ۷۰۱ تا ۷۵۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۹۳ در EEAC 2
  • دانشگاه ایالتی سومی رتبه‌بندی ۸۰۱ تا ۱۰۰۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۱۰۳ در EEAC 3.
  • دانشگاه ملی دونتسک رتبه‌بندی ۸۰۰ ۱ تا ۱۰۰۰ جهانی و رتبه‌بندی منطقه‌ای ۱۲۸ در EEAC

تحصیل در اوکراین و اخذ ویزای تحصیلی خارکوف

به ‌خاطر جامعه‌ی دانشگاهیان و روشن‌فکران روسی زبانش و هم‌چنین برای صحنه‌های موسیقی پر جنب و جوش و مخصوصاً موسیقی معروف راک. شناخته شده است. دانشگاه‌ها در خارکف (یا خارکوف در روسیه) شامل ۱۳ دانشگاه ملی و هم‌چنین بسیاری دیگر از موسسات آموزش عالی هستند. این شهر دارای رتبه‌بندی دانشگاهی برتر در اوکراین و همین‌طور رتبه‌بندی دانشگاه جهانی در سال ۲۰۱۸ می‌باشد. از جمله سایر دانشگاه‌های موجود می‌توان به ‌دانشکده‌ی فنی و پلی تکنیک خارکوف اشاره کرد که با رتبه‌بندی ۷۰۱ تا ۷۵۰ از جمله دانشگاه‌های برتر این کشور می‌باشند.

همین‌طور “دانشکده ملی خودرو و بزرگراه” خارکوف. دانشکده‌ی ملی پزشکی خارکف. دانشگاه ملی هوا و فضای خارکف و همین‌طور موسسه‌ی حمل و نقل هوایی خارکف از جمله موسسات آموزش عالی قابل توجه این شهر می‌باشند. خارکوف دارای جمعیت عظیمی از دانشجویان بین‌المللی است که با هدف تحصیل در اوکراین شهر خارکوف را انتخاب کرده‌اند. بنابراین مطمئن باشید که هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای اوکراین پایین‌تر می‌باشد.

درخواست ثبت نام در دانشگاه‌های اوکراین

اگر قصد تحصیل در اوکراین را دارید. درخواست پذیرش در دانشگاه‌های اوکراین نسبتاً ساده است. شما می‌توانید به‌ راحتی برای مدرک کارشناسی ارشد یا کارشناسی تنها با یک کپی از پاسپورت خود و همین‌طور آخرین نتایج تحصیلی خود مثل نمرات دبیرستان یا نمرات یک پایه قبل اقدام کنید و تحصیل در اوکراین را تجربه کنید.

دریافت دعوت‌نامه برای تحصیل در اوکراین

ادامه‌ی تحصیل در اوکراین برای دانشجویان بین‌المللی نیاز به‌ یک دعوت‌نامه هم دارد. که در واقع اجازه‌ی ورود آن‌ها به ‌دانشگاه انتخابی‌شان است. شما می‌توانید یک دعوت‌نامه مستقیماً از طریق دانشگاه یا از طریق بسیاری از سازمان‌ها و موسساتی که این خدمات را برای همه‌ی دانشجویان بین‌المللی عموماً در ماه‌های ژانویه و سپتامبر ارائه می‌دهند. جهت تحصیل در اوکراین دریافت کنید.

عموماً هزینه‌ای که برای این گونه سرویس‌ها دریافت می‌شود حدود ۳۰۰ دلار برای برنامه‌های لیسانس و ۴۰۰ دلار برای برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد. اگر از طریق آژانس‌های اعزام دانشجو اقدام به ‌دریافت دعوت‌نامه تحصیل در اوکراین می‌کنید. به ‌شما پیشنهاد می‌شود اطمینان حاصل کنید که دانشگاه منتخب شما توسط وزارت امور خارجه و امور داخلی اوکراین مجاز باشد.

نکات مهم دعوت نامه اوکراین

برای درخواست دعوت‌نامه. دانش‌آموزان باید یک کپی از گذرنامه خود. یک کپی از گواهی‌نامه‌ی تحصیلی خود که شامل آخرین مدرک تحصیلی او و همین طور فرم درخواست تکمیل شده‌ی ثبت نام به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که دعوت‌نامه یک سند رسمی است که به‌ عنوان پشتیبانی از ویزای شما و به‌ صورت یک دعوت رسمی برای شما صادر می‌شود.

وزارت‌خانه‌هایی که دعوت نامه‌ها را برای شما ارسال می‌کنند ممکن است توسط وزارت آموزش و پرورش. علوم جوانان یا امور ورزشی کشور اوکراین اداره شوند. به ‌هر حال تمامی این نامه‌ها توسط وزارت امور خارجه‌ی اوکراین مورد بررسی قرار می‌گیرند. به ‌یاد داشته باشید همین‌طور از طرف سفارت اوکراین لازم است تا بتواند به ‌شما یک ویزای دانشجویی جهت ورود به‌ سایت بدهد. ویزا برای برنامه‌های اشاره شده و حدودا برای ۹۰ تا ۱۸۰ روز از تاریخ صدور آن معتبر است. بنابراین به ‌شما پیشنهاد می‌کنیم مطمئن شوید که زمان مناسبی را برای دریافت ویزای خود برنامه‌ریزی کرده‌اید.

مزایای دانشجویان اوکراین

هزینه پایین تحصیلات در این کشور و بالا بودن کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها. امنیت بالای این کشور و همچنین مورد تائید بودن مدرک آن توسط آمریکا. کانادا و اتحادیه اروپا باعث جذب دانشجویان زیادی از کشورهای مختلفی مانند آمریکا و اروپا به اوکراین شده است.زندگی و تحصیل در اوکراین جذابیت‌های خاص خود را دارد.

وجود شهرهای توریستی بی‌شمار و برگزاری‌های کمپ‌های دانشجویی. کنفرانس‌های سالانه علمی. وجود پایگاه‌های بی‌شمار دانشگاهی اروپایی و آمریکایی برای جذب دانشجوهای نخبه جهت گرفتن بورس. برنامه‌ریزی و پرورش فکری دانشجویان توسط دانشگاه‌ها. خدمات ویژه کارت‌های دانشجویی برای رفت آمد رایگان با مترو. اتوبوس و ترانوا. گرفتن و تخصیص تخفیف‌های 3 الی 50 درصدی در مراکز طرف قرارداد با دانشگاه‌ها جزو معدود مزیت‌های تحصیل در این کشور بسیار زیبا می‌باشد.

قبل از ورود به دانشگاه در این کشور دانشجو باید ابتدا دوره پیش‌دانشگاهی یا پادفک خود را که شامل دروس پیش‌نیاز رشته تحصیلی دانشجو می‌باشد را بگذراند.

پادفک چیست:

دوره ی پادفک همان دوره آماده‌سازی دانشجو است که در آن به آموزش زبان روسی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه پرداخته می‌شود. پادفک مخفف لغت روسی подготовительный факультет میباشد. معمولاً دانشگاه‌های روسیه این دوره را بر اساس معیارهای خود برگزار می‌کنند اما بطور عمومی می توان گفت دوره پادفک روسیه شامل آموزش درس های زیست و شیمی و در برخی دانشگاهها در کنار آن ریاضی و فیزیک به زبان روسی می باشد.

دوره پادفک روسی همانند یک دوره پیش دانشگاهی است که داوطلبان را آماده ورود به دانشگاه می کند. در واقع مدرک پادفک یا پیش دانشگاهی روسی معادل دیپلم کشور اوکراین است و دانشجویان با این مدرک می توانند در تمام دانشگاههای دنیا به تحصیل بپردازند و پس از اتمام این دوره دانشجو می تواند هم بدون امتحان ورودی وارد دانشگاه شود و هم می تواند با امتحان ورودی وارد دانشگاه شود که بستگی به دانشگاه درخواستی دانشجو بستگی دارد و در دوره‌های کارشناسی. کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهد.

برخی از دانشگاه‌های اوکراین دوره‌های پاتفک را برگزار می‌کنند همانند دانشگاه ملی کیف تاراس شفچنکو. دانشگاه ریاست جمهوری کیف. دانشگاه اروپایی کیف یوروپسکی است.

دوره های تحصیلی در اوکراین

دوره کارشناسی در کشور اوکراین یک دوره ۴ ساله است که عمدتا به زبان اوکراینی و روسی ارائه می گردد. به دانشجویان این مقطع مجوز ۲۰ ساعت کار داده می شود که در ازای هر ساعت ۸ تا ۱۰ دلار حقوق در یافت می نمایند.

دوره کارشناسی ارشد در کشور اوکراین یک دوره ۲ ساله می باشد و دانشجویان می توانند تحصیل به زبان انگلیسی یا اوکراینی و روسی را انتخاب نمایند و بایستی مدرک دال بر تسلط آن ها بر زبان انتخابی را برای تحصیل در اوکراین به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.

دانشجویان این مقطع نیز اجازه ۲۰ ساعت کار در طول هفته را دارند. دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به دلیل بالا بردن شانس خود برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری کشور اوکراین. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این کشور را انتخاب می نمایند.

طول دوره دکتری در کشور اوکراین به مدت ۲ سال می باشد و در کشور اوکراین به این مقطع توجه ویژه ای می گردد. به طوری که علاوه بر اعطای مجوز ۳۰ ساعت کار دانشجویی در طول هفته به دانشجویان. حقوقی در حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه به آن هاپرداخت می گردد. دانشجویان این مقطع شانس خوبی برای برخورداری از بورسیه های تحصیلی اوکراین دارند و می توانند با اخذ بورسیه بسیاری از هزینه های خود را تامین نمایند.

شهریه دانشگاه های اوکراین

شهریه ی دانشگاه های اوکراین برای رشته های مهندسی به زبان روسی ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار. و به زبان انگلیسی ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد.

هزینه ی تحصیل در رشته های هنر ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار  و موسیقی ۳۰۰۰ تال ۷۵۰۰ دلار را به خود اختصاص می دهد.

همچنین شهریه دانشگاه های اوکراین به صورت سالانه برای رشته های علوم انسانی مابین ۱۵۰۰ تال ۲۵۰۰ دلار برای زبان روسی و ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار برای انتخاب ربان انگلیسی . برآورد شده است.

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت اوکراین در ایران

۱- ارائه نامه پذیرش از سمت دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر در کشور اوکراین. به سفارت این کشور در ایران.

۲- ارائه اصل و ترجمه سوابق تحصیلی و ریز نمرات دوران تحصیلی که به تاییدیه اسناد رسمی و وزارت امور خارجه ایران رسیده باشد. به سفارت اوکراین در ایران

۳- ارائه پاسپورتی که از اعتبار آن حداقل یک سال مانده باشد به همراه مدارک شناسایی برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین

۴- ارائه گواهی تمکن مالی جهت اطمینان از استطاعت مالی در پرداخت هزینه های زندگی و تحصیلی در کشور اوکراین که حداقل مبلغ آن ۳۰ میلیون باشد.

۵- گواهی صحت سلامت و ارائه ترجمه آن به سفارت اوکراین در ایران.

شرایط تحصیل در اوکراین به صورت عمومی

شرایط تحصیل در اوکراین به صورت عمومی برای تمام رشته ها و مقاطع. شامل مواردی به شرح زیر می باشد:

فرد دانشجو بایستی حداقل مدرک دیپلم را داشته باشد. ذکر نکته ای در این رابطه ضروری به نظر می رسد. آن هم اینکه با گرفتن دیپلم در هر رشته ای فرد می تواند درخواست پذیرش در تمام رشته های دانشگاهی این کشور را بدهد. به این معنا که داوطلب خارجی حتی با داشتن دیپلم فنی و حرفه ای می تواند برای پذیرش در رشته های مهندسی .پزشکی و … در این کشور در خواست بدهد.

یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در اوکراین در حوزه ی موارد عمومی. این است که دانشجویان برای ورود به دانشگاه های این کشور ملزم به اخذ مدرک پیش دانشگاهی اوکراین. موسوم به پادفک هستند.

آخرین مدرک عمومی از شرایط تحصیل در اوکراین. داشتن پاسپورتی با حداقل اعتبار یک سال و نیم می باشد.

شرایط تحصیل در اوکراین در مقاطع مختلف دانشگاهی

دانشجویی که قصد ادامه ی تحصیل در این کشور را دارد برای پذیرش در دوره ی لیسانس. علاوه بر رعایت شرایط عمومی. باید شرط سنی را هم رعایت کند. مثلا دانشجو با داشتن مدرک دیپلم. باید حداقل. سن ۱۷ و حداکثر سن. ۳۰ سال داشته باشند.

شرط دیگر برای تحصیل در این مقطع. داشتن مهارت و مدرک زبان اوکراینی است . به این دلیل که اکثر دروس در دوره ی لیسانس. به زبان اوکراینی تدریس می شوند. به علاوه دانشجو باید خود را برای گذراندن ۴ سال تحصیلی در این پایه آماده کند.

شرایط تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجوی بین المللی متقاضی تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد این کشور. علاوه بر داشتن مدرک لیسانس. به این دلیل که زبان آموزشی این دوره اوکراینی و انگلیسی می باشد. باید مدرک یکی از این دو زبان را نیز داشته باشد. دانشجو در این دوره. می تواند از مزایایی مانند کار دانشجویی و بورسیه های تحصیلی در شرایطی. بهره مند شود. این موارد از جمله شرایط تحصیل در اوکراین در دوره ی کارشناسی ارشد هستند.

در رابطه با شرط سن نیز باید گفت که افرادی سن بالای ۲۵ سال دارند برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها. باید لزوما دارای مدرک لیسانس باشند. به عبارتی این افراد فقط می توانند برای دوره ی ارشد به بالا درخواست پذیرش بدهند

شرایط تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری

داشتن مدرک زبان اوکراینی یا انگلیسی به تناسب دانشگاه و رشته ی انتخابی فرد. ارائه دادن مدارک تحصیلی از دیپلم تا پایان کارشناسی ارشد همراه با ترجمه و ریز نمرات آن ها. داشتن استاد راهنما برای پشتیبانی و تایید تز دکتری . از جمله شرایط تحصیل در اوکراین برای دانشجویان خوهان اخذ پذیرش دوره ی دکتری از دانشگاه های کشور می باشد.

دانشجویان در این دوره از انواع بورسیه های تحصیلی و اجازه ی انجام کار دانشجویی برخوردار خواهند شد.

کیفیت بالای تحصیل در اوکراین

دانشجویان از کیفیت بالای تحصیل در اوکراین با هزینه های ارزان و هزینه های زندگی بهره مند می شوند. اکثر دانشگاه های علوم پزشکی اوکراین (MBBS / MD). دندانپزشکی. پرستاری. داروسازی و غیره. دارای بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه تدریس پزشکی به زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند.

تحصیل در رشته های پزشکی اوکراین

رشته پزشکی عمومی (MBBS) در بین رشته های تحصیلی و متقاضیان بین المللی در اوکراین بسیار محبوب است و با توجه به گزارش وزارت آموزش و پرورش اوکراین توسط 31 درصد از جوانان خارجی برای تحصیل انتخاب شده است. سطح کیفیت بالا اما مقرون به صرفه. این کشور را تبدیل به مقصد مورد علاقه برای دریافت مدرک در حوزه پزشکی در اروپا برای افراد جوان تبدیل کرده است.

حتی اگر مدارک پزشکی اوکراین به سرعت توسط اکثر کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اروپا به رسمیت شناخته نشود. مدارک تحصیل در اوکراین توسط دانشگاه های اوکراین معتبر است و پذیرفته شده در سراسر جهان واجد شرایط برای MCI (شورای پزشکی هند) PMDC (شورای پزشکی و دندان پزشکی پاکستان ). یونسکو. سازمان بهداشت جهانی. HPCSA (شورای بهداشت حرفه ای آفریقای جنوبی) SCHS (کمیته تخصصی بهداشتی سعودی). PLAB (هیئت ارزیابی حرفه ای و زبان ارزیابی در انگلستان). USMLE (آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده). MCC (شورای پزشکی کانادا) است و برای تست غربالگری توسط شورای ملی هر کشور بررسی میشود.

دانشجویان بین المللی اوکراین

هزاران نفر از دانشجویان بین المللی از بیش از ۱۱۰ کشور مختلف  در مقطع بالاتر در حال تحصیل در اوکراین هستند. اکثر آنها از هند. نیجریه. چین. ترکیه. اوگاندا. روسیه. مالزی و کشورهای اروپای مرکزی هستند. نهادهای پزشکی اوکراین با دانشگاه های آلمان. فرانسه. ایتالیا. لهستان. انگلستان. ایالات متحده آمریکا و اتریش همکاری می کنند. این امر به دانشجویان اجازه میدهد تا در کنفرانس های بین المللی. برنامه های تبادل و پروژه های مختلف علمی شرکت کنند

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست