1. خانه
 2. navigate_before
 3. آلمان
 4. navigate_before
 5. تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی
فهرست محتوا پنهان

تحصیل در آلمان. لازمه دانستن اطلاعات کافی در مورد مدارس. دانشگاه ها و ظریط آنها می باشد. ما بر اساس آخرین دستاورد ها و تجارب متعدد در زمینه اخذ ویزای تحصیلی مطالب ذیل را برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم تا شما بتوانید با توجه به نیاز خود. بهترین گزینه را انتخاب نمایید. همچنین برای کسب اطلاعات در مورد ویزای مهاجرت و اقامت آلمان می توانید از طریق این لینک اقدام نمایید.

مدارس آلمان

سیستم مدارس در آلمان در هر ایالت متفاوت است. یعنی در هر یک از ۱۶ ایالت فدرال آلمان یک سیستم متفاوت آموزش پرورش وجود دارد. اما رفتن به مدرسه در همه  ایالت‌ها اجباری است و به همه بصورت یکسان اعمال می شود و مدارک تحصیلی از هر ایالت  فدرال المان که باشد در سراسر آلمان به رسمیت شناخته میشود و ارزش یکسان دارد.

در آلمان. همه کودکان باید معمولا از سن ۶ یا ۷ سالگی شامل مدرسه شوند و حد اقل تا کلاس نهم را بصورت اجباری آموزش ببینند و تحصیل کنند.

این قاعده کلی برای کودکان و نوجوانان پناهنده نیز بصورت یکسان اعمال می شود. هر کودکی که شش سال یا بیشتر از آن سن داشته باشد. معمولا پس از ورود به آلمان. باید بزودترین فرصت ممکن شامل مدرسه شود. مقررات آموزشی در هر یک از ایالت‌ها متفاوت است.

مهم: والدینی که که فرزندان خود را به مدرسه نمی فرستند. مجبور خواهند شد که جریمه های سنگی را پرداخت کنند.

در اولین سالهای مدرسه تمام کودکان باید در یک مدرسه ابتدایی (Grundschule) شرکت کنند. مدرسه ابتدایی متشکل از ۴ تا ۶سال تحصیل است. که البته بستگی به ایالتی دارد که شما در آن زندگی میکنید. پس از مدرسه ابتدایی. دانش آموزان به مدرسه‌های متوسطه میروند که این هم بستگی دارد قواعد ایالت شما چگونه است و یا هم نظر به استعداد و نمرات شان میتوانند مستقما به دبیرستان (لیسه) یا همان گمنازیوم شامل شوند. اینکه کودک یا نو جوان به چه نوع مدرسه متوسطه‌ای شامل میشود. تاثیر قابل توجهی در زندگی آینده اش دارد. چون نوعیت این مدرسه‌ها نظر به استعداد و نمرات کودک مشخص میشود.

نمرات خوب. گزینه های بهتر و فرصت‌هایی بیشتری برای فرزند تان میدهد که بعدا در تحصیلات عالی بهتر و حرفه‌های اصلی دسترسی پیدا کند. بالاترین مدرک اتمام مدرسه همان دیپلم است که بنام (Abitur) یاد میشود. تنها با چنین مدرکی فرزند شما میتواند وارد دانشگاه شود.

در برخی از ایالت‌های فدرال. نمرات دانش آموزان و ارزیابی‌های معلمان تعین میکند که فرزند شما باید به چه نوع مدرسه متوسطه یا دبیرستانی برود. اما در بعضی از ایالت‌های فدرال. معلمان تنها می توانند پیشنهاد خود را ارائه دهند. و در نهایت والدین در این باره تصمیم می گیرند. این بدان معنی است که شما نباید حتما به ارزیابی ها و توصیه های معلم قناعت کنید. باید سعی کنید برای آینده کودک‌تان بیشتر تلاش کنید. اما فراموش نکنید که در بسیار موارد دشوار است که دبیرستانی پیدا کنید که فرزند شما را با وجود نمرات بد قبول کند.

سیستم رتبه بندی و نمره در آلمان از ۱ تا ۶ است. ۱ بهترین درجه و ۶ بدترین است. دو بار در سال. دانش آموزان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و نمرات مشخص برای هر مضمون درسی دریافت می کنند. نمرات ارزیابی در میانه سال را معمولا در اواخر جنوری صادر می شود و وسیله‌ای برای ارزیابی عملکرد دانش آموزان توسط والدین است.

ارزیابی اخر سال قبل از تعطیلات تابستانی صادر میشود و. تعیین می‌کند که آیا فرزند شما موفق شده است به کلاس بالاتر اشتراک کند یا نیاز به تکرار سال قبل دارد. در اکثر مدارس ابتدایی. در دوسال اول مدرسه  نمرات خاصی در گزارش ارزیابی درج نمیشود. اما فقط یک ارزیابی مختصر عملکرد فرزند شما توسط معلم انجام میشود و نظریات نوشته میشود.

مهم: نمرات و درجه‌های بد هیچ قابل نگرانی و نا امید شدن نیست. معلمان خوشحال خواهند شد که به شما و فرزندتان مشاوره ارائه کنند و برای داشتن عملکرد بهتر در مدرسه کمک کنند. همچنین در همه شهر ها تعداد زیادی از مراکز مشاوره در این مورد موجود است. در وب‌سایت JMD می توانید مراکز مشاوره محلی را بیابید. هم میتوانید انجا حضورا مراجعه کنید و هم آنلاین مشاوره دریافت کنید.

کودکان و نوجوانانی که آلمانی نمیدانند کدام مدرسه میروند؟

کودکان و نوجوانانی که به زبان آلمانی آشنایی کمتری دارند و یا کاملا جدید به آلمان آمده اند. ابتدا باید در کلاس های ویژه شرکت کنند که در آنها فقط زبان یاد می گیرند و با فرهنگ آلمانی آشنا می شوند. این کلاس ها معمولا بنام (Übergangsklassen).(Ü-Klassen) .(Vorbereitungsklassen) و یا (Willkommensklassen) یاد می شوند. در این کلاس های کودکان برای ورود به مدارس عادی آماده می شوند. سپس. دانش آموزان به تدریج با توجه به سن. عملکرد و مهارت های زبان مورد ارزیابی قرار می گیرند و مطابق به آن وارد مدرسه‌های عادی میشوند.

در کنار مدارس دولتی دیگر کدام مدرسه ها وجود دارند؟

بله. مدارس خصوصی نیز درکنار مدارس دولتی در آلمان وجود دارند. این مدارس معمولا توسط شرکت‌های خصوصی. کلیسا ها و یا انجمن‌های مختلف سازماندهی می‌شوند. این مدارس اغلب دارای یک مفهوم متمایز یا روش خاص تدریس هستند وبیشتر شان  بدلیل پرداخت پول که هزینه‌ای هنگفتی هم دارند. ارائه خدمات میکنند. اگر میخواهید کودک شما به مدرسه خصوصی برود. ابتدا باید با آنها تماس بگیرید و شرایط و الزامات شامل شدن در ان مدرسه را بپرسید. لیست جامعی از تمام مدارس شهر خود را درقسمت معلومات عمومی در باره مدارس در ایالت  خود بیابید.

در بسیاری از مدارس  در آلمان. کودکان دارای نیازهای ویژه یا معلولیت می توانند با کودکان عادی مشغول آموزش باشند. اما مدارس تخصصی  زیادی نیز فقط برای کودکانی که دارای نیازهای آموزشی خاصی هستند وجود دارد. اگر کودک شما دوره اولیه مهد کودک را در آلمان سپری کرده باشدِ. همان مهد کودک (کودکستان) و یا اگر تازه آمد‌ه اید. کارکنان اجتماعی در محل اقامت شما می توانند به شما راهنمایی کنند که کودک را چگونه و در چه مرکز آموزشی ثبت نام کنید.

همچنین می توانید مراکز مشاوره در این‌باره را در منطقه خود جستجو کنید و یا به تلفن معلوماتی برای والدین به شماره 08001110550 تماس بگیرید.

تحصیل در دانشگاه آلمان (Universität):

انواع مختلفی از دانشگا‌ه‌ها و مراکز تحصیلات عالی در آلمان وجود دارد که می‌توان از میان آنها انتخاب کرد؛ از جمله صدها دانشگاه. کالج. مدارس حرفه‌ای و آموزشگاه‌های علوم کاربردی.‌ کالج‌های موسیقی و هنر و بسیاری موسسات آموزشی دیگر. این موسسات آموزشی عالی در آلمان تحت عنوان کلی “Hochschule” شناخته می‌شوند. بعضی از این موسسات دولتی هستند و بعضی دیگر از آنها توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند. در موسسات آموزشی خصوصی معمولا پرداخت شهریه تحصیلی الزامی است.

پیدا کردن یک دانشگاه یا موسسه آموزشی ایده‌آل کار آسانی نیست. اما با مطالعه این صفحه شما می‌توانید معلومات خود در مورد أنواع مختلف موسسات آموزش عالی در آلمان را افزایش بدهید تا بهتر بتوانید انتخاب کنید.

دانشگاه‌ها موسسات علمی-آموزشی هستند که بیشتر بر آموزش نظری و تئوریک تمرکز دارند. آموزش در دانشگاه‌ها. بر خلاف موسسات آموزشی حرفه‌ای ((“Berufsakademien”) و دانشگاه‌های علوم کاربردی (“Fachhochschule”) جنبه عملی چندانی ندارد. در دانشگاه شما می‌توانید رشته مورد علاقه خود را برای تحصیل انتخاب کنید.

معمولا در همه دانشگاه‌ها گروه‌های آموزشی مثل زبان‌ها و مطالعات فرهنگ. حقوق. علوم طبیعی. پزشکی. کشاورزی و جنگلداری. اقتصاد. علوم اجتماعی. علوم تغذیه و مهندسی وجود دارد. گروه آموزشی زبان‌ها و مطالعات فرهنگ را تنها در دانشگاه می‌توان پیدا کرد. یعنی رشته‌های مربوط به این گروه آموزشی در أنواع دیگر موسسات آموزش عالی ارایه نمی‌شود و شما برای تحصیل این رشته‌ها حتما باید به دانشگاه بروید.

دانشجویانِ دانشگاه معمولا در کنار رشته اصلی خود می‌توانند یک رشته دومی را نیز به عنوان رشته فرعی انتخاب کنند. فعالیت‌های روزمره دانشگاه مانند حضور در کلاس‌ها و غیره چندان تحت کنترل مدیریت نیست؛ در نتیجه بر عهده هر دانشجوست که خود برای زندگی تحصیلی خود برنامه ریزی کند.

دانشگاه های علوم کاربردی آلمان (Fachhochschule)

دانشگاه‌های علوم کاربردی در آلمان به نام  “Fachhochschule” یا “Hochschule” شناخته می‌شوند. این دانشگاه‌ها بیشتر به آموزش علوم کاربردی می‌پردازند تا مباحث نظری. در این مراکز تحصیلات عالی. ترم‌های مختلفی به آموزش‌های عملی و یا کارآموزی اختصاص داده می‌شوند. بعلاوه فعالیت‌های آموزشی در این مراکز کنترل‌شده‌تر از دانشگاه‌هاست- کلاس‌ها کوچک‌تر هستند و تعداد دانشجوها در آن‌ها به اندازه دانشگاه‌ها زیاد نیست.

در دانشگاه‌های علوم کاربردی می‌توان رشته‌های بسیاری را دنبال کرد اما رشته‌هایی مانند زبان‌شناسی و مطالعات فرهنگ در این دانشگاه‌ها رائه نمی‌شوند. برای تحصیل در این دانشگاه‌ها. لازم است که دانشجو دارای “Fachhochschulreife” (مدرک ورود به دوره‌های آموزش شغلی) باشد و داشتن دیپلم یا  ” Abitur ” الزامی نیست. در سیستم آموزشی آلمان. ” Abitur ” بالاترین مدرک فراغت از مدرسه محسوب می‌شود و  “Fachhochschulreife” در رتبه دوم قرار دارد.

موسسه آموزش عالی حرفه‌ای آلمان (“Berufsakademie“)

مراکز آموزش عالی حرفه‌ای یا مراکز دانشگاهی دوگانه  (“duale Hochschulen”)   مختص دانشجویانی‌ست که قصد دارند مدرک تحصیلی دوگانه کسب کنند.  در یک دوره تحصیلی دوگانه. شما در یک شرکت یا کارخانه آموزش عملی می‌بینید و هم‌ زمان در یک موسسه آموزش عالی حرفه‌ای دانش نظری لازم را کسب می‌کنید. به بیان دیگر دوره تحصیلی شما به دو بخش آموزش عملی و تئوری تقسیم می‌شود. شروع ترم در مراکز آموزش عالی حرفه‌ای معمولا در ماه سپتامبر یا اکتبر است.

اکادمی های هنرها و موسیقی آلمان (“Musik- und Kunsthochschule“)

اگرمی خواهید دررشته‌هایی مانند موسیقی. هنرهای تجسمی. فیلم. تاتر و هنرهای نمایشی تحصیل کنید. باید در آکادمی هنرها و موسیقی. آکادمی فیلم و تلویزیون و یا آکادمی تاتر و هنرهای نمایشی ثبت نام کنید. در اغلب این کالج‌‌ها باید برای ورود یک آزمون ورودی را پشت سر بگذارید.

برای ورود به بعضی‌ از آکادمی‌های هنرها و موسیقی لازم است که دیپلم یا “Abitur” نیز داشته باشید. با این حال این آکادمی‌ها برای افرادی که استعداد قابل توجهی در رشته خاص خود دارند گاهی استثنا قائل می‌شوند. بعضی از آکادمی‌های هنرها و موسیقی در آلمان هم هستند که برای ورود به آنها نیازی به داشتن دیپلم یا “Abitur” ندارید.

دانشگاه الهیات آلمان (“Theologische Hochschule“)

دانشگاه الهیات مختص کسانی است که قصد تحصیل الهیات دارند. این دانشگاه‌ها معمولا توسط کلیسا اداره می‌شوند. اگر شما قصد دارید علوم مذهبی بخوانید باید به دانشگاهی بروید که الهیات مذهبی که شما به آن اعتقاد دارید در آن ارائه می‌شود.

کالج مدیریت عمومی آلمان (“Fachhochschulen für öffentliche Verwaltung“)

کالج‌های مدیریت عمومی زیر نظر دولت فدرال آلمان و یا دولت‌های محلی در ایالات مختلف اداره می‌شوند. هدف اصلی این کالج‌ها این است که افرادی متخصص برای ادارات مختلف دولتی در حوزه اقتصاد. پلیس و سایر بخش‌های خدمات دولتی تربیت کنند. در این دوره‌ها آموزش‌های نظری در کالج مدیریت عمومی صورت می‌گیرد و آموزش‌های عملی در اداره‌های دولتی مربوطه. دانشجویان این کالج‌ها طی دوران آموزش عملی خود حقوق دریافت می‌کنند و به همین دلیل شامل دریافت کمک هزینه یا  ” BAföG ” نمی‌شوند.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید مستقیما برای ورود به این کالج‌ها درخواست بدهید؛ بلکه باید اول به سازمان یا اداره‌ای که مایل هستند برای آنها کار کنید (مثلا پلیس) مراجعه کنید و به آنها درخواست بدهید. اداره مربوطه پس از بررسی درخواست شما تصمیم می‌گیرد که آیا شما می‌توانید در برای آموزش شغل مورد نظر در کالج مدیریت عمومی ثبت‌نام کنید یا خیر .

به دلیل متفاوت بودن نظام آموزشی و تحصیلی درشانزده ایالت فدرال آلمان. شما به تعداد دیگری از نهادهای دانشگاهی برخواهید خورد. به عنوان مثال. بادن وورتمبرگ دارای دانشگاه های خاص آموزش و پرورش (Pädagogische Hochschule) است که بیشتر شامل رشته های تربیت معلم میشود.

علاوه بر این. کلیسا های کاتولیک و پروتستان موسسات تحصیلی خاص خودشان را دارند که شامل رشته های زیاد غیر مذهبی هم میشود. همچنان تعداد زیادی از دانشگاه های خصوصی وجود دارند که توسط دولت به رسمیت شناخته شده اند و مدارک شان مساوی با مدارک دانشگاه های دولتی است.

چه امکانات برای ورود به دانشگاه های آلمان و تحصیل در آلمان وجود دارد؟

انواع مختلفی از دانشگا‌ه‌ها و مراکز تحصیلات عالی در آلمان وجود دارد که می‌توان از میان آنها انتخاب کرد؛ از جمله صدها دانشگاه. کالج. مدارس حرفه‌ای و آموزگاه‌های علوم کاربردی.‌ کالج‌های موسیقی و هنر و بسیاری موسسات آموزشی دیگر. این موسسات آموزشی عالی در آلمان تحت عنوان کلی “Hochschule” شناخته می‌شوند. بعضی از این موسسات دولتی هستند و بعضی دیگر از آنها توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند.

در موسسات آموزشی خصوصی معمولا پرداخت شهریه تحصیلی الزامی است. پیدا کردن یک دانشگاه یا موسسه آموزشی ایده‌آل کار آسانی نیست. اما با مطالعه این صفحه شما می‌توانید معلومات خود در مورد أنواع مختلف موسسات آموزش عالی در آلمان را افزایش بدهید تا بهتر بتوانید انتخاب کنید.

در بخش دوم همین فصل نیز معلوماتی در مورد مقاطع مختلف تحصیلی که می‌توانید در آن وارد شوید کسب خواهید کرد. برای معلومات بیشتر در مورد دانشگاه‌های ایران می‌توانید دو فصل «کمک‌های مالی برای دانشجویان در آلمان» و «ثبت نام به دانشگاه های آلمان» را مطالعه کنید.

انواع مراکز تحصیلات عالی آلمان

 • دانشگاه (Universität)
 • دانشگاه های علوم کاربردی (Fachhochschule)
 • موسسه آموزش عالی حرفه‌ای (“Berufsakademie”)
 • اکادمی های هنرها و موسیقی (“Musik- und Kunsthochschule”)
 • دانشگاه الهیات (“Theologische Hochschule”)
 • کالج مدیریت عمومی (“Fachhochschulen für öffentliche Verwaltung”)

کالج‌های مدیریت عمومی زیر نظر دولت فدرال آلمان و یا دولت‌های محلی در ایالات مختلف اداره می‌شوند. هدف اصلی این کالج‌ها این است که افرادی متخصص برای ادارات مختلف دولتی در حوزه اقتصاد. پلیس و سایر بخش‌های خدمات دولتی تربیت کنند. در این دوره‌ها آموزش‌های نظری در کالج مدیریت عمومی صورت می‌گیرد و آموزش‌های عملی در اداره‌های دولتی مربوطه. دانشجویان این کالج‌ها طی دوران آموزش عملی خود حقوق دریافت می‌کنند و به همین دلیل شامل دریافت کمک هزینه یا  ” BAföG ” نمی‌شوند.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید مستقیما برای ورود به این کالج‌ها درخواست بدهید؛ بلکه باید اول به سازمان یا اداره‌ای که مایل هستند برای آنها کار کنید (مثلا پلیس) مراجعه کنید و به آنها درخواست بدهید. اداره مربوطه پس از بررسی درخواست شما تصمیم می‌گیرد که آیا شما می‌توانید در برای آموزش شغل مورد نظر در کالج مدیریت عمومی ثبت‌نام کنید یا نه. در وب‌سایت studis-online.de  می‌توانید لیست کامل کالج‌های مدیریت عمومی در آلمان را پیدا کنید.

به دلیل متفاوت بودن نظام آموزشی و تحصیلی درشانزده ایالت فدرال آلمان. شما به تعداد دیگری از نهادهای دانشگاهی برخواهید خورد. به عنوان مثال. بادن وورتمبرگ دارای دانشگاه های خاص آموزش و پرورش (Pädagogische Hochschule) است که بیشتر شامل رشته های تربیت معلم میشود.

علاوه بر این. کلیسا های کاتولیک و پروتستان موسسات تحصیلی خاص خودشان را دارند که شامل رشته های زیاد غیر مذهبی هم میشود. همچنان تعداد زیادی از دانشگاه های خصوصی وجود دارند که توسط دولت به رسمیت شناخته شده اند و مدارک شان مساوی با مدارک دانشگاه های دولتی است.

ثبت نام در دانشگاه های آلمان

فرقی نمیکند که میخواهید در آلمان زندگی کنید یا خیر. تحصیل در یک دانشگاه آلمانی و  داشتن مدرک تحصیلی از آلمان فرصت های زیادی برای زندگی حرفه ای و شغلی آینده شما به وجود می آورد. البته شروع دوره های تحصیلات عالی در آلمان زیاد آسان نیست. باید از برخی الزامات و شرایط خاصی برخوردار باشید و قوانین و مقررات زیادی را دنبال کنید. در این صفحه می توانید بخوانید که تحت چه شرایطی در آلمان اجازه تحصیل دارید.

کدام رشته ها را میتوانید بخوانید و نحوه درخواست و ورود به دانشگاه ها چگونه است. این که آیا میتوانید در آلمان  تحصیل کنید یا خیر. به عوامل مختلفی بستگی دارد:

در ابتدا به مدرک ورود به دانشگاه نیاز دارید. مدرک ورود به دانشگاه همان دیپلم مدرسه میباشد. که اجازه تحصیل در دانشگاه را به شما فراهم میکند. اگر مدرک ورود به دانشگاه از کشور خود تان دارید و میخواهید به دانشگاه ثبت نام کنید. ابتدا باید مدرک خود را در آلمان به تائید برسانید و ببینید که آیا مدرک شما در آلمان هم به عنوان مدرک ورود به دانشگاه قابل قبول است یا خیر. بخش بین المللی در هر دانشگاه مسئول انجام این پروسه است.

قبل از شروع پروسه ثبت نام میتوانید از طریق وب سایت های Datenbank anabin  و پایگاه پذیرش Zulassungsdatenbank des DAAD  بررسی کنید که مدارک شما در آلمان در چه سطحی قبول خواهد شد و در کدام رشته ها میتوانید ادامه تحصیل دهید. اگر وب سایت های متذکره مدارک شما را شناسایی نکردند. باید مستقیما از دانشگاه مورد نظر خود در مورد  آن سوال کنید. اگر هنوز نمیدانید که در چه دانشگاهی میخواهید تحصیل کنید. می توانید مدارک خود را برای تائید و شناسایی به یکی از مراکز شناسایی دولتی staatlichen Anerkennungsstelle  بفرستید.

این اداره ها معمولا هزینه می خواهند. اگر مدرک مدرسه شما  برای راه یابی به دانشگاه کافی نباشد. می توانید به مدت یک سال کالج Studienkolleg  بروید و یا یک آزمون ارزیابی برای راه یابی به دانشگاه انجام دهید. در دوره کالج شما برای شروع تحصیلات عالی آماده میشوید و  همچنان زبان آلمانی می آموزید. باید قبل از شروع کالج در مورد رشته‌ای که میخواهید در آینده تحصیل کنید تصمیم بگیرید. این دوره معمولا یک سال طول می کشد و با یک آزمون ارزیابی به پایان می رسد

اگر در این امتحان موفق شوید. میتوانید در رشته‌ای که انتخاب کردید تحصیل کنید. برای شروع دوره یک ساله کالج باید در یک امتحان ورودی اشتراک کنید و حداقل در سطح B1  زبان آلمانی صحبت کنید. دوره های کالج را در سایت studienkollegs.de پیدا کنید. برای ورود در برخی از کالج ها میتوانید بصورت مستقیما  به کالج درخواست بفرستید اما گاهی اوقات شما باید از طریق سایت uni-assist.de  اقدام کنید.

لطفا توجه داشته باشید: اگر یک دوره کارآموزی (آوسبیلدونگ) در آلمان فرا گرفته اید و برای چندین سال در حرفه خود کار کرده اید. ممکن است بتوانید بدون داشتن مدرک ورود به دانشگاه هم برای تحصیل به دانشگاه  ثبت نام کنید. در این مورد از دبیرخانه دانشگاه مورد نظر خود مشاوره بگیرید. همچنین می توانید با دفتر مرکزی دفتر آموزش های عالی Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen (ZAB) تماس بگیرید.

دانش کافی در مورد زبان آلمانی یکی دیگر از شرایط مهم ورود به دانشگاه های آلمان است. به جز برخی از دوره های دانشگاهی بین المللی. دانستن زبان آلمانی در C1 یا بالاتر. از پیش نیاز های تحصیل در آلمان است. بهر حال یکی از مدارک زبان آلمانی Telc Deutsch C1 Hochschule  . Goethe-Zertifikat C2 . DSH-Prüfung  وTestDaF برای ورود به دانشگاه نیاز است. هر کدام از این امتحان ها معمولا چندین بار در سال ارائه می شوند و بین ۴۰ تا ۱۷۵ یورو هزینه دارند.

اگر شما هنوز در آلمان نیستید اما میخواهید در آلمان تحصیل کنید. نیاز به اجازه اقامت برای دانشجویان دارید.

مفهوم Numerus Clausus

ثبت نام در بعضی از رشته های تحصیلی در آلمان آزاد است و برای همه به اندازه کافی جاه است. اما در بعضی از رشته تعداد اشتراک کننده گان محدود شده است. برای ثبت نام در رشته های که محدود (Numerus Clausus) هستند  همیشه تعداد متقاضیان بیشتر از تعداد افرادی است که قرار است راه یابند. به همین دلیل است که مجبورید جداگانه برای هر کدام از  این دوره ها درخواست کنید. برای ثبت نام در رشته های که محدود است.

باید ببینید که این محدودیت در سطح یک ایالت است یا در سطح کل آلمان. چون نظر به رشته های خاص و دانشگاه ها فرق میکند. رشته های تحصیلی محدود در  سطح کل آلمان معمولا عبارتند از: پزشکی. دندانپزشکی. داروسازی و دامپزشکی. در حال حاضر حدود ۴۰٪ از رشته های تحصیلی در آلمان پذیرش آزاد دارند. در مورد رشته های که پذیرش محدود  دارند. متقاضیان نسبت به نمرات مدرسه و سایر شایستگی ها انتخاب میشوند.

Numerus clausus از زبان لاتین گرفته شده و به معنی تعداد معدود.  علاوه بر این. دانشگاه ها می توانند متقاضیان مناسب را از طریق مصاحبه ها یا نتایج   TestAS  انتخاب کنند.

بیمه سلامتی اجباری برای دانشجوبان در آلمان

بدون بیمه درمانی. شما نمی توانید در آلمان تحصیل کنید. به عنوان یک دانشجو. می توانید هریک ازشرکت‌های بیمه خصوصی و یا عمومی را انتخاب کنید. اما بیمه درمانی عمومی معمولا ارزان تر است. اگر در حین تحصیلات شامل بیمه خصوصی هستید. نمی توانید به بیمه درمانی عمومی بازگردید. در آلمان. بیمه سلامت بین المللی در شرایط  خیلی خاصی قابل قبول است.

باداشتن بیمه درمانی عمومی به سادگی  میتوانید مدارک عضویت خود در دانشگاه را ثبت کنید. اگر بیمه درمانی خصوصی یا خارجی دارید. ابتدا باید این گواهی را به شرکت بیمه درمانی عمومی آلمان ارسال کنید. آنها می توانند در یک سند بیمه شما را تایید کنند وسپس گواهی را به دانشگاه ارسال کنید.

تحصیل در آلمان و مدرک امتحان TestAS

بعضی از دانشگاه ها از دانشجویان خارجی درخواست مدرک امتحان TestAS را میکنند.  TestAS  یک آزمون برای دانشجویان خارجی (غیر آلمانی) است. که بررسی می کند آیا فرد شرایط مناسب برای یک رشته تحصیلی خاص را  دارد یا خیر. در این تست از دانش و مسایل علمی و تجربی پرسیده نمیشود بلکه آزمایش میشود که فرد توانایی های ذهنی و عملی برای تحصیل در رشته ای  که انتخاب کرده است را دارد یا خیر.

دانشگاه ها مخصوصا در رشته های که ثبت نام در آنها محدود است. نامزدهایی را انتخاب می کنند که در کنار سایر مدارک این امتحان را هم موفقانه سپری کرده باشند. این آزمون را می توان به زبان های انگلیسی یا آلمانی انجام داد. نمونه های از این آزمون را می توانید  در وب سایت testas.de بخوانید. برای این امتحان میتوانید در وب سایت Website von testas.de  ثبت نام کنید. همچنین در مورد هزینه های تست هم در همین وب سایت اطلاع رسانی شده است.

یک دانشگاه مناسب با رشته تحصیلی خود را میتوانید در وب سایت Hochschulkompass جستجو کنید. در وب سایت Website Zeit Campus همچنین می توانید رتبه های دانشگاه ها را هم مشاهده کنید. که تقریبا ۳۰۰ کالج و دانشگاه بر اساس معیارهای مختلف توسط دانشجویان و استادان رتبه بندی شده است. بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در یک دانشگاه خوب به شهر دیگری می روند. بعضی ها هم ترجیح می دهند که در شهری تحصیل کنند که خانواده یا دوستانشان آنجا زندگی می کنند.

لطفا توجه داشته باشید: اگر شما به  عنوان پناهنده به آلمان آمده اید و مجوز اقامت دارید. ممکن است در سه سال  اول اجازه رفتن به شهر دیگری را نداشته باشید. برای این مسله باید با آوسلندر بیهورده مشورت کنید.

سال تحصیلی در آلمان به دو سمستر (ترم) تقسیم شده است. سمستر زمستانی که در ماه های  سپتامبر/ اکتبر شروع میشود و سمستر تابستانی که در ماه های مارچ/ اپریل آغاز می شود. اگر تازه به دانشگاه وارد میشوید و سمستر اول شما است. معمولا ازسمستر زمستانی شروع میکنید و در بعضی از رشته ها ممکن است بتوانید از سمستر تابستانی هم شروع کنید. برای شروع  در سمستر زمستانی باید تا تاریخ ۳۱ ماه می خود را ثبت نام کنید.

اگر در همان سال از مدرسه فارغ التحصیل شده باشید. مدت زمان درخواست تا ۱۵ جولای افزایش می یابد. اگر برای ترم تابستان درخواست می کنید. باید تا ۱۵ ژانویه خود را ثبت نام کنید.

برای درخواست باید یک کپی تائید شده از مدرک ورود به دانشگاه (دیپلوم مدرسه) خود و  مدارک زبان آلمان (برای غیر آلمانی ها) خود را ارائه دهید. بعضی از کالج ها و رشته های تحصیلی نیاز به مدارک بیشتری دارند. مانند مدرک گذراندن دوره های کارآموزی (Praktikumszeugnis) و غیره. در مورد قوانین مربوط به دوره تحصیلی مورد نظر خود از دفتر بین المللی یا دبیرخانه دانشجویی دانشگاه انتخابی خود اطلاعات بگیرید.

اگر می خواهید برای یک رشته تحصیلی آزاد (zulassungsfreien) و یا رشته های که فقط در سطح ایالت شما محدود (lokal zulassungsbeschränkten) است درخواست دهید. معمولا میتوانید مستقیما به دانشگاه مورد نظر خود برای ثبت نام مراجعه کنید. بسیاری از دانشگاه ها فرایند درخواستی ها را به سازمان uni-assist واگذار کرده اند که باید از طریق این سازمان ثبت نام کنید.

اینکه دانشگاه مورد نظر شما مستقیما ثبت نام میکند و یا از طریق اونی اسیست. به وب سایت و یا دفتر بین المللی و یا دفتر امور دانشجویی دانشگاه مراجعه کنید. این سازمان اسناد شما  را جمع آوری می کند. مدارک که از خارج  آلمان دارید را ارزیابی می کند و در مورد درخواست شما به دانشگاه اطلاع می دهد. این سرویس معمولا هزینه دارد. اما پناهندگان می توانند از سیستم رایگان این سازمان Kosten befreien lassen  استفاده کنند.

اگر میخواهید برای یک رشته دانشگاهی که راه یابی به ان در سطح کل آلمان محدود است ثبت نام کنید. باید مدارک خود را به انجمن پذیرش آموزش های عالی Stiftung für Hochschulzulassung ارسال کنید.

لطفا توجه داشته باشید: پس از تایید درخواست شما توسط دانشگاه. باید در دانشگاه ثبت نام کنید (immatrikulieren). اگر مهلت ثبت نام را در نظر نگیرید . جای شما به یکی دیگر از نامزدها اعطا خواهد شد. شما می توانید از طریق پست یا شخصا در دبیرخانه دانشجویی دانشگاه ثبت نام کنید. اسنادی را که شما برای ثبت نام به آن نیاز دارید در نامه تائیدی درخواست ذکر میشود. معمولا این مدارک عبارتند از: مدرک ورود به دانشگاه (مدرک فراغت از مدرسه). کارت شناسایی. کارت بیمه درمانی و مدارک زبان آلمانی.

اگر مهلت برای ثبت نام را از دست داده اید و یا درخواست شما برای دوره تحصیلی مورد نظر رد شده است. هنوز هم می توانید سعی کنید یکی از صندلی ها خالی دانشگاه را که از طریق قرعه کشی در اخیر پر میشوند را بدست بیاورید. برای اطلاعات دقیق از جاه های خالی در رشته های مختلف در دانشگاه ها با دبیرخانه دانشجوی دانشگاه  های مورد نظر خود برای اشتراک در قرعه کشی مشورت کنید.

شما می توانید مدارک تحصیلی و حتی مقدار کریدت های که در خارج از  آلمان بدست آورده اید را در آلمان تائید و استفاده کنید. برای این موضوع به دفتر بین المللی یا دبیرخانه (Studierendensekretariat) دانشگاه خود مراجعه کنید. برخی از مدارک را می توانید به طور مستقیم در دانشگاه تائید کنید و  بعضی مدارک به اداره بررسی مدارک (Landesprüfungsämter) فرستاده میشود.

اگر شما هنوز همه شرایط شروع تحصیلات عالی را ندارید و یا در حال حاضر مطمئن نیستید که در چه رشته ای میخواهید تحصیل کنید. می توانید مدتی به عنوان دانش آموز مهمان (Gasthörer) در جلسات دانشگاه  شرکت کنید. به عنوان یک مهمان میتوانید در جلسات درسی و سمینارها شرکت کنید اما دانشجو به حساب نمی آید. گاهی اوقات برای شرکت در سمینار  ها باید از استادان اجازه بگیرید. دبیرخانه دانشجویی (Studierendensekretariat) یا اداره بین المللی دانشگاه می تواند به شما در مورد آن بیشتر بگوید. اما شما نمیتوانید به عنوان یک دانشجوی مهمان مدرک دریافت کنید.

ثبت نام به عنوان دانشجوی مهمان می تواند در قسمت آشنایی با سیستم دانشگاه و بهبود زبان آلمانی  مفید باشد. اگر در مورد رشته ای که می خواهید تحصیل کنید مطمئن نیستید. این برنامه خیلی شما را کمک میکند.

تعداد زیادی از دانشگاه های آلمان از خدمات uni-assist برای دریافت و بررسی درخواستی های دانشجویان خارجی استفاده میکنند. از طریق uni-assist شما همه مدارک و درخواستی تان را برای یکبار درج میکنید و میتوانید همزمان در چندین دانشگاه ثبت نام کنید.

البته باید قبل از ثبت نام از این طریق باید مطمئن شوید که دانشگاهی که شما میخواهید در آن درس بخوانید. درخواستی ها را از طریق این ویب‌سایت قبول میکند یا خیر. اگر شما در آلمان به عنوان پناهنده زندگی می کنید. این خدمات برای شما رایگان است. اینجا میتوانید برای عدم پرداخت درخواست دهید. بیاد داشته باشید که ثبت نام از طریق uni-assist تضمینی برای راه یافتن به دانشگاه نیست. بلکه فقط ارسال درخواست شما است.

درجه های تحصیلی در آلمان

لیسانس (Bachelor)

لیسانس یک مدرک اولیه دانشگاهی است که در سراسر اروپا و در بسیاری از کشورها جهان به رسمیت شناخته شده است. دوره لیسانس به عنوان دوره کارشناسی („grundständige Studien“) شناخته می‌شود. برخلاف دوره کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس یا ماستر. شما برای شروع دوره لیسانس نیازی به داشتن مدرک دانشگاهی قبلی ندارید. به طور کلی. شما طی سه یا چهار سال (نظر به رشته تحصیلی) تحصیل در یک دانشگاه می‌توانید مدرک لیسانس خود را کسب کنید.

طی این دوره تحصیلی شما معلومات و فنون اولیه و پایه‌ای رشته‌ای را که انتخاب کرده اید را یاد میگیرید و بعد از اتمام دوره به شما مدرک تحصیلی لیسانس داده می‌شود. بعد تحصیل در رشته های علوم انسانی. شما مدرک لیسانس (B.A) به دست میاورید.

در موضوعات علوم اجتماعی و ساینس. مدرک لیسانس (B.Sc) به دست خواهید آورد. اما اگر مهندسی بخوانید. مدرک لیسانس (B.Eng) در مهندسی خواهید داشت. با این درجه علمی میتوانید راحت وارد بازار کار شوید و اگر میخواهید تحصیلات تان را ادامه دهید. می توانید برای درجه ماستری ثبت نام کنید.

مستر یا فوق لیسانس (Master)

کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) یک مدرک دانشگاهی که می توانید پس از دریافت مدرک لیسانس خود را آنرا کسب کنید. به طور کلی. شما یک یا دو سال ( نظر به رشته تحصیلی) باید تحصیل کنید تا این مدرک را بدست بیاورید. طی این دوره تحصیلی شما در یک یا دو زمینه خاص مطالعات انجام میدهید و تخصص میگیرید.

بعد از فراغت از تحصیل برای شما مدرک ماستر صادر می‌شود: در رشته های علوم انسانی. شما مدرک  ماستر به بنام کارشناس در هنرها (Master of Arts   یا M.A.) به دست میاورید. در موضوعات علوم اجتماعی و ساینس. مدرک ماستر(Master of Science  یا M.Sc) به دست خواهید آورد. اما اگر مهندسی بخوانید. مدرک ماستر (M.Eng) در مهندسی خواهید داشت. با کسب این درجات علمی میتوانید در سطوح بالاتری وارد بازار کار شوید.

امتحان دولتی (Staatsexamen)

برخی از رشته های علمی دانشگاهی بخشی از سیستم تحصیلی لیسانس و ماستر(فوق لیسانس) نیستند. اگر شما می خواهید دکتر. وکیل. معلم و یا داروساز شوید. باید دو امتحان (Staatsexamen)  مشکل دیگر را بعد از بدست آوردن مدرک تحصیلی تان در هرکدام از این رشته های سپری کنید. بعد ازاتمام دوره تحصیلی تان ابتدا اولین آزمون دولتی (Erstes Staatsexamen) در همان رشته را باید موفقانه سپری کنید و با رضایت بخش بودن نتایح تان. میتوانید در امتحان دوم (Zweites Staatsexamen)  اشتراک کنید. بعد از آن شما اجازه دارید که به عنوان دکتر معلم وکیل یا دارو ساز شروع به فعالیت کنید.

دکترا (Doktor)

اگر بعد از بدست آوردن درجه تحصیلی در مقطع ماسترهنوز هم میخواهید به تحصیل ادامه دهید. میتوانید برنامه دکترا را تعقیب کنید. طول این دوره تحصیلی بستگی به رشته‌ای دارد که شما انتخاب میکنید و معمولا بین دو تا پنج سال طول میکشد. این دوره تحصیلی بیشتر روی تحقیقات و نوشتن نامه های علمی تمرکز دارد. برای درخواست یا پیوستن به یک برنامه دکترا. اول باید پروفسور یا استادی (Doktorvater یا Doktormutter) را در همان رشته پیدا کنید که مایل باشد شما را به عنوان دانشجوی دکترا بپذیرد. همین که توانستید موافقت استاد راهنمای تان را بگیرید. میتوانید در برنامه دکترا در یک دانشگاه ثبت نام کنید.

لیسانس فنی حرفه ای دوگانه (duales Studium)

درجه های تحصیلی حرفه ای دوگانه (ausbildungsintegriertes duales Studium). نوع خاصی از برنامه تحصیلی هستند. درکنار ساعت های درسی در دانشگاه دوره های فنی حرفه ای را در یک شرکت یا موسسه را فرا میگیرید. این نوع درجه های تحصیلی بیشتر در بخش‌های تجارت مهندسی رایج است.

درجه های تحصیلی حرفه ای دوگانه (ausbildungsintegriertes duales Studium). نوع خاصی از برنامه تحصیلی هستند. درکنار ساعت های درسی در دانشگاه دوره های فنی حرفه ای را در یک شرکت یا موسسه را فرا میگیرید. این نوع درجه های تحصیلی بیشتر در بخش‌های تجارت مهندسی رایج است.

در بعضی دیپلم های دانشگاهی نیز دانشکده های دوگانه وجود دارد که شامل دوره های آسبیلدونگ نیز میشود و بنام  (ausbildungsintegriertes duales Studium) یاد میشود و نوع خاصی از برنامه تحصیلی است. در پایان شما دیپلم و یک مدرک حرفه ای به رسمیت شناخته شده به دست می‌آورید.

گرفتن مدرک فنی و حرفه‌ای معمولا بین سه و پنج سال طول می‌کشد. در اغلب موارد. بخش عملی به دو سال محدود میشود تا مطمئن شوید که وقت کافی برای بخش دانشگاهی و تئوری وجود دارد. گام اول این است که در یک شرکت که مسئول آموزش عملی شما خواهد بود ثبت نام کنید. سپس انها شما را برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر همکاری میکنند.

 برای راه یافتن به دانشگاه درآلمان. شما نیاز به حداقل  داشتن دیپلم از مدرسه دارید. قبل از درخواست برای ورود به دانشگاه شما باید مطمئن شوید که آیا مدرک فراغت از مدرسه شما معادل این مدرک در آلمان  (Abitur” or “Allgemeine Hochschulreife)  است یا خیر.

اگر می خواهید در یک دانشگاه تحصیل کنید حتما نیاز به گواهی کالج فنی پیشرفته(Fachhochschulreife) دارید و اگر میخواهید در یک دانشگاه فنی حرفه‌ای تحصیل کنید. فراعت از مدرسه (Zeugnisbewertung) هم کافی است.

اگر در کشور متبوع خود تحصیل کرده اید اما به اتمام ختم نشده. ممکن بتوانید در آلمان به ادامه همان رشته تحصیل کنید. البته این بستگی به رشته و سیستم کریدت های علمی کشور شما میشود اینکه آیا اسناد شما در آلمان برسمیت شناخته (Akademische Anerkennung) میشود یا خیر.

روند ارزشیابی مدارک رشته های پزشکی و پیراپزشکی

در کشور آلمان هر یک از ایالت ها در وبسایت رسمی خود. لیست رشته هایی که در حوزه ی سلامت احتیاج به دریافت تاییدیه دارند را ارائه می کنند که روند آن به صورت ذیل می باشد:

 1. ابتدا نام رشته ی خود را دقیقا از چک لیست مشاهده می کنیم.
 2. سپس در همان صفحه فرم درخواست تایید مدارک را پر میکنیم.

مدارک لازم به شرح زیر می باشند:

 • اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه آلمانی)
 • ریزنمرات متوسطه و پیش دانشگاهی ( به همراه ترجمه آلمانی)
 • فرم اطلاعات شخصی که در همین سایت مربوط  به فرد باید پر شود و به همراه مدارک ارسال گردد.
 • مدرک هویتی ( پاسپورت و یا کارت ملی ک اگر کارت ملی بود با ترجمه آلمانی )
 • نامه ای مبنی بر قرارداد کاری و یا دعوتنامه کاری و یا اخذ پذیرش از یک بیمارستان و یا کلینینک.

کار دانشجویی در آلمان

اکثر دانشجویان در آلمان در کنار اینکه در دانشگاه درس میخوانند. به مقدار معینی کار هم میکنند. چون مقدار پولی که از بافوگ (BAföG) و یا بورسیه دریافت میکنند برای همه مخارج زندگی کافی نیست. شاید بعضی از دانشجویان حتی هیچ کمکی از قبیل بافوگ و یا کمک های خانواده و غیره دریافت نکنید. پس در اینصورت باید همه مخارج زندگی دانشجویی را از طریق انجام کار در کنار دانشگاه پرداخت کنید.

با این حال. انجام شغل های نیمه وقت برای دانشجویان بر علاوه اینکه میتواند منبع درآمد برای هزینه های زندگی باشد. دانشجویان را در جمع آوری تجارب کاری مختلف کمک میکند و ارتباطات آنها را تقویت میبخشد. مهم نیست که شما در زمینه‌ای که مشغول تحصیل هستید کار میکنید یا خیر. همه کارها به عنوان تجربه محسوب میشوند. اما در مورد کار کردن یک دانشجو مسائل مهمی وجود دارد که باید قبل از شروع کار در مورد آنها مطلع باشید.

آیا باید مالیات پرداخت کنم؟ چگونه خودم را بیمه کنم؟ آیا کار من بر پولی که از بافوگ BAföG میگیرم تاثیر می گذارد؟ در این صفحه به همه این سوالات پاسخ داده ایم.

اگر با داشتن ویزای دانشجویی به آلمان آمده‌اید. می توانید ۱۲۰ روز کامل و یا ۲۴۰ روز نیمه در یک سال کار کنید. اگر بیش از حد مجاز ۱۲۰ روز در سال کار کنید. باید به اداره مهاجرت اطلاع دهید. توجه داشته باشید که حتی یک دوره کارآموزی Praktikum هم به عنوان کار عادی شمرده می شود. حتی اگر رایگان انجام داده باشید. اما اگر دوره کار آموزی از طرف دانشگاه اجباری باشد. جز ۱۲۰ روز کار حساب نمیشود.

به طور کلی شما می توانید در هر شغلی کار کنید. مشاغل معمولی که اکثر دانشجویان براحتی انجام میدهند. کاردر  رستوران ها و کافه ها. فروشندگی در فروشگاه ها و یا هم به عنوان کمک معلم  و تدریس خصوصی برای کودکان است. شما همچنین می توانید در رشته‌ای که درس میخوانید کار پیدا کنید. این شغل ها را در وب سایت Werkstudent پیدا کرده میتوانید و یا هم به عنوان دستیار و یا کمک کننده در دانشگاهی که درس میخوانید کارکنید.

بطور مثال در کتابخانه دانشگاه ویا برای کمک به استادان تحقیق کنید. در وبسایت nebenjob.de  فهرستی از ۳۰ شغل دانشجوی برتر را ببینید که ممکن است آن شغلی که دنبالش هستید را بیابید.

به دلیل این که وضعیت دانشجویی شما در معرض خطر قرار نگیرد. به عنوان یک دانشجو نباید بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. اگر بیشتر کار کنید. یک کارمند عادی محسوب میشوید نه کار دانشجویی. این موضوع هم  بر ماهیت بیمه درمانی شما و هم حقوقی که از بافوگ (یا هم بورسیه) در یافت میکنید تاثیر می گذارد. در هنگام تعطیلات میان سمسترها قوانین دیگری اعمال می شود

در هنگام جستجوی کار توجه کنید کاری پیدا کنید که شرایط خوبی داشته باشد. متأسفانه همیشه کارفرمایانی هستند که از دانش آموزان و دانشجویان و از شرایط سخت آنها سو استفاده میکنند. به عنوان مثال. درآمدی کمتر از حداقل دستمزد می پردازند و یا دوره های طولانی به عنوان کار امتحانی انها را نگه میدارند

به عنوان یک قاعده کلی. شما باید به عنوان یک دانشجو بیمه های اجتماعی (بهداشت. مراقبت بلند مدت. بیمه بازنشستگی) و مالیات پرداخت کنید. مقدار این پرداخت ها بستگی به این دارد که چقدر درآمد دارید. اگر درآمد شما کمتر از۴۵۰ یورو در هر ماه (مینی جاب) باشد. مجبور نیستید هیچ  یک از بیمه های اجتماعی (بهداشت. مراقبت بلند مدت. بیمه بازنشستگی) یا مالیات را پرداخت کنید. اگر کمتر از ۴۵۰ یورو در هر ماه کسب درامد کنید. ممکن است بتوانید شامل بیمه درمانی والدین یا همسر خود شوید.

اگر درآمد ماهانه شما بین ۴۵۰.۰۱ و ۸۵۰ یورو ( میدی جاب) باشد. دیگر شامل بیمه درمانی خانواده خود شده نمیتوانید و باید خودتان را شخصا بیمه درمانی کنید. با این مقدار درآمد باید بیمه بازنشستگی هم پرداخت کنید. بیمه های بیکاری و مراقبت های طولانی مدت را فقط وقتی باید بپردازید که بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. اگر بیشتر از ۴۵۰ یورو درامد داشته باشید باید مالیات هم پرداخت کنید. صاحب کار خودش مقدار مالیات را بصورت خودکار از حقوق شما به اداره مالیات پرداخت میکند.

برای پرداخت مالیات نیاز به شماره مالیاتی (Steuer-ID) دارید که میتوانید از اداره مالیات (Finanzamt) دریافت کنید. فراموش نکنید که در آخر هر سال میتوانید با مراجعه به اداره مالیات حساب مالیاتی خود را تصفیه کنید. همه هزینه های که برای کلاس های آموزشی پرداخت کرده اید را میتوانید از اداره مالیات دوباره دریافت کنید.

اگر درآمد شما بیشتر از۸۵۱ یورو در هر ماه باشد. تمام امتیازات دانشجویی را از دست خواهید داد و مجبور هستید که بیمه های اجتماعی (بهداشت. مراقبت بلند مدت. بیمه بازنشستگی) و مالیات را مانند یک کارمند عادی را پرداخت کنید.

اگر در طول تعطیلات آخر ترم (سمستر) یک شغل موقتی مخصوص همین روزهای تعطیلی را شروع میکنید. معمولا مجبور به پرداخت بیمه های اجتماعی (بهداشت. مراقبت بلند مدت. بیمه بازنشستگی) نیستید. با این وجود. باید بیشتر از سه ماه یا ۷۰ روز کاری در یک سال به عنوان تعطیلات میان سمستر کار نکنید. در غیر این صورت مجبور هستید بیمه بازنشستگی پرداخت کنید. و اگر در طول این تعطیلات بیشتر از ۲۶ هفته در سال کار کنید. باید بیمه های سلامت و مراقبت های بلند مدت را هم پرداخت کنید.

در مورد مالیات هم همین گزینه صدق میکند. یعنی اگر در طول تعطیلات کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه درآمد داشته باشید. نیازی به پرداخت مالیات ندارید. اگر درآمد بیشتری کسب کنید. باید مالیات پرداخت کنید

میتوانید  بر علاوه کار نیمه وقت از بافوگ هم پول دریافت کنی اما باید توجه کنید که در کنار بافوگ فقط میتوانید ۴۵۰ یورو در ماه کار کنید و مجموعا نباید بیشتر از ۵۴۰۰ در سال درآمد داشته باشید. وگر نه خدمات بافوگ قطع خواهد شد.

دانش آموزان و دانشجویان هم حق دسترسی به حد اقل دستمزد را دارند. حداقل دستمزد در حال حاضر ( تاریخ ۰۱.۰۱.۲۰۱۹) ۹.۱۹ یورو در ساعت است. لطفا توجه داشته باشید: برای دوره های کارآموزی اجباری یا حقوق شما در جریان کار عملی که جز از درس محسوب میشود. حداقل دستمزد اعمال نمی شود

هر کارمند حق دارد در جریان کار تعطیلات هم داشته باشد صرف نظر از این که آیا او یک دانشجو است یا خیر. اگر در طول سال پنج  روز در هفته کار کنید. حق دارید حداقل ۲۰ روز در سال تعطیلات داشته باشید. اگر روزهای کمتری در هفته کار کنید. تعطیلات شما به همان ترتیب کاهش می یابد.

کمک‌های مالی برای دانشجویان در آلمان

اگر شما در حال برنامه ریزی تحصیل در یک دانشگاه آلمانی هستید. احتمالا از خود میپرسید که دوره تحصیلی‌ام را از لحاظ مالی چگونه برنامه ریزی کنم. خوشبختانه بسیاری از دانشگاه های دولتی آلمان هزینه‌ی (Studiengebühren) زیادی ندارند.

اگرمیخواهید در مقطع لیسانس تحصیل کنید به طور معمول هیچ هزینه‌ای ندارد اما در مقاطع بالاتر شهریه‌های نه چندان سنگین نظر به دانشگاهی که در آن تحصیل میکنید وجود دارد. مهم نیست کجا و در چه رشته‌ای تحصیل میکنید. شما یک هزینه اندک در ابتدای هر سمستر میپردازید که بیشتر شامل مصارف خدماتی مانند کافه تریا. سالن های دانشجویی و خدمات اداری میشود. معمولا این پول برای هر سمستر ۲۵۰ یورو میباشد. علاوه بر آن. شما باید هزینه های زندگی خود مانند اجاره خانه. غذا و مواد درسی را بتوانید فراهم کنید.

نظر به وضعیت مالی که دارید. شما گزینه های مختلفی برای چگونگی تامین مالی تحصیلات خود دارید. بسیاری از دانشجویان این هزینه ها را از طریق خدمات قرضه های بدون مفاد تحصیلی بافوگ «BAföG».  دریافت میکنند که شما نیز ممکن است نظر به وضعیت اقامت خود بتوانید از این خدمات استفاده کنید. علاوه بر آن. کمک هزینه تحصیلی. قرضه های تحصیلی. بورسیه ها و دیگر برنامه های کمکی مالی به دانشحویان در دسترس هستند. به عنوان یک دانشجو شما همچنان میتوانید کار کنید البته تحت قواعد خاصی.

بافوگ (BAföG)

 بافوگ (BAföG) مخفف قانون فدرال بودجه آموزش و پرورش Bundesausbildungsförderungsgesetz است. این یک برنامه مالی حمایتی دولت برای دانشجویان متقاضی به ورود به دانشگاه است.  یک برنامه مالی از طرف دولت برای حمایت از دانشجویان است. به طور کلی. هر دانشجوی آلمانی و بیشتر دانشجویان خارجی که خود و یا والدین شان توان مالی برای پرداخت هزینه های دانشگاه را ندارند میتوانند از این برنامه مالی استفاده کنند و مصارف زندگی خود در مدت زمان دانشجویی را تامین کنند.

این حمایت‌های مالی بدو قسمت مساوی تقسیم میشوند که یک بخش آن بنام کمک مالی و بخش دوم آن  قرضه بدون بهره دولتی است. این بدان معنا است که پس از پایان تحصیلات شما باید پنجاه درصد آن را که بنام قرضه گرفته بودید را به دولت برگردانید. این کمک ها برای دانشجویان بدلیل اینکه نمیتوانند از خدمات سوسیال و جاب سنتر استفاده کنند در نظر گرفته شده است. شما از این حمایت‌ها فقط برای دوره های تحصیلی مشخص و استندرد میتوانید استفاده کنید.

طول این دوره بستگی به رشته درسی و دانشگاهی ارد که شما در آن درس میخوانید. اگر به زمان بیشتری برای اتمام تحصیل خود نیاز دارید. می توانید برای ادامه ان تا سقف یک یا دو سمستر دوباره درخواست کمک کنید.

صندوق ضمانت برای دانشگاه Bildungsberatung Garantiefonds Hochschule یک سازمان دولتی است که مهاجران جوانی را که مایل به تحصیل در آلمان هستند را پشتیبانی مالی میکند. این اداره بر علاوه  خدمات مشورتی برای تحصیل بهتر. شما را از لحاظ مالی نیز در سطوح مختلف حمایت میکند. به عنوان مثال. دوره های آمادگی برای دانشگاه سپری نمودن کلاسهای زبان و امتحانات مورد نیاز برای ورود به دانشگاه را تحت پوشش مالی قرار میدهد. البته مهاجرین و پناهندگانی که به این برنامه میخواهند اشتراک کنند. باید کمتر از۳۰ سال سن  داشته باشند.

 این اداره دارای ۲۱ شعبه درسراسر آلمان است و اگر شما مطمئن نیستید که واجد شرایط این برنامه هستید یا خیر. به یکی از این شعبه ها مراجعه کنید و یا از طریق وب سایت شان وقت ملاقات بگیرید. برای مشاوره بصورت آنلاین به این وب سایت bildungsberatung-gfh.de مراجعه کنید و برای ثبت نام بصورت انلاین به این سایت bildungsberatung-gfh.de.  فورم درخواستی را هم میتوانید اینجا Bildungsberatung   بدست بیاورید.

اگرمطمئن هستید که خدمات بافوگ به شما تعلق میگیرد. می توانید درخواستی خود که شامل یک فرم طولانی است را برای شمولیت در این برنامه به اداره بافوگ در شهری که قرار است آنجا تحصیل کنید بفرستید. ادرس های اداره بافوگ در شهر های مختلف را در این سایت studentenwerke.de پیدا کنید. برای داشتن درخواست کامل باید توجه داشته باشید که همه مدارک مورد نیاز مانند فرم های مخصوص. حساب بانکی و تائیدی ورورد به دانشگاه را بصورت کامل و درست به دفتر بافوگ در دانشگاه تان و یا هم در اداره بافوک در شهر خود بفرسیتید.

لطفا توجه داشته باشید: وقتی میتوانید درخواست بافوگ کنید که قبل از آن در دانشگاه ثبت نام کرده باشید و پذیرفته شده باشید. بصورت انلاین هم میتوانید درخواست بافوگ کنید. اگرهنگام درخواست بافوگ مشکل داشته باشید به اداره بافوگ سر بزنید. موسسات مختلفی مانند studierenplus.de . meinbafoeg.de و deinestudienfinanzierung.de وجود دارند که شما را در با پرداخت هزینه در بخش درخواست بافوگ کمک میکنند.

اگر درخواست شما برای دریافت بافوگ  پذیرقته شود. این پول به صورت اقساط ماهانه برای شما پرداخت می شود. مقدار پولی که ماهانه دریافت خواهید کرد بستگی به وضعیت مالی شما. کمک های مالی والدین. هزینه های زندگی به طور کلی در شهر شما و اینکه آیا شما مالک پس انداز. املاک و دیگر دارایی های مالی هستید یا خیر. دارد.

حداکثر این پول از سال ۲۰۲۰ در هر ماه مبلغ ۸۶۱ یورو خواهد بود. علاوه بر این پرداخت های ماهانه. دانشگاه هم هزینه های خاصی. مانند بلیط رایگان برای ترانسپورت شهری و کلاس زبان آلمانی را ارائه می کند. اگر پناهنده هستید. دفتر BAföG  اطلاعات بیشتری در این مورد به شما ارائه خواهد کرد.

از خدمات بافوگ فقط برای دوره های استاندارد تحصیلی میتوانید استفاده کنید. مدت زمان تحصیل بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه  شما دارد. اگر برای اتمام دوره تحصیل خود به زمان بیشتری احتیاج دارید . می توانید درخواست تمدید کنید. معمولاً تمدید برای یک یا دو سمستر موافقت می شود.

از آنجائیکه نیمی از مبلغ پرداخت شده از طریق بافوگ به عنوان کمک هزینه به شما پرداخته میشود. شما فقط باید نیمه دوم آنرا که به عنوان قرضه بدون مفاد پرداخت شده است را بازپرداخت کنید. این بازپرداخت پنج سال  بعد از فراغت شما آغاز خواهد شد. قرضه ها را فقط  طوریکه دریافت کرده اید بصورت ماهانه باید پرداخت کنید. از پاییز سال ۲۰۱۹ مقررات بازپرداخت پول بافوگ تغییر کرده است. از اپریل سال ۲۰۲۰ این مقررات بصورت ذیل خواهد بود: به طور کلی. حداکثر پرداخت ماهانه ۱۰۰.۰۱۰ پائین ترین مبلغ بازپرداخت ماهانه ۱۳۰ یورو است.

اما اگر درامد شما پائین باشد. باز پرداخت را میتوانیددبه مدت ۱۰ سال به تعویق بیاندازید. البته اگر همه مبلغ  را بصورت کلی بخواهید پرداخت کنید ۱۰ درصد تخفیف دریافت خواهید کرد. لطفا توجه داشته باشید که شما مجبور به بازپرداخت قرضه BAföG هستید حتی اگر به کشور خود بازگشته باشید.

اگر با تلاش فراوان نتوانید  همه قرضه بافوگ را در طی ۲۰ سال پرداخت کنید. مقدار باقی مانده بخشیده خواهد شد. البته این قانون فقط برای کسانی است که از سال ۲۰۱۹ به بعد بافوگ دریافت کرده اند.

اگر شما واجد شرایط دریافت بافوگ BAföG نیستید یا ترجیح میدهید تحصیلات خود را طور دیگری تامین کنید. گزینه های دیگری به شما وجود دارد. همه برنامه های کمکی و حمایتی برای کمک مالی برای دانشجویان مستلزم تشریفات اداری سخت و پیچیده‌ای هستند. اما باید سعی کنید دنبالش بروید و پشتکار داشته باشید.

بورس‌های تحصیلی در آلمان (Stipendien)

بسیاری از سازمانهای دولتی و خصوصی. دانشگاه ها. ایالات فدرال و شهرها در آلمان  دارای برنامه های تحصیلی رایگان یا بورسیه هستند که برخی از آنها به ویژه برای پناهندگان راه اندازی شده است. بیشتر بورسیه های تحصیلی هزینه های دانشگاه و هزینه های زندگی را تحت پوشش قرار میدهند. متاسفانه. هیچ منبع عمومی با لیستی از تمام برنامه ها برای بورسیه های تحصیلی وجود ندارد.

با این حال. ویب سایت تبادل علمی در آلمان (Deutscher Akademischer Austauschdienst یا DAA)  دارای یک منبع اطلاعاتی خوب برای معلومات در باره بورس‌های تحصیلی و بقیه کمک‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی است. شما به زبان انگیسی یا آلمانی آشنایی دارید. می توانید در وب سایت  MyStipendium  نیز معلومات مهمی را جستجو کنید. همچنان هنگامیکه به دانشگاه راه یافتید نیز می توانید در بخش خدمات برای دانشجویان Studentenwerk و استادان در مورد فرصت ها و بورس‌های تحصیلی بپرسید.

هزینه های تحصیل در آلمان از صندوق ضمانتی دانشگاه

صندوق ضمانت برای دانشگاه Bildungsberatung Garantiefonds Hochschule یک سازمان دولتی است که مهاجران جوانی را که مایل به تحصیل در آلمان هستند را پشتیبانی مالی میکند. این اداره بر علاوه  خدمات مشورتی برای تحصیل بهتر. شما را از لحاظ مالی نیز در سطوح مختلف حمایت میکند.

به عنوان مثال. دوره های آمادگی برای دانشگاه سپری نمودن کلاسهای زبان و امتحانات مورد نیاز برای ورود به دانشگاه را تحت پوشش مالی قرار میدهد. البته مهاجرین و پناهندگانی که به این برنامه میخواهند اشتراک کنند. باید کمتر از۳۰ سال سن  داشته باشند و کمتر از دوسال از ورود شان به آلمان گذشته باشد. تا واجد شرایط به این برنامه باشند.

این اداره دارای ۲۱ شعبه درسراسر آلمان است و اگر شما مطمئن نیستید که واجد شرایط این برنامه هستید یا خیر. به یکی از این شعبه ها مراجعه کنید و یا از طریق وب سایت شان وقت ملاقات بگیرید. برای مشاوره بصورت آنلاین به این وب سایت bildungsberatung-gfh.de مراجعه کنید و برای ثبت نام بصورت انلاین به این سایت bildungsberatung-gfh.de. فورم درخواستی را هم میتوانید اینجا Bildungsberatung بدست بیاورید.

بورس های تحصیلی در آلمان برای دانش آموزان ممتاز Begabtenförderung

اگر دانش آموز مدرسه هستید یا هم دانشجو در دانشگاه. و نمرات بسیارعالی دارید. یا اینکه در امور رضاکارانه فعالانه سهیم هستید و تلاش میکنید. می توانید برای بورس‌های تحصیلی بر اساس تعالی علمی (Begabtenförderung)  درخواست دهید.

برخلاف قرضه های بافوگ این بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکترا نیز تعلق میگیرد و مجبور به بازپرداخت آن نیستید. در مجموع. سیزده سازمان آلمانی که بنام (Begabtenförderungswerk) یاد میشوند. توسط وزارت فدرال آموزش و تحقیقات آلمان حمایت میشوند تا این برنامۀ بورس های تحصیلی را ارائه کنند. این سازمان ها بطور قابل توجهی  به دلایل ایدئولوژیکی. سیاسی و مذهبی  از هم تفاوت دارند و معیارهای مختلفی برای فرایند انتخاب  اشخاص دارند.

بطور مثال انجمن علمی آویزانا (Avicenna Academic Association) از دانشجویان مسلمان در مقطع مستر یا دکترا که متعهد به کار داوطلبانه یا اجتماعی هستند حمایت میکند. واجد شرایط بودن برای این بورس‌ها هم همانند بافوگ وضعیت مالی  شما و همچنین درآمد والدین و شریک زندگی تا بررسی خواهد شد. حداکثر مبلغ ماهانه که از طریق این بورس تحصیلی  پرداخته میشود ۷۳۵ یورو به علاوه  پرداخت یکباره ۳۰۰ یورو به عنوان پوشش هزینه های عمومی است.

این موسسات عبارتند از:

 • Cusanuswerk e.V.
 • Ernst Ludwig Ehrlich Studienwerk (ELES)
 • Evangelisches Studienwerk e.V. Villigst
 • Friedrich-Ebert-Stiftung
 • Friedrich-Naumann-Stiftung für die Freiheit
 • Hanns-Seidel-Stiftung
 • Hans-Böckler-Stiftung
 • Heinrich-Böll-Stiftung
 • Konrad-Adenauer-Stiftung
 • Rosa Luxemburg Stiftung
 • Stiftung der Deutschen Wirtschaft (sdw)
 • Studienstiftung des deutschen Volkes e.V

بورس های تحصیلی آلمان Deutschlandstipendium

اگر درخواست شما برای دریافت بافوگ  پذیرقته شود. این پول به صورت اقساط ماهانه برای شما پرداخت می شود. مقدار پولی که ماهانه دریافت خواهید کرد بستگی به وضعیت مالی شما. کمک های مالی والدین. هزینه های زندگی به طور کلی در شهر شما و اینکه آیا شما مالک پس انداز. املاک و دیگر دارایی های مالی هستید یا خیر. دارد.

حداکثر این پول  از سال ۲۰۲۰ در هر ماه مبلغ ۸۵۳ یورو خواهد بود. علاوه بر این پرداخت های ماهانه. دانشگاه هم هزینه های خاصی. مانند بلیط رایگان برای ترانسپورت شهری و کلاس زبان آلمانی را ارائه می کند.

از خدمات بافوگ فقط برای دوره های استاندارد تحصیلی میتوانید استفاده کنید. مدت زمان تحصیل بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه  شما دارد. اگر برای اتمام دوره تحصیل خود به زمان بیشتری احتیاج دارید . می توانید درخواست تمدید کنید. معمولاً تمدید برای یک یا دو سمستر موافقت می شود.

قرضه‌های تحصیلی آلمان Bildungskreditprogramm

برنامه قرضه های آموزشی Bildungskreditprogramm. توسط دولت فدرال آلمان به پیش برده میشود. بر خلاف بافوگ. این یک برنامه قرضه دهی است نه کمک. این بدان معناست که شما بعد از اتمام تحصیلات مجبور به بازپرداخت مبلغ کامل دریافت شده با ۰.۷۵ درصد مفاد هستید.

بر خلاف بافوگ یا قرضه های معمولی . مقدار درآمد شما در اینجا اهمیتی ندارد. کلیه دانشجویان در سطح پیشرفته تحصیلی که زیر ۳۶ سال سن داشته باشند و اجازه اقامت در آلمان را دارند می توانند برای دریافت این وام اقدام کنند.

اگر اقامت دولدونگ دارید. باید حداقل چهار سال در آلمان زندگی کنید تا بتوانید درخواست وام کنید. این قرضه با اقساط ماهانه ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو پرداخته میشوند. در کل . مقدار کلی وام می تواند تا ۷۲۰۰ یورو باشد. بازپرداخت چهار سال پس از دریافت اولین قسط دریافتی شروع می شود. درخواست وام آموزشی (Bildungskredit) را می توان به طور آنلاین در وب سایت Bundesverwaltungsamt هم انجام داد.

به عنوان یک دانشجو برای تحصیل در آلمان چگونه با پول کمتر زندگی کنم؟

دانش آموزان گزینه هایی زیادی برای صرفه جویی در هزینه ها دارند:

همه دانشگاه ها دارای اقامتگاه دانشجویی هستند که عموما مکانی ارزان برای زندگی است. با این حال. اغلب. ثبت نام زود هنگام برای یک مکان در خوابگاه دانشجویی ضروری است. زیرا اتاق ها یا آپارتمان ها محدود است. اطلاعات بیشتر را در studentenwerke.de کسب کنید.

به عنوان دانشجو. اگر زیر ۳۰ سال سن دارید می توانید بیمه سلامتی دانشجویی داشته باشید و هزینه بسیار کم پرداخت کنید. اگر سن شما از ۳۰ سال بیشتر باشد. تحت شرایط خاص میتوانید درخواست بیمه درمانی دانشجویی کنید. حتما با شرکت های بیمه عمومی مشورت کنید.

بسیاری از دانشگاه ها هر سمستر به دانشجویان بلیط برای ترانسپورت میدهند که با این بلیط  میتوانید از همه اتوبوس ها. متروها. قطارهای حومه ای و تراما ها در شهر خود استفاده کنید.

دانشجویان همیشه برای اشتراک در فعالیتهای فرهنگی مختلفی مانند تئاتر . سینما و غیره تخفیف می گیرند.

به عنوان یک دانشجو شما مجاز به دریافت مزایای (Jobcenter) نیستید. این خدمات فقط برای افراد بیکار است که دانشجویان جز آنان نیستند. شما باید درخواست (BaföG) کنید. لطفا توجه داشته باشید که اگر با ویزای دانشجویی برای تحصیل به آلمان آمده اید مستحق بافوگ نمیشوید.

اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی

مطالب مرتبط

فرم ارزیابی

شما می توانید با کلیک بر روی تصویر به سامانه ارزیابی و اخذ مشاوره با کارشناسان اقدام نمایید

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست